My Favorite Movies


  mendesouza21's Rating My Rating
1
Crash (2004,  R)
Crash 4.5 Stars
one of the best movies i've ever seen. i believe the move shows what happens when different cultures, beliefs and so enter into some kind of relasionship, where what we are become very easy to see.
Click to Rate
2
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
3
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
4
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream 4.5 Stars
astonishing!!!
Click to Rate
5
Babel (2006,  R)
Click to Rate
6
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
7
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
8
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
9
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
10
A Love Song for Bobby Long (2004,  R)
Click to Rate
11
Girl With a Pearl Earring (2003,  PG-13)
Click to Rate
12
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
13
8 1/2 (1963,  Unrated)
Click to Rate
14
Ginger and Fred (1986,  PG-13)
Ginger and Fred 4.0 Stars
Fellini, Mastroianni, Giulieta, I need say more?
Click to Rate
15
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
16
Chicago (2002,  PG-13)
Click to Rate
17
Ned Kelly (2004,  R)
Click to Rate
18
The Break-Up (2006,  PG-13)
Click to Rate
19
Goldfinger (1964,  PG)
Click to Rate
20
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
Click to Rate
21
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
Click to Rate
22
The Graduate (1967,  PG)
Click to Rate
23
Rain Man (1988,  R)
Click to Rate
24
Snatch. (2001,  R)
Click to Rate
25
Kalifornia (1993,  R)
Click to Rate
26
Magnolia (1999,  R)
Click to Rate
27
Natural Born Killers (1994,  R)
Click to Rate
28
Vanilla Sky (2001,  R)
Click to Rate
29
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Click to Rate
30
Capote (2005,  R)
Click to Rate
31
Rosemary's Baby (1968,  R)
Click to Rate
32
Little Women (1994,  PG)
Click to Rate
33
The Libertine (2006,  R)
Click to Rate
34
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Click to Rate
35
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
36
300 (2007,  R)
Click to Rate
37
The Village (2004,  PG-13)
Click to Rate
38
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Click to Rate
39
William Shakespeare's The Merchant of Venice (,  R)
William Shakespeare's The Merchant of Venice 4.5 Stars
"al pacino take all the scenes for himself. As a second-character he should got an oscar at least, and what a fucking beatiful girl!!! Lynn Collins seems a ninfa flyng over our heads, whispering loveling songs"
Click to Rate
40
Pay It Forward (2000,  PG-13)
Click to Rate
41
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
Click to Rate
42
Ask the Dust (2006,  R)
Click to Rate
43
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
Click to Rate
44
Cop Land (1997,  R)
Click to Rate
45
Jackie Brown (1997,  R)
Click to Rate
46
Boxcar Bertha (1972,  R)
Click to Rate
47
Gangs of New York (2002,  R)
Click to Rate
48
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
49
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
Click to Rate
50
About Schmidt (2002,  R)
Click to Rate
51
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
52
Being John Malkovich (1999,  R)
Click to Rate
53
Adaptation (2002,  R)