My Favorite Movies
| michelangelo's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Clerks (1994, R) |
|
| 2 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 3 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 4 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 5 |
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991, PG) |
|
| 6 |
JFK (1991, R) |
|
| 7 |
Return to Oz (1985, PG) |
|
| 8 |
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006, R) |
|
| 9 |
The Mask (1994, PG-13) |
|
| 10 |
Beverly Hills Ninja (1997, PG-13) |
|
| 11 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 12 |
Clerks II (2006, R) |
|
| 13 |
The Cable Guy (1996, PG-13) |
|
| 14 |
16 Blocks (2006, PG-13) |
|
| 15 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
| 16 |
Road to Perdition (2002, R) |
|
| 17 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 18 |
Enemy at the Gates (2001, R) |
|
| 19 |
Detroit Rock City (1999, R) |
|
| 20 |
The Untouchables (1987, R) |
|
| 21 |
Last Man Standing (1996, R) |
|
| 22 |
Canadian Bacon (1995, PG) |
|
| 23 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 24 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 25 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
| 26 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 27 |
Green Street Hooligans (2005, R) |



























