My Favorite Movies


  mellz1989's Rating My Rating
1
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
awesomely awesome!! but i still prefer the book.
2
Star Trek (2009,  PG-13)
3
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
Awesome!
4
Wanted (2008,  R)
Wanted
The movie was loud, action-packed, with blood, cars, and guns; exactly what one expects from an action flick, and also after watching the trailer. Angelina Jolie shows why she is made for action films. In this one, she does action like it's nobody's business. James McAvoy does good in this one. He shows that he can be a versatile actor. The visual effects are amazing, stunts are superb, storyline not so much.
5
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
I lurve this movie so much! Love the novel too. One of the best movies on friendship, ever.
6
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
A classic
7
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
Music and Lyrics
A lovely movie, romantic, funny, and interesting. I like the music in the movie (they're quite catchy..), which makes this movie even more special. The chemistry between Hugh Grant and Drew Barrymore works for this movie. They make you believe that they are really in love. Though, the cheesy 80's music vid isn't necessary but it makes the movie even outstanding and funny.
8
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera
Love this movie
9
The Beautician and the Beast (1997,  PG)
The Beautician and the Beast
This is one interesting movie. It has humour, drama, love, and maybe there's a lesson to be learned from it. I especially love Fran Drescher in this movie. She portrays her character well that makes her so likeable. Maybe that's what makes the movie fun to watch, the way she changes everything and what she does to get her way.
10
Undiscovered (2005,  PG-13)
Undiscovered
LOVE it! Not really Oscar-worthy or anything (no offense..), but decent enough to watch..
11
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Legally Blonde
Love it !
12
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant
LOVE it!!!!
13
Pocahontas (1995,  G)
Pocahontas
Love it
14
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
A really fun movie that I never get tired of watching.
15
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Just Like Heaven
LOVE it!
16
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
Sweet storyline.
17
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Love it!
18
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
It's OK.
19
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Breakfast at Tiffany's
Funny, witty, totally memorable.
20
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music
A fantastic, incredible, amazing, good movie!! the music is soo addictive and memorable.
21
The Holiday (2006,  PG-13)
22
Bring It On (2000,  PG-13)
Bring It On
Great fun
23
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Hot action, hot eye candy!
24
Enough (2002,  PG-13)
Enough
Heart-pumpin' movie. Gotta love J.Lo in it!
25
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
The Lion King 1 1/2
Lots of laughs!
26
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
27
Down with Love (2003,  PG-13)
Down with Love
A rom-com that is simply delightful. Love it!
28
The Sleeping Dictionary (2003,  R)
The Sleeping Dictionary
I'm a bit biased about this cos it's set in my homeland. It's quite a good movie.
29
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
So cool!
30
The Lizzie McGuire Movie (2003,  PG)
The Lizzie McGuire Movie
A fun movie to watch. Love the songs in it. Quite good, but not really Oscar-worthy.
31
House of Wax (2005,  R)
House of Wax
Full of horror and gore, and of course, eye candy.
32
Happy Feet (2006,  PG)
33
Mary Poppins (1964,  G)
Mary Poppins
An outstanding classic.
34
Pleasantville (1998,  PG-13)
Pleasantville
Good. Very good.
35
Spice World (1998,  PG)
Spice World
Love the Spice Girls.
36
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Dreamgirls
One of the best musical I have ever watched! Love it! Love the music, love the acting, love everything about it. for one thing, Jennifer Hudson deserved that Oscar.
37
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
Such a beautiful story about love.
38
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
Super haunting and scary! Gotta love it!
39
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted
Simply amazing
40
Anastasia (1997,  G)
Anastasia
A classic
41
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
A totally enjoyable and unforgettable movie.
42
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
A super cute movie. Like it.
43
A Ring of Endless Light (2002,  G)
A Ring of Endless Light
A lovely story. I like it.
44
Cinderella (1950,  G)
Cinderella
Love it, love it,love it!
45
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum
a fun movie to catch
46
Cars (2006,  G)
Cars
Love it!
47
The Sweetest Thing (2002,  R)
The Sweetest Thing
love it!!
48
Mulan (1998,  G)
Mulan
Interesting Asian legend.
49
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
Love it even more than the first one!
50
Sister Act (1992,  PG)
Sister Act
One of the best movies I have ever seen. I never get tired of watching this simply because it's entertaining.
51
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Love it very, VERY much!
52
Beauty and the Beast (1991,  G)
53
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
Confessions of a Teenage Drama Queen
Quite interesting. Love the songs in the movie, especially the musical at the end.
54
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
Maid in Manhattan
a fun movie. love it!
55
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
sweet!
56
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde
Love it
57
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
A charming rom-com...Love it!
58
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
A seductive, provocative and sexy drama. Simply irresistable.
59
Shakespeare in Love (1998,  R)
Shakespeare in Love
Lovely.
60
What a Girl Wants (2003,  PG)
What a Girl Wants
A nice story. Love it!!
61
Turistas (Paradise Lost) (2006,  R)
Turistas (Paradise Lost)
It's not really a bad movie. It's just a slightly-less-appealing movie. It just needs a little bit of spice. Quite good as it is, though.
62
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
This movie rocks hard!
63
Agent Cody Banks 2 - Destination London (2004,  PG)
Agent Cody Banks 2 - Destination London
Love it. Quite good.
64
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
Good n sweet
65
Whale Rider (2003,  PG-13)
Whale Rider
Love it. A good story.
66
Sleeping Beauty (1959,  G)
Sleeping Beauty
A definite classic. Enjoyable.
67
Date Movie (2006,  PG-13)
Date Movie
Dreadfully hilarious.
68
Honey (2003,  PG-13)
Honey
Love it!!
69
Chasing Liberty (2004,  PG-13)
Chasing Liberty
Such a sweet love story.
70
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
A classic. Awesome!
71
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
Pinocchio - Walt Disney
A definite classic. Teaches a great lesson about lying.
72
The Hunchback of Notre Dame (1996,  G)
The Hunchback of Notre Dame
Love this movie.
73
Monsters, Inc. (2001,  G)
Monsters, Inc.
Relly, really fun to watch on a popcorn night!
74
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Super cool!
75
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
So much fun n laughter!
76
It Takes Two (1995,  PG)
It Takes Two
Fun. One of my earlier favs.
77
S Club - Seeing Double (2003,  PG-13)
S Club - Seeing Double
I love this movie! Probably because my fav band stars in it. A fun and entertaining movie.
78
Cellular (2004,  PG-13)
Cellular
A movie full of suspense and excitement. Makes you wanna see it from beginning to the end.
79
Becoming Jane (2007,  PG)
80
Rugrats in Paris - The Movie (2000,  G)
Rugrats in Paris - The Movie
Funny and entertaining. One of the most adorable flick ever.
81
Sepet (Chinese Eye) (2004,  Unrated)
Sepet (Chinese Eye)
A sweet love story. Why do all good things come to an end?
82
The Little Mermaid (1989,  G)
The Little Mermaid
A Disney classic that is simply wonderful, and it survives the test of time. It shows that one will do anything for love and it pays off at the end.
83
Confessions of an American Bride (2005,  Unrated)
Confessions of an American Bride
One of the best comedies about love and marriage. Love how this story ends. It's simply sweet that she went back to him in the end.
84
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
Really nice movie to watch
85
Mukhsin (2006,  Unrated)
86
Angel Eyes (2001,  R)
Angel Eyes
Lovely story. Quite Ok. Though I dont really get what the story is really about.
87
Hercules (1997,  G)
88
Domino (2005,  R)
89
Slap Her... She's French (2002,  PG-13)
90
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
An amazing and spectacular action movie with Johnny Depp doing what he does best; being Jack Sparrow. The movie has outstanding action sequence, spectacular locations and a good storyline. Great action + great acting = outstanding movie!
91
The Cutting Edge: Going for the Gold (2006,  PG-13)
The Cutting Edge: Going for the Gold
A sweet love story with a lil bit of sports action. a really fun movie to watch.
92
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday
Love this movie! Can never be bored watching this. Love the end song by Lindsay Lohan. This is one of her best movies so far.
93
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Never Been Kissed
Really cute movie, with lil' sweet Drew Barrymore as the lead. Love this one, really sweet and touching. A fun movie to watch on Valentine's Day..
94
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
95
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
Simply stunning, with an excellent cast and simple storyline.
96
Hairspray (2007,  PG)
Hairspray
Cheesy songs aside, this movie is really fun and entertaining and the cast is quite talented too, seeing as most are amateur singers. Lots of fun.
97
Enchanted (2007,  PG)
Enchanted
Lovely. Simple lovely. Great acting, stellar cast, interesting storyline, and lotsa fun!!
98
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
Love it so, so much!
99
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
This movie is simply wonderful. Great acting by the entire cast. It also helps that the film exhibits one of the fab fashion outfits ever seen in a movie. Great storyline, great acting, a fabulous movie. Deliciously sinful and evil, all at the same time.
100
Rent (2005,  PG-13)
101
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries
Love it!! So much fun.
102
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
103
Hannah Montana: The Movie (2009,  G)
Hannah Montana: The Movie
such a fun movie. Very entertaining.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments