My Favorite Movies
Give list a short description
| MemorialForTheDead's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ginger Snaps (2001, R) |
|
| 2 |
The Crow (1994, R) |
|
| 3 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 4 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 5 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004, PG-13) |
|
| 6 |
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005, PG) |
|
| 7 |
The Phantom of the Opera (2004, PG-13) |
|
| 8 |
Pet Sematary (1989, R) |
|
| 9 |
American History X (1998, R) |
|
| 10 |
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001, R) |
|
| 11 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 12 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 13 |
Twilight (2008, PG-13)
Well..this kind of sucked didn't it! everything moved too quickly, you didn't grasp the Bella/edward relationship like in the book.. in the movie it was like "okey now were in love" , if they hadn't said out loud that they loved eachother you almost couldn't tell..Terrible. I'm such a fan of the book , but this was just terrible |
|
| 14 |
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001, Unrated) |
|
| 15 |
Donnie Darko (2001, R) |















