My Favorite Movies
| MENA30866244's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
|
| 2 |
Gods and Generals (2003, PG-13) |
|
|
| 3 |
Stir Crazy (1980, R) |
|
|
| 4 |
Phantom of the Opera (1943, Unrated) |
|
|
| 5 |
Akira (1988, R) |
|
|
| 6 |
Slap Shot (1977, R) |
|
|
| 7 |
Ronin (1998, R) |
|
|
| 8 |
The English Patient (1996, R) |
|
|
| 9 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 10 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
|
| 11 |
Ben-Hur (1959, G) |
|
|
| 12 |
Each Dawn I Die (1939, Unrated) |
|
|
| 13 |
Coming Home (1978, R) |
|
|
| 14 |
State of Grace (1990, R) |
|
|
| 15 |
Beijing Bicycle (2001, PG-13) |
|
|
| 16 |
Giant (1956, G) |
|
|
| 17 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
|
| 18 |
Crimson Tide (1995, R) |
|
|
| 19 |
Trainspotting (1996, R) |
|
|
| 20 |
March Or Die (1977, Unrated) |
|
|
| 21 |
Wizards (1977, PG) |
|
|
| 22 |
Perfect Blue (1997, R) |
|
|
| 23 |
Out Cold (2001, PG-13) |
|
|
| 24 |
Ninja Scroll (1995, Unrated) |
|
|
| 25 |
X (2001, Unrated) |
|
|
| 26 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
|
| 27 |
The Thing (1982, R) |
|
|
| 28 |
Kumonosu Jô (Throne of Blood) (Macbeth) (1957, Unrated) |
|
|
| 29 |
Mean Machine (2001, R) |
|
|
| 30 |
Zulu (1964, Unrated) |
|
|
| 31 |
Glory (1989, R) |
|
|
| 32 |
Reds (1981, PG) |
|
|
| 33 |
City on Fire (1987, R) |
|
|
| 34 |
One Hour Photo (2001, R) |
|
|
| 35 |
Mad Max (1980, R) |
|
|
| 36 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
|
| 37 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 38 |
Excalibur (1981, R) |
|
|
| 39 |
Equilibrium (2002, R) |
|
|
| 40 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 41 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
|
| 42 |
Carlito's Way (1993, R) |
|
|
| 43 |
Ghost in the Shell (1995, R) |
|
|
| 44 |
The Cockpit (1994, Unrated) |
|
|
| 45 |
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985, Unrated) |
|
|
| 46 |
Legend (1985, PG) |
|
|
| 47 |
The One (2001, PG-13) |
|
|
| 48 |
Game of Death (1978, R) |
|
|
| 49 |
Red Dragon (2002, R) |
|
|
| 50 |
How I Won the War (1967, R) |
|
|
| 51 |
On the Waterfront (1954, Unrated) |
|
|
| 52 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|


