My Favorite Movies


  rehabal's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
tremendous
2
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses)
magical
3
Oldboy (2005,  R)
Oldboy
magnificent
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
tremendous
5
Sin City (2005,  R)
Sin City
fantastic
6
Eyes Wide Shut (1999,  R)
Eyes Wide Shut
magnificent
7
Léon (The Professional) (1994,  R)
Léon (The Professional)
tremendous
8
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
tremendous
9
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
sensational
10
The Shining (1980,  R)
The Shining
Creepy
11
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
sensational
12
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
fantastic
13
The Boondock Saints (1999,  R)
The Boondock Saints
Exact
14
300 (2007,  R)
15
The Blind Swordsman: Zatoichi (2003,  R)
The Blind Swordsman: Zatoichi
magnificent
16
Chicago (2002,  PG-13)
Chicago
Exact
17
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Creepy
18
Seom (The Isle) (2000,  Unrated)
Seom (The Isle)
magical
19
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life
Great
20
Intacto (2002,  R)
Intacto
tremendous
21
The Dreamers (2004,  NC-17)
The Dreamers
terrific
22
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
miracle
23
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck) (2004,  Unrated)
Nae yeojachingureul sogae habnida (Windstruck)
impressive
24
Of Mice and Men (1992,  PG-13)
Of Mice and Men
tremendous
25
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
Audition (Ôdishon)
Creepy
26
Saw III (2006,  R)
Saw III
Creepy
27
Saw II (2005,  R)
Saw II
Creepy
28
Saw (2004,  R)
Saw
Creepy
29
Solyaris (Solaris) (1976,  Unrated)
Solyaris (Solaris)
miracle
30
Hero (2004,  PG-13)
Hero
impressive
31
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
tremendous
32
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
magnificent
33
Scent of a Woman (1992,  R)
Scent of a Woman
impressive excellent
34
Interstate 60 (,  R)
Interstate 60
interesting
35
American Beauty (1999,  R)
American Beauty
magnificent
36
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
engrossing
37
Spartacus (1960,  PG-13)
Spartacus
tremendous
38
Before Sunrise (1995,  R)
39
Before Sunset (2004,  R)
40
Romance and Cigarettes (2007,  R)
Romance and Cigarettes
amusing
41
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
unbelievable
42
8 1/2 (1963,  Unrated)
43
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
44
Naked (1993,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments