My Favorite Movies


  Merrick8405's Rating My Rating
1
The Craft (1996,  R)
The Craft
My All Time Favorite Movie" I love this movie. Nancy soo totally rocks in this movie. She so gutsy and she doesnt give a damn what the hell she does. LOL. I like that. Bonnie and Rochelle are just kind of like Nancys Followers. And Sarah is the one that actually stands up and Fights Against Nancy in the End. So many good Lines i have memorized from this movie that I Use all the time. Its the best movie on Witchcraft ever. "Thats a Movie!!" LOL!!!!
2
The Initiation of Sarah (2006,  Unrated)
The Initiation of Sarah
OMG!! Where to begin even describing this movie. Well first off ill saY it TOTALLY ROCKS!!!! This is one of my FAVORITE MOVIES. It did primere Last Halloween 2006 on October 29th on ABC Family's 13 Nights Of Halloween And when I watched I loved it!!!! It was so awesome how Sarah went toe to toe against Chorine the evil Soriety House Leader to save her sister Lindsey from Being Sacrificed to The Eternal Flame. I also liked Sarahs Teacher Dr. Hunter in this movie. She totally knew what she was talking about and knew excatly what to do to help Sarah. I also LOVE The scene where Sarah and her sister get initiated into the seperate Covens. I cant go on enough about this movie and how totally fucking wicked cool it is!!!! Its a 10 in my Wiccan Book. Yes Im Wiccan so I LOVED this movie. Awesome awesome awesome!!!
3
Satan's School for Girls (2000,  Unrated)
Satan's School for Girls
I have this movie taped on VHS and its very good. I love the part where they Make Shannon Daughtrey take her vows as a witch. Thats a cool scene. Then the part when they are all standing around the pentagram on the floor and Shannon Daughtry just up and Uses her powers to electrocute all of the other witches. LOL Thats a Girl. Lol. Thats a Movie. LOL!!!
4
Hocus Pocus (1993,  PG)
Hocus Pocus
I have this movie and its really fun to watch during the Month of October. I think its funny that Winifred fawns all over her spellbook likes shes in love with it. LOL. My Favorite scene is where Sarah flies through the night sky on her broom singing that song. Thats a very pretty song. The entire plot of the movie was good and very Orientented towards the season of The Witch.
5
Tamara (2006,  R)
Tamara
I have this Movie and I reccommend that Every Witch Out there see it. Its awesome when Tamara does that Love Spell. That gives me ideas. Lol. I also love when Tamara comes back to Life how she just goes after all the Mean people who killed her. I love the Way she gets her revenge. Im into The whole been messed- with-get-back-at Storys. Lol. Because its so True. Awesome awesome movie.
6
The Blair Witch Project (1999,  R)
The Blair Witch Project
OK I have this movie and Being a Witch I thought It was cool. I think its Fucked up how they get lost in the woods. And it was Heathers Fault being so damn stupid thinking she was the Boss. I mean, they are just there minding thier buisness making thier little documentary for their class and they get stalked and shit by some unseen creepy ass bitch. LOL. But they totally deserved it for going into the woods anyway after hearing all the creepy ledgends of The Blair Witch. I also thinks it funny how they all just bitch at each other while they are lost. Lol. Like they couldnt get along at all. LOL. They did it. Lol. And they didnt like it lol.
7
Book of Shadows - Blair Witch 2 (2000,  R)
8
The Covenant (2006,  PG-13)
9
Warlock III: The End of Innocence (1999,  R)
10
Practical Magic (1998,  PG-13)
Practical Magic
Ive got This movie on dvd and its another very good look at how Real Life Witches work. Its got alot of real down to earth basics. Plus the love story is so very sweet. Check this movie out yall.
11
Stephen King's Rose Red (,  PG-13)
12
Storm of the Century (1999,  PG-13)
13
The Exorcist (1973,  R)
14
The Mummy (1999,  PG-13)
15
Halloweentown (1998,  Unrated)
Halloweentown
Ive Seen and i Own This movie on Dvd and I think its funny where The Girl Mopcks her Mom at The Beginning at The Moive where she says "Oh No Marnie Its too Dangerous, Theres Things about Vegetables That You Dont Understand" LOL!!! Thats soo funny.
16
Halloweentown II: Kalabar's Revenge (2001,  PG)
17
Halloweentown High (Halloweentown III) (2004,  Unrated)
18
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) (2006,  Unrated)
19
Life with Judy Garland: Me and My Shadows (2001,  Unrated)
20
Batman Beyond - The Movie (1999,  Unrated)
21
Mean Girls (2004,  PG-13)
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
I have this movie but its on VHS lol. I thought this movie totally rocked!!! I love the scene where Harry talks to the snake and then the other scene where he opens the Chamber of Secrets by speaking ParscelTongue. That was Awesome. I wanna speak in snake language. Maybe freak some people out lol. I also like the scene where Tom Riddle reveals that he is Voldermort by writing In fire in the air with his wand and the scene where Harry defeats Voldermort by Stabbing the Dioary and Blood comes out of it and Voldermort just explodes into nothing. Thats Wicked Cool!!! Check this movie out people. You will like it!! I Guarantee it.
23
Scream (1996,  R)
Scream
This Movie is a Classic. Very Scary. Neve Campbell played in this movie really well. Everyone should see this movie. Its worth the time if you love to be scared.
24
Scream 2 (1997,  R)
25
Cursed (2004,  PG-13)
26
Dracula 2000 (2000,  R)
Dracula 2000
This Is another good Vampire movie to see. I really liked it. Dracula is dressed really cool in this movie. Alot of Black clothing in this movie lol. Thats right up my alley!!! Check this movie out too.
27
Interview with the Vampire (1994,  R)
28
Desperate Souls (2005,  R)
Desperate Souls
I have this movie on dvd and its good. I like the brother that has that Druids book. And i like how the entire gang up and runs their asses off from the damn demons that are after that book. Thats a Plotline and thats a Move. LOL
29
The Nightmare Room - Scareful What You Wish For (2002,  Unrated)
30
Casper (1995,  PG)
Casper
I have this movie as well. Its a sweet Movie that the whole family can enjoy. The friendship between Casper and Kat Shows what it means to have a friend. Cathy Morriarty was a real Bitch in this movie lol. I like the scene where Kat Remembers Her Mom. That Made me Smile. And I also like the scene where Casper Gets His Wish and Gets to Dance Wih Kat. Awwwww. And most Importantly, The best scene of all is when Kats Mom Visits her Dad at the end of the Movie. Its so sweet and Loving. It made me cry. No joke. This is a real good move if you want to see what Real FriendShip is all About.
31
Angels in the Outfield (1951,  Unrated)
32
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
33
Teaching Mrs. Tingle (1999,  PG-13)
Teaching Mrs. Tingle
A Great Comedy If you wanna laugh your butt off!
34
An American Werewolf in Paris (1997,  R)
An American Werewolf in Paris
Fucking Scary as Hell!!!
35
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
Death Becomes Her
Funny Ass Movie.
36
Dogma (1999,  R)
Dogma
Its A Very Funny Movie. Its good for a laugh.
37
Satanic (2005,  R)
38
The Forsaken (2001,  R)
The Forsaken
I saw this movie and Loved it. It has a dark lure to it that I couldnt refuse feeling when I watched it. Its an awesome Vampire Movie. Check it out sometime ok?
39
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
What a Great Romantic Movie this was!!! I hope everyone has a chance to see it!!
Its got alot of what a romance Should be like for this day and Age we all live in. Its about Love, Not sex. A Great Movie!! A 10 In My Book.
40
Carrie (1976,  R)
Carrie
Very Good Mive for the 1970s It was prety cool how Carrie went nuts on the whole high school prom lol. I wish i could do that to a few people LOL!!!
41
The Witches of Eastwick (1987,  R)
The Witches of Eastwick
I have this movie and its really good if u like Witchcraft,as I do. Its an awesome movie and needs a place on every Witches movie collection. Check it out. Blessed be!!!
42
Angels in the Outfield (1994,  PG)
Angels in the Outfield
I have this movie and if your lacking in faith, when u see this movie, it returns. Its a very heartfelt warm spiritual movie that raises the question: Do you belive in angels?? I know I do.
43
Final Destination (2000,  R)
Final Destination
I hyave this movie and It was really good. The Part where the Teacher dies is creepy. And when The one guy gets choked to death by a clothes wire really makes u think about things.. LOL. I rate this movie a 10.
44
Scream 3 (2000,  R)
Scream 3
I have this movie and I say it totally rocks. Its really scary. Plus it has a surprise plot twist ending that I never saw coming plus the fight scenes are cool too. All the "Scream" movies are good I reccommend everyone see them all.
45
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted
I have this move and its Funny as hell.I love Angelina Jolie in this movie. She plays a very funny part. My favorite scene is where shes talking to the Nurse and the Nurse is all like "I have to do my Rounds" And then Angelina just grabs the nurses pen and puts it to her neck and says "Take 1 Fucking Step and ill Jam this in my Aorta!!" Then Whoopi Goldberg walks up and says "Your Aorta is in your chest" And Angelina Just looks at her and says "Good to know" and just gives her back the pen. LMAO!!! Thats my favorite scene in this movie. It made me laugh. I give it a 10 in my book.
46
Ginger Snaps (2001,  R)
Ginger Snaps
OK I have This Movie Thanks to my sweethear Colleen.
Now i can see why she loves it so much. Its an awesome movie and totally rocks. I like the one scene where the football jock corners Gingers sister and says"Im way far out on the corner of Fucked Up And evil!" LOL!! Thats an awesome quote. I also like the scene where Gingers sister and that guy boil the herbs to cure Ginger of her Werewolfism. Seeing them boil herbs makes me want to Brew A Potion. Lol Yeah I know Im a cliche kind of person but i cant help it lol.l I love to boil herbs for Potions. OK Im Rambling here but this movie was awesome.
47
The Brotherhood 2 - Young Warlocks (2001,  Unrated)
The Brotherhood 2 - Young Warlocks
Ok I got this movie over the weekend. Its awesome. I love the scene where Luke initiates the oither guys into his coven. I also like the scene where Luke and the other guys are sitting around the Pentagram doing binding spells. Thats awesome.But i think its fucked up where one of Lukes coven brothers betray him thats so fucked up. This movie was really good. its a must see in my Wiccan Book. Blessed be.
48
The Brotherhood (2001,  Unrated)
The Brotherhood
I have this movie. I just got it the other day. Im sad that theres not more info available about it here on Flixster. Oh well. Its a good Vampire Movie. I liked it. The head Vampire guy in this movie was awesome and sooo mysterious. Awesome.
49
Guardian of the Realm (2004,  Unrated)
Guardian of the Realm
I have this movie.. Its pretty creepy in the beginnin gwth that girl that gets possessed by the evil. That one scene where that guy and that girl are doing it and she kills him as they are doing it in bed. Thats funny to me. LOL!!! Thats a Demon Chick. LOL. And shes all lik e"Thanks for dinner" LOL!!! Thats a movie lol.
50
Christine (1983,  R)
Christine
I sw this movie and thought it fucking rocked!!!! It was awesome how the guy in the movie how his attitude and personality changed. That waS awesome. And the car went nuts and killed people. Thats a Car. LOL!!!
51
The Gravedancers (2006,  R)
The Gravedancers
I Have bought this movie recently and it makes a good point as to why someone SHOULD NOT disrespect the dead. This movie was creepy and at the same time intriuging to watch. It also gives a good warning about messing with the dead...
52
The Crow (1994,  R)
53
Witchboard 2: The Devil's Doorway (Witchboard: The Return) (1993,  R)
54
Witchouse 3: Demon Fire (2001,  Unrated)
Witchouse 3: Demon Fire
I have This Moive On Dvd and It Rocks. Debbie Rochon Is aweomse as Stevie In This movie. Shes such a good actress. The other two girls were ok I guess. LOL!!
55
Dead Above Ground (2003,  R)
Dead Above Ground
I Have This Movie on Dvd and I like it alot. Jef and Zara Rock in This Movie. They are like the ultimate Goth high school couple.And Jeff is Like "Fuck You All" In the movie. LOL!! And My Favorite Jeff Quote from the movie"You People are all Fucking Dead, Dead Above Ground" I love that Line. And The Song and The End of The Movie Rocks Too. Its sooo calming to me whenever I hear it.
56
Witchouse (1999,  R)
Witchouse
I Have This movie on Dvd and its Good. I like when the group of people are on the floor at Elizabeths party sitting around the pentagram and shes telling them about May Day, One of The Wiccan Holidays and her ancestors death. I like when that one guy says "If This has anything to do with eating a human heart, Im out of here" LOL!!!
57
The Diary of Ellen Rimbauer (2003,  R)
The Diary of Ellen Rimbauer
I just recently acquired this movie and as a Stephen King fan.. It Rocked!!! The Lady who Plays Sukeena in this movie is mysterious. And Ellen finally learns hows to use her powers along with the powers of The House. I wanna live there!! LOL!!! Thats a House!! LMAO!!!
58
The Invisible (2007,  PG-13)
The Invisible
I recently Acquired This Movie and I like It Alot. The Ending Made Me Cry Cuz That Girl Showed She DID have a Heart and She did What she had To Do To Save Nick. Id Do The Same Thing.
59
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004,  R)
Ginger Snaps 2 - Unleashed
Ive seen this movie and Its soo funny where The Girl Uses the shotgun and screams:"Go back to the darkness!" And its the lady from the hospital shes shooting at. LOL!!!
60
5ive Girls (2006,  Unrated)
5ive Girls
I have this movie and klet me tell you this: IT ROCKED!!!

This movies got everything you could want in it. Watch it and see for yourself. And you will like it. But mainy it has Witchcraft in it. Thats a Movie lol
61
Urban Legends: Final Cut (2000,  R)
Urban Legends: Final Cut
I recently bought this movie and it was good. i ddint think id like the Urban legends movies, but i do now. Its kinda like the scream Movies but this one is a little better. it has more mystery in it and you never will guess the ending. im not goona tel.

you will just have to watch it and see for yourself.!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments