My Favorite Movies


  mijo21's Rating My Rating
1
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
This is one of my all time favorite movies!!! The costumes are amazing and I just love the japanese culture ^^
2
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Mouahaha only the best japanese movie ever. *drools*
3
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle)
Love the animation... as to be expected from miyazaki. Love this movie.
4
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
I just loved this movie. It was awsome and the story was really good. Sad edding though, I mean for his wife and the guy that dies...
5
Underworld (2003,  R)
Underworld
totaly loved it
6
The Chorus (Les Choristes) (2005,  PG-13)
The Chorus (Les Choristes)
It was really good for a french movie, it had a lot of emotion which i dont usualy go for but i really liked it and i would recommed it.
7
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
great movie... but i still havent seen the end :(
8
Resident Evil (2002,  R)
9
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
10
Interview with the Vampire (1994,  R)
11
Just Like Heaven (2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments