Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  micgeniu's Rating My Rating
1
Interview with the Vampire (1994,  R)
2
Twilight (2008,  PG-13)
3
A Walk to Remember (2002,  PG)
4
The Twilight Saga: New Moon (2009,  PG-13)
5
Next (2007,  PG-13)
6
Queen of the Damned (2002,  R)
7
The Notebook (2004,  PG-13)
8
Uptown Girls (2003,  PG-13)
9
Tamara (2006,  R)
10
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
11
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
12
Mirrors (2008,  R)
13
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
14
City of Angels (1998,  PG-13)
15
Wedding Crashers (2005,  R)
16
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
17
Finding Nemo (2003,  G)
18
Shrek (2001,  PG)
19
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
21
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
22
Back to the Future (1985,  PG)
23
The Lake House (2006,  PG)
24
The Messengers (2007,  PG-13)
25
House of Wax (2005,  R)
26
Panic Room (2002,  R)
27
Black Beauty (1994,  G)
28
The Wicker Man (2006,  PG-13)
29
Book of Days (2003,  PG)
30
There Will Be Blood (2007,  R)
31
The Mask (1994,  PG-13)
32
Volver (2006,  R)
33
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
35
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
36
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
37
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
38
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010,  Unrated)
39
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II (2011,  Unrated)
40
Still Small Voices (2007,  Unrated)
41
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
42
A Christmas Carol (1999,  Unrated)
43
Powder (1995,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments