My Favorite Movies


  michelle101179's Rating My Rating
1
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music
my parents introduced me to this movie, which is why i will always love it. its part of my happy childhood.
2
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl)
it always makes me cry everytime i see it.
3
So Close (2003,  R)
So Close
"i love every second of it, i can't remember how many times i've seen it, which is probably why the song has stuck on my mind."
4
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
Never Been Kissed
i'm still waiting for THE ONE to give that KISS i'll never forget.
5
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
The Wedding Singer
brings back college memories, i like this movie because it is sweet, funny, and romantic at the same time. and of course you want to find that someone that you want to grow old with. . .
6
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
so funny and entertaining as well. but at the same time it teaches us that HS is just a pace we go through. things get better after we graduate, because we get to start anew.
7
The X-Files - Fight the Future (1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
i'm an xphiles, need i say more?
^-^
8
With Honors (1994,  PG-13)
With Honors
a very nice movie. i saw it when i was in HS, and i still watch it everytime i get the chance to.
9
While You Were Sleeping (1995,  PG)
While You Were Sleeping
like they alwasy say - "life don't always turn out the way you planned them".
10
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
another musical, and a very good one. it's worth watching over and over again.
11
Paulie (1998,  PG)
Paulie
very nice movie.
12
Homeward Bound - The Incredible Journey (1993,  G)
Homeward Bound - The Incredible Journey
what you wouldn't do to be home. these guys show us what a family is.
13
Deep Impact (1998,  PG-13)
Deep Impact
"what if?" that is the question.
14
The Mighty (1998,  PG-13)
The Mighty
"you write what you know"
15
The Secret Garden (1993,  G)
The Secret Garden
a timeless tale of friendship, i love it.
16
A Little Princess (1995,  G)
A Little Princess
i love all of frances hodgson burnett novels, and this movie is one of them.
17
Miracle on 34th Street (1994,  PG)
Miracle on 34th Street
christmas is really all about miracles.
18
Naesarang ssagaji (100 Days with Mr. Arrogant)(Slave Love) (2004,  Unrated)
Naesarang ssagaji (100 Days with Mr. Arrogant)(Slave Love)
100 days with mr. arrogant. -hahaha!
19
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
zhang ziyi - chow yun fat - michelle yeoh - need i say more?
20
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
zhang ziyi - thats it.
21
Sister Act (1992,  PG)
Sister Act
i love whoopi goldberg.
22
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
jack and rose, of course almost everybody knows what its all about.
23
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice
i love jane austen.
24
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Bridget Jones's Diary
a very funny and sweet movie.
25
Miss Potter (2007,  PG)
Miss Potter
i can relate. hahaha! but really it's a beautiful film. nice script, cinematography and production design.
26
The Joy Luck Club (1993,  R)
The Joy Luck Club
tearjerker, i cant help myself i love mothers and i like to cry when watching this kind of moivies.
27
Jungcheon (The Restless) (2006,  Unrated)
Jungcheon (The Restless)
love that lasts forever. ^-^
28
The Cutting Edge (1992,  PG)
The Cutting Edge
funny and romantic.
29
Contact (1997,  PG)
Contact
jodie foster in one of my favorite movies.
30
The Promise (Master of Crimson Armor) (Wu ji) (2005,  PG-13)
The Promise (Master of Crimson Armor) (Wu ji)
love it!
31
Mannequin (1987,  PG)
Mannequin
nothings gonna stop us now. . . .
32
Mannequin 2: On the Move (1991,  PG)
Mannequin 2: On the Move
still - nothings gonna stop them. ^-^
33
Pippi Longstocking (1997,  G)
34
Matilda (1996,  PG)
Matilda
i like mara wilson, she's so smart
35
The Parent Trap (1998,  PG)
The Parent Trap
i love it.
36
Hero (2004,  PG-13)
Hero
jet li and zhang ziyi. wow! ^-^
37
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Sense and Sensibility
kate winslet in an ang lee movie. nice one.
38
Heavenly Creatures (1994,  R)
Heavenly Creatures
kate's 1st movie, i know its unconventional, but the editing was really good, same with the effects and direction of peter jackson.
39
Jude (1996,  R)
Jude
kate in a thomas hardy novel, tragic, but she gives a very fine performance for this one.
40
Babe (1995,  G)
Babe
baa-ram-ewe! baa-ram-ewe!
41
Chicago (2002,  PG-13)
Chicago
renee zellwegger - catherine zeta-jones and richard gere in a musical.
42
Click (2006,  PG-13)
Click
time is a terrible thing to waste.
43
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
What Dreams May Come
must see.
44
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster) (2001,  Unrated)
Jopog Manura, (My Wife is a Gangster)
funny, really.
45
Jopog manura 2: Dolaon jeonseol (My Wife Is a Gangster 2) (2003,  Unrated)
Jopog manura 2: Dolaon jeonseol (My Wife Is a Gangster 2)
even funnier. ^-^
46
Jopog manura 3 (My Wife Is a Gangster 3) (2006,  Unrated)
Jopog manura 3 (My Wife Is a Gangster 3)
now with shu qi, its funny and sexy.
47
Spice World (1998,  PG)
Spice World
girl power!
48
I Am Sam (2002,  PG-13)
I Am Sam
it will make you cry. a very nice movie.
49
Anna and the King (2000,  PG-13)
Anna and the King
very nice movie "how can i not love it?"
50
Warriors of Heaven and Earth (Tian di ying xiong) (2004,  R)
Warriors of Heaven and Earth (Tian di ying xiong)
big production, big movie. i love it.
51
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
Charlie's Angels
cool!
52
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
Charlie's Angels - Full Throttle
way cooler!
53
Cold Mountain (2003,  R)
Cold Mountain
one of those dramas i just love to watch. plus nicole kidman & renee zellwegger in one movie. ^-^
54
Nurse Betty (2000,  R)
Nurse Betty
can't help it i love renee.
55
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs
this started it all,anthony hopkins and jodie foster were great.
56
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
love it.
57
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
a fun movie, one of those "what ifs?" movie
58
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Just Like Heaven
again, time is a terrible thing to waste. and love will always find its way to you.
59
A Walk in the Clouds (1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
i love this film because it has such a nice story, and it is photographed beautifully.
60
My Super Ex-Girlfriend (2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
a fun movie.
61
Aeon Flux (2005,  PG-13)
Aeon Flux
a nice futuristic movie with charlize theron doing all her stunts. i love it.
62
Nanny McPhee (2006,  PG)
Nanny McPhee
fun, but generally for kids.
63
The Transporter (2002,  PG-13)
The Transporter
nice stunts. a great action movie.
64
Transporter 2 (2005,  PG-13)
Transporter 2
this one is great too, but i like the first one. ^-^
65
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille
i have seen it and i liked it. a movie for kids, but a good fun movie too for adults.
66
The Seeker: The Dark Is Rising (2007,  PG)
The Seeker: The Dark Is Rising
its not what i expected, i'm sorry to say i didn't like this movie very much. its like you're left hanging with the ending, and the characters are not developed well on the way the story was told.
67
Gorgeous (Boh lee chun) (1999,  PG-13)
Gorgeous (Boh lee chun)
one of those light movies you like to watch. actually, i only watched it because it stars both shu qi and jackie chan. ^-^
68
Hope Floats (1998,  PG-13)
Hope Floats
great movie, sandra bullock, harry connick jr. and gena rowlands delivers very well. always makes me cry. i love movies that makes me cry.
^-^
69
Annapolis (2006,  PG-13)
Annapolis
great movie for anyone who wants to join the navy.
70
Unrest (2006,  R)
Unrest
quite boring actually. the mysteries remained a mystery, and has a very poor ending.
71
Elektra (2005,  PG-13)
Elektra
the plot is not that great. but jennifer garner is great as elektra.
72
Vampire Bats (2005,  Unrated)
Vampire Bats
not so great, but worth watching if you're a fan of lucy lawless. and i am. ^-^
73
Hannibal (2001,  R)
Hannibal
as always anthony hopkins delivers. a great sequel.
74
Red Dragon (2002,  R)
Red Dragon
anthony hopkins and edward norton are great. worth your time.
75
Clueless (1995,  PG-13)
Clueless
fun and simple movie for teens.
76
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
i love whoopi goldberg, no one else could do what she does.
77
What Women Want (2001,  PG-13)
What Women Want
very good movie, what if someone could really read our minds, isn't it scary?
78
Conspiracy Theory (1997,  R)
Conspiracy Theory
great suspense and action movie.
79
Enigma (2001,  R)
Enigma
the pacing of the movie is quite slow. but its a nice movie if you have the time.
80
The Others (2001,  PG-13)
The Others
i love it, the plot, the direction, editing and scoring. great movie.
81
Signs (2002,  PG-13)
Signs
it is actually quite boring.
82
Josie and the Pussycats (2001,  PG)
Josie and the Pussycats
girlpower again!
83
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
The Skeleton Key
really scary.
84
The Bone Collector (1999,  R)
The Bone Collector
great suspense and msytery. well-acted too by angelina and denzel.
85
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider
non-stop action, with good scoring and editing. i like it.
86
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life
lara croft and her adventures. nice movie
87
House on Haunted Hill (1999,  R)
House on Haunted Hill
this one really scared me. try watching it alone.
88
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
stupid as stupid can get. but hey, sometimes we need to watch movies like this to lighten up a bit.
89
You are the One (2006,  Unrated)
You are the One
i like this film because it is very light and sweet at the same time. and it always makes me cry tears of joy.
90
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
zhang ziyi is reason enough to watch this film. very well shot, very nice.
91
The Touch (2003,  R)
The Touch
i cant help it i like movies like this, with the special effects, well-choreograophed fight scenes, and a sense of adventure. and with a female actress as a lead. girlpower rules.
92
Return to Me (2000,  PG)
Return to Me
a little bit predictable, but overall its a nice movie.
93
I.Q. (1994,  PG)
I.Q.
one of those romantic movies but with a twist of intellegence. ^-^
94
Fools Rush In (1997,  PG-13)
Fools Rush In
a funny and romantic movie. i like it.
95
Vanilla Sky (2001,  R)
Vanilla Sky
it is one of those movies that you will find complicated, but it is well written and directed. so its nice to watch.
96
The First Wives Club (1996,  PG)
The First Wives Club
a very funny movie.
97
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Lady in the Water
it wasn't what i expected, but it does have a nice interesting story and characters. its just that the pacing was quite slow and seems to be lacking some more depth.
98
Hairspray (2007,  PG)
Hairspray
a fun musical but not as fun like "bye bye birdie". nevertheless it was worth watching, just to see how john travolta did as edna. ^-^
99
Boys on the Side (1995,  R)
Boys on the Side
i like this movie because its not one of those typical road trip movies. it has a nice story and the characters were well-developed and well-acted. the soundtrack is also worth listening AND buying. ^-^
100
Beaches (1988,  PG-13)
Beaches
a great story about friendship. i love it.
101
Woman on Top (2000,  R)
Woman on Top
a simple and fun movie.
102
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate) (1992,  R)
Like Water for Chocolate (Como agua para chocolate)
its quite hard to understand if you haven't read the book. the movie is fine, but i enjoyed reading it much more than watching it.
103
Simply Irresistible (1999,  PG-13)
Simply Irresistible
the idea was obviously taken from the book "like water for chocolate", but with a much modern version.
104
Along Came Polly (2004,  PG-13)
Along Came Polly
a funny movie, but not a very great one for jennifer aniston and ben stiller. its like they're both trying very hard to make it work.
105
She's the One (1996,  R)
She's the One
a great movie about relationship and being happy with your special someone.
106
Liar Liar (1997,  PG-13)
Liar Liar
a nice family movie. a good one by jim carrey.
107
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man
amanda bynes is really funny, i like this movie very much. it's worth watching eventhough the story is quite silly and simple. ^-^
108
Date Movie (2006,  PG-13)
Date Movie
again, spoofs and more spoofs. but the difference here is it stars allyson hannigan, and she is SO funny.
109
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
action is what it's all about.
110
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Spider-Man 2
gettign better each time.
111
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Spider-Man 3
i like the 3rd part but i was just thinking that it could've had a better ending.
112
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day
i love this movie because the actors are all good and the effects was really neat.
113
28 Days (2000,  PG-13)
28 Days
the pacing is quite slow for me, but its nice if you like movies that are about going to rehab and changing themselves for the better.
114
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted
winona and angelina are very good in this movie. i like the plot and the way it was told.
115
Girl (1999,  R)
Girl
i like this movie because i know like me, most girls can relate to the story of the characters in here.
116
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
there really is something about this movie. ^-^
117
Reality Bites (1993,  PG-13)
Reality Bites
a great movie that deals with family problems, relationships, and maturity.
118
Evolution (2001,  PG-13)
Evolution
i only watched this because of david duchovny because i'm an x-phile. ^-^ but in fairness, its quite nice.
119
Underworld (2003,  R)
Underworld
i like kate beckinsale, she was great in this movie, and the movie itself it was very good.
120
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
better than the first one. everyone was great in this movie.
121
The Firm (1993,  R)
The Firm
i was actually quite bored with this film. i think some people watched it just to see tom cruise.
122
The Pelican Brief (1993,  PG-13)
The Pelican Brief
this novel by john grisham is actually quite nice, the characters were well-developed and the plot well-thought.
123
The Chamber (1996,  R)
124
A Time to Kill (1996,  R)
A Time to Kill
this one is another great novel turned to a movie. the story was really gripping. samuel l. jackson was very good, same with sandra bullock.
125
The Client (1994,  PG-13)
The Client
susan sarandon was very good, the same with her co-stars. it has a nice story.
126
Murder by Numbers (2002,  R)
Murder by Numbers
the perfect murder that wasn't really perfect. great murder mystery movie.
127
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Miss Congeniality
funny, really funny.
128
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
she's back, and she's even funnier than ever.
129
Dead Calm (1989,  R)
Dead Calm
this movie is cool because there are very few characters in the film but you can really feel the suspense. billy zane and nicole kidman was great in this one.
130
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
The Perfect Storm
i know that this is some sort of "in memoriam" to those lost at sea, but the movie was quite boring because it was slow. you were like just waiting for the cgi of giant waves and thats it.
131
Needful Things (1993,  R)
Needful Things
scary, people really shouldn't be materialistic. watch this and you'll know why.
132
Cruel Intentions 3 (2004,  R)
Cruel Intentions 3
getting sneakier all the time.
133
Cruel Intentions 2 (2000,  R)
Cruel Intentions 2
if teenagers are really like this now then we should be scared when they grow up to be full-pledged adults.
134
Cruel Intentions (1999,  R)
Cruel Intentions
a nice remake of "dangerous liasons". very good casting, nice acting, cinematography, and soundtrack. ^-^
135
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
anne hathaway and meryl streep was very good in this movie. the movie itself delivers a good message.
136
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain
i know its a gay film, but i couldn't help myself with all the buzz about it. it was actually a nice movie, good actors, beautiful cinematography and well-directed by ang lee.
137
Beautiful Boxer (2005,  Unrated)
Beautiful Boxer
another gay movie, but this one's differect because he is actually a boxer and based on a true story. it's a good movie with good actors and the editing was also nice.
138
Crash (2004,  R)
Crash
one of those movies with many characters, each with their own plots. the shots were quite confusing, but i guess it was really intended that way for the audience to feel the chaos happening in the movie.
139
Capote (2005,  R)
Capote
based on a true story, philip seymour hoffman was really great as truman capote. watch the movie and you'll see.
140
Corrina, Corrina (1994,  PG)
Corrina, Corrina
whoopi golodberg as always is entertaining and funny as ever. i like this film. its light and its about family.
141
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007,  PG)
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles
i thought this was a good movie, maybe i shouldn't have expected anything at all.
142
Chicken Little (2005,  G)
Chicken Little
fun movie.
143
Happily N'Ever After (2006,  PG)
Happily N'Ever After
the concept is like that of shrek's, you know putting all the fairytale characters in one movie. but it is quite enjoyable if you wouldn't mind that at all. ^-^
144
The Accused (1988,  R)
The Accused
jodie foster was very good in this movie. worth watching, but not for kids.
145
Wrongfully Accused (1998,  PG-13)
Wrongfully Accused
very funny, leslie nielsen does it again. ^-^
146
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story
i like this film very much because who doesn't dream of a happy life with the one you love? old story, good actors, and a grand production design, and of course the happy ending. ^-^
147
Patch Adams (1998,  PG-13)
Patch Adams
based on atrue story it is a nice movie and one of robin william's best.
148
The Kid (2000,  PG)
The Kid
a great film, good for the whole family. nice story & good actors. it will make you cry.
149
The Dark (2004,  R)
The Dark
it will give you a good scare. really scary. . .
150
Fallen (1997,  R)
Fallen
good film, the plot was nice, with good actors, well-written & directed. the ending was really unexpected.
151
Gladiator (2000,  R)
152
Troy (2004,  R)
Troy
i like this movie because i like mythology. the screenplay was good, although the movie was quite long it's still entertaining.
153
Jack Frost (1998,  PG)
Jack Frost
nice family movie. ^-^
154
The Bridges of Madison County (1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
a great love story, not for kids though. good actors & a good director equals a good movie.
155
The Iron Giant (1999,  PG)
The Iron Giant
not so great. i only watched it to support jennifer aniston who does the voice of the boy's mom.
156
The Man in the Iron Mask (1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
it wasn't what i expected, but it wasn't bad afterall.
157
Christine (1983,  R)
Christine
almost corny. maybe it is. . . . . ^-^
158
The Shining (1980,  R)
The Shining
this movie will hunt you forever. i got really scared "redrum, redrum". . . .
159
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
The Truth About Cats & Dogs
films like this are very rare which is why i like it, - i mean janeane garofalo in a leading role and ends up with the leading man. nice movie!
160
The Love Letter (1999,  PG-13)
The Love Letter
the ending was surprising and quite revealing, it was worth watching.
161
Robots (2005,  PG)
Robots
nice movie, great for kids.
162
The Passion of the Christ (2004,  R)
The Passion of the Christ
we all know what its all about, we're just curious about what mel gibson did. it is not for the faint-hearted. a very good film, even if you're catholic you should see this.
163
The Mexican (2001,  R)
The Mexican
a not so good film that focusese on the bickering of the two lead characters.
164
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
good movie, grand production design, great actors and well-directed.
165
Entrapment (1999,  PG-13)
Entrapment
the two leads has chemistry and a good story which creates a good movie.
166
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
The Royal Tenenbaums
quite boring actually. not movie if you are on date. ^-^
167
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski
interesting film, the actors are very good and the story was quite original.
168
Flubber (1997,  PG)
Flubber
what were you thinking watching this film?! that is what i said to myself. not worth your time.
169
Legally Blonde (2001,  PG-13)
170
Election (1999,  R)
Election
reese witherspoon was so funny, i like this movie because the story was quite simple, but they made it appear to be much more than it really is.
171
Addicted to Love (1997,  R)
Addicted to Love
not so good, but not that bad, if you know what i mean. ^-^
172
French Kiss (1995,  PG-13)
French Kiss
i like meg ryan, but this film is one of her not so good ones.
173
A Fish Called Wanda (1988,  R)
A Fish Called Wanda
great casting, a simple and funny story that is worth watching.
174
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet
i like musicals, but this one had me disappointed. i just didn't like it and i can't even say why. !?!
175
Guess Who's Coming to Dinner (1967,  Unrated)
Guess Who's Coming to Dinner
a very good classice film, worth watching.
176
Little Women (1994,  PG)
Little Women
nice family movie.
177
The Age of Innocence (1993,  PG)
The Age of Innocence
good actors, production designs and a well-written script. worth your time.
178
How to Make an American Quilt (1995,  PG-13)
How to Make an American Quilt
the pacing was quite slow, but its a good movie actually.
179
Now and Then (1995,  PG-13)
Now and Then
i like movies about friendship which is why i liked this film. it has good casting, and an interesting story.
180
Home Fries (1998,  PG-13)
Home Fries
not so good, i only watched it to see drew barrymore.
181
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
a good romantic movie.
182
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
Death Becomes Her
interesting to see how meryl streep will do a comedy. a nice, enjoyable movie.
183
Basic Instinct (1992,  R)
Basic Instinct
we all know what's all about, not for kids. worth watching just to see if it really deserved all the hype it received when it was shown.
184
The American President (1995,  PG-13)
The American President
great movie.
185
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
a nice movie for the whole family. you have to admire that during the time of production of this movie, film technology is not that advanced. but they managed to make this fantasy film look really good.
186
Willow (1988,  PG)
Willow
a good movie, but its quite slow.
187
Maverick (1994,  PG)
Maverick
good actors, good story equals a good movie.
188
Flightplan (2005,  PG-13)
Flightplan
jodie foster was great in this film. same with the production designer and director of the movie, they made the film very interesting despite the fact that they only have one location. "paranoia" is a good topic on films. ^-^
189
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
a nice film, but not as good compared to some of jet li's other movies.
190
Mulan (1998,  G)
Mulan
this film made me cry, therefore it is a good movie. haha! seriously its a good movie. worth watching especially with your father.
191
A Bug's Life (1998,  G)
A Bug's Life
an enjoyable film, good for the family.
192
Antz (1998,  PG)
Antz
a nice film, but not that good. it's like something is lacking. which i can't say because "it is lacking" ^-^
193
Scary Movie (2000,  R)
Scary Movie
spoofs and more spoofs.
194
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
Scary Movie 4
very funny! they were right this is definitely the 4th and final installment of the trilogy! hahaha!
195
Scary Movie 2 (2001,  R)
Scary Movie 2
funny!
196
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
Scary Movie 3
its getting each time. ^-^
197
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Meet the Parents
ben stiller is really good, as well as the entire casts of the film.
198
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
this one's is definitely funnier than the first one.
199
Analyze This (1999,  R)
Analyze This
robert de niro was really good at this one.
200
Analyze That (2002,  R)
Analyze That
"and they're back to make you laugh once again."
201
The Mirror Has Two Faces (1997,  PG-13)
The Mirror Has Two Faces
a sweet, romantic movie with a good story and actors.
202
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
drew barrymore and adam sandler makes us fall in love again in this movie. its so sweet you wouldn't believe that such a thing is possible.
203
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
Some Kind of Wonderful
just watch it and you'll know why they had that title. it's so cute.
204
Dolores Claiborne (1995,  R)
Dolores Claiborne
kathy bates and jennifer jason leigh are both very good in this film. well-directed, edited and photograped. its not just one of those movies. this one is well-polished.
205
Arahan jangpung daejakjeon (Urban Martial Arts Action) (2004,  Unrated)
Arahan jangpung daejakjeon (Urban Martial Arts Action)
an interesting movie with some good comic relief. worth watching.
206
Stepmom (1998,  PG-13)
Stepmom
this film made me cry. a great film specially for mothers and daughters.
207
Men in Black (1997,  PG-13)
Men in Black
tommy lee jones and will smith are great. very witty.
208
Men in Black II (2002,  PG-13)
Men in Black II
newer villains and new sfx, a great sequel.
209
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
one of the greatest adventure film ever made.
210
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
a very good sequel.
211
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
the last installment of indiana jones is really worth watching. a great movie.
212
The Matador (2005,  R)
The Matador
quite boring actually. not just the actors but also the story. a waste of time.
213
Dear God (1996,  PG)
Dear God
a nice film, makes you wonder what if you could send a letter to God what would you write? and what if He answers back.
214
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show
a very good film, maybe the concept is not that original but the film was well-made. i like it.
215
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
a good suspense movie.
216
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall
a good film, well-acted and directed.
217
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
its quite long, but i guess all war films are like that. a very good movie. tom hanks was really good.
218
George of the Jungle (1997,  PG)
George of the Jungle
quite boring actually.
219
Bedazzled (1967,  PG)
Bedazzled
not that bad, but not that good either.
220
Anaconda (1997,  PG-13)
Anaconda
gives you a good scare.
221
Christy (2000,  PG)
Christy
i love this film. i wish the series didn't end that way.
222
Anastasia (1997,  G)
Anastasia
a very good film, with a nice soundtrack.
223
Elizabeth (1998,  R)
Elizabeth
a great film, i love movies with grand production design and involving historical figures.
224
Shakespeare in Love (1998,  R)
Shakespeare in Love
i like everything about the movie except that i'm not very fond of the two actors. ^-^
225
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
haley joel osment was very good at this film. you can really sympathize with his character. good story and actors.
226
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
nice effects, purely entertainment.
227
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
very good film, very entertaining.
228
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
Jurassic Park III
i think a third installment was quite an overkill. nevertheless it was entertaining.
229
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
good sequel. a nice movie.
230
The Fly (1986,  R)
The Fly
scary, just the thought of being a fly makes you wanna cringe in disgust. a very good sci-fi movie.
231
The Abyss (1989,  PG-13)
The Abyss
a deep see adventure that will scare you. great movie.
232
Johnny Mnemonic (1995,  R)
Johnny Mnemonic
an interesting movie.
233
The Man with Two Brains (1983,  R)
The Man with Two Brains
kinda corny, one of those goofy sci-fi movies that makes you laugh and still try to make you think "what if?"
234
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds
honestly, i didn't get it. one of the worst films i've ever seen. i was so looking forward to watching it, but was disappointed.
235
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
johnny depp is really gifted as an actor.
236
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
good cast and a grand production, great film.
237
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
the third part is even more interesting. really worth your time.
238
Ice Princess (2005,  G)
Ice Princess
a nice wholesome movie for the family.
239
Snow Queen (2002,  Unrated)
Snow Queen
nice film, great effects.
240
Freaky Friday (2003,  PG)
Freaky Friday
it's a nice film, jamie lee curtis was very good.
241
Just My Luck (2006,  PG-13)
242
Herbie: Fully Loaded (2005,  G)
Herbie: Fully Loaded
good film for the family.
243
Christy - A Change of Seasons (2001,  PG)
Christy - A Change of Seasons
i still love it eventhough its not kellie martin on the lead role. there's something about "cuttergap" that calls on you. you'll know it when you watch this movie.
244
Troop Beverly Hills (1989,  PG)
Troop Beverly Hills
very funny. i love it.
245
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle)
i enjoyed watching this film because it has an entertaining and original story.
246
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi)
i like this film very much because its very imaginative. its such a fun film.
247
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
Shaolin Soccer
very funny & entertaining. i like stephen chow and zhao wei.
248
Kung Fu Hustle (2005,  R)
Kung Fu Hustle
another good movie from stephen chow. watch it and you'll know how talented and funny he really is.
249
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
probably one, if not the greatest movie of whoopi goldberg. a very great film.
250
Charlotte's Web (1973,  G)
Charlotte's Web
a very good movie, it made me cry.
251
Buddy (1997,  PG)
Buddy
not that good, but not that bad either.
252
Ransom (1996,  R)
Ransom
nice film
253
Payback (1999,  R)
Payback
mel gibson was great.
254
Blast from the Past (1999,  PG-13)
Blast from the Past
a nice romantic (kinda silly) movie. but its a good watch. ^-^
255
Excess Baggage (1997,  PG-13)
Excess Baggage
doesn't have a very nice story, but well worth watching.
256
Godsend (2003,  PG-13)
257
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday
nice romantic movie, i love kate winslet.
258
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant
the plot is not that good, you only watch it for the effects.
259
The Craft (1996,  R)
The Craft
a good "well-crafted" movie. good story, actors and effects.
260
The Blair Witch Project (1999,  R)
The Blair Witch Project
scary, really. . . .
261
Azumi (2003,  Unrated)
Azumi
all the blood may look silly, but it makes it more entertaining to watch.
262
Azumi 2: Death or Love (2005,  Unrated)
Azumi 2: Death or Love
the first one is better, but this one's nice too.
263
Ghost (1990,  R)
Ghost
a very nice movie, whoopi goldberg did it all.
264
Simon Birch (1998,  PG)
Simon Birch
great movie, it made me cry.
265
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
scary but it leaves you hanging, after all the suspense it just ended like that. quite disappointing.
266
27 Dresses (2008,  PG-13)
27 Dresses
i love it, its a great chick flick.
^-^
267
Step Up (2006,  PG-13)
268
Playing by Heart (1998,  R)
Playing by Heart
very nice movie, well-acted, well-directed, good scoring, cinematography and editing. i love it. needless to say that the story was really good.
269
The World Unseen (2008,  PG-13)
The World Unseen
i don't know exactly how to describe this movie but all i can say is it's worth watching. lisa and sheetal gives a brilliant performance. :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments