Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Michael348743828's Rating My Rating
1
The Next Best Thing (2000,  PG-13)
2
Hairspray (1988,  PG)
3
Steel Magnolias (1989,  PG)
4
Swept Away (2002,  R)
5
The First Wives Club (1996,  PG)
6
Mask (1985,  PG-13)
7
Beverly Hills 90210: Our Favorite Moments (1998,  Unrated)
8
Troop Beverly Hills (1989,  PG)
9
No Place Like Home (2006,  Unrated)
10
Straight Talk (1992,  PG)
11
The Best Little Whorehouse in Texas (1982,  R)
12
Sex and the City (2008,  R)
13
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
14
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
15
Ghost (1990,  R)
16
Pretty Woman (1990,  R)
17
Heathers (1988,  R)
18
Dangerous Game (1993,  Unrated)
19
A League of Their Own (1992,  PG)
20
Exit to Eden (1994,  R)
21
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
22
Madonna - Truth or Dare (1991,  R)
23
Illegal Aliens (2006,  Unrated)
24
Anna Nicole Smith - Exposed (1998,  R)
25
Unlikely Angel (1996,  Unrated)
26
Who's That Girl? (2003,  PG)
27
Footloose (1984,  PG)
28
Showgirls (1995,  NC-17)
29
Rhinestone (1984,  PG)
30
Crossroads (2002,  PG-13)
31
Overboard (1987,  PG)
32
Summer School (1987,  PG-13)
33
The Witches of Eastwick (1987,  R)
34
Mermaids (1990,  PG-13)
35
Moonstruck (1987,  PG)
36
Tea With Mussolini (1999,  PG)
37
Faithful (1996,  R)
38
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
39
Jawbreaker (1999,  R)
40
Madonna (2002,  Unrated)
41
Madonna: Virgin: Interviews (2007,  Unrated)
42
Like a Virgin (Cheonhajangsa madonna) (2006,  Unrated)
43
Evita (1997,  PG)
44
Filth and Wisdom (2008,  Unrated)
45
Big Deal on Madonna Street: 20 Years Later (1988,  Unrated)
46
Blue Valley Songbird (1999,  Unrated)
47
The Beverly Hillbillies (1993,  PG)
48
A Smoky Mountain Christmas (1986,  Unrated)
49
Jackie's Back (1999,  Unrated)
50
Is There Life Out There? (1994,  Unrated)
51
Tremors (1990,  R)
52
Buffalo Girls (1995,  Unrated)
53
The Banger Sisters (2002,  R)
54
Bird on a Wire (1990,  PG-13)
55
Thelma & Louise (1991,  R)
56
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
57
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
58
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
59
Look Who's Talking Now (1993,  PG-13)
60
Look Who's Talking (1989,  PG-13)
61
Nine Lives (2002,  R)
62
Grease (1978,  PG)
63
Grease 2 (1982,  PG)
64
Hocus Pocus (1993,  PG)
65
Ruthless People (1986,  R)
66
The Seven Year Itch (1955,  Unrated)
67
Gentlemen Prefer Blondes (1953,  Unrated)
68
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
69
The Flintstones (1994,  PG)
70
Last Call (1999,  Unrated)
71
Poetic Justice (1993,  R)
72
Nutty Professor II - The Klumps (2000,  PG-13)
73
She-Devil (1989,  PG-13)
74
Runaway Bride (1999,  PG)
75
Stepmom (1998,  PG-13)
76
Dying Young (1991,  R)
77
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
78
Duplicity (2009,  PG-13)
79
Mannequin (1987,  PG)
80
Mannequin 2: On the Move (1991,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments