My Favorite Movies
| MiamiAndrew's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 2 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 3 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 4 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 5 |
Office Space (1999, R) |
|
| 6 |
Serenity (2005, PG-13) |
|
| 7 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 8 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
| 10 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 11 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 12 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 13 |
Army of Darkness (1993, R) |
|
| 14 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 15 |
The Muppet Movie (1979, G) |
|
| 16 |
The Great Muppet Caper (1981, G) |
|
| 17 |
The Muppets Take Manhattan (1984, G) |
|
| 18 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 19 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 20 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |




















