My Favorite Movies


  1. michaelgosullivan
  2. Michael

Classics

  michaelgosullivan's Rating My Rating
1
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
2
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950,  Unrated)
3
The Women (1939,  Unrated)
4
The Old Maid (1939,  Unrated)
5
Imitation of Life (1958,  Unrated)
6
The Girl in the Red Velvet Swing (1955,  Unrated)
7
I'll Cry Tomorrow (1955,  PG)
8
Midnight Lace (1960,  R)
9
What Ever Happened to Baby Jane? (1960,  Unrated)
10
Possessed (1947,  Unrated)
11
All About Eve (1950,  Unrated)
12
Now, Voyager (1942,  Unrated)
13
Jezebel (1938,  Unrated)
14
The Postman Always Rings Twice (1946,  Unrated)
15
The Bad and the Beautiful (1953,  Unrated)
16
Peyton Place (1957,  Unrated)
17
Ziegfeld Girl (1941,  Unrated)
18
Green Dolphin Street (1947,  Unrated)
19
I Want to Live! (1958,  Unrated)
20
Demetrius and the Gladiators (1954,  Unrated)
21
David and Bathsheba (1951,  Unrated)
22
With a Song in My Heart (1952,  Unrated)
23
The Wizard of Oz (1939,  G)
24
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
25
Easter Parade (1948,  Unrated)
26
A Star Is Born (1954,  PG)
27
The Pirate (1948,  Unrated)
28
The Harvey Girls (1946,  Unrated)
29
Summer Stock (1950,  Unrated)
30
Duel in the Sun (1946,  Unrated)
31
The Song of Bernadette (1943,  Unrated)
32
Portrait of Jennie (2002,  PG-13)
33
Madame Bovary (1949,  Unrated)
34
Singin' in the Rain (1952,  G)
35
An American in Paris (1951,  Unrated)
36
Xanadu (1980,  PG)
37
It's Always Fair Weather (1955,  Unrated)
38
Brigadoon (1954,  G)
39
Let's Make Love (1960,  Unrated)
40
For Me And My Gal (1942,  Unrated)
41
Cover Girl (1944,  Unrated)
42
Les Girls (1957,  Unrated)
43
Pillow Talk (1959,  Unrated)
44
Calamity Jane (1953,  G)
45
Send Me No Flowers (1964,  Unrated)
46
Lover Come Back (1961,  Unrated)
47
Please Don't Eat the Daisies (1960,  Unrated)
48
Move Over Darling (1963,  Unrated)
49
The Pajama Game (1998,  Unrated)
50
Love Me Or Leave Me (1955,  Unrated)
51
With Six You Get Eggroll (1968,  G)
52
By the Light of the Silvery Moon (1953,  Unrated)
53
Storm Warning (1951,  PG)
54
Do Not Disturb (1965,  Unrated)
55
Esther and the King (1960,  Unrated)
56
Island in the Sun (1957,  Unrated)
57
The Opposite Sex (1956,  Unrated)
58
Sea Wife (1957,  Unrated)
59
The Virgin Queen (1955,  Unrated)
60
Land of the Pharaohs (1955,  Unrated)
61
These Old Broads (2002,  Unrated)
62
Rally 'Round the Flag, Boys! (1958,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments