My Favorite Movies
Give list a short description
| michaelisaac33's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 2 |
The Godfather (1972, R) |
|
|
| 3 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 4 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13) |
|
|
| 5 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 6 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 7 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
|
| 8 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
|
| 9 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
|
| 10 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 11 |
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002, PG-13) |
|
|
| 12 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 13 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 14 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 15 |
Tombstone (1993, R) |
|
|
| 16 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 17 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 18 |
The Matrix Reloaded (2003, R) |
|
|
| 19 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
|
| 20 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
|
| 21 |
Bram Stoker's Dracula (1992, R) |
|
|
| 22 |
Troy (2004, R) |
|
|
| 23 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
|
| 24 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
|
| 25 |
300 (2007, R) |
|
|
| 26 |
Hero (2002, PG-13) |
|
|
| 27 |
Crash (2004, R) |
|
|
| 28 |
3:10 to Yuma (2007) (2007, R) |
|



