Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  mikkelhin's Rating My Rating
1
Garfield - The Movie (2004,  PG)
2
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006,  PG)
3
The Matrix (1999,  R)
4
The Matrix Reloaded (2003,  R)
5
The Matrix Revolutions (2003,  R)
6
The Matrix Revisited (2001,  R)
7
The Animatrix (2003,  Unrated)
8
Click (2006,  PG-13)
9
The Longest Yard (2005,  PG-13)
10
Transformers (2007,  PG-13)
11
Transformers: Revenge of the Fallen (2009,  PG-13)
12
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
13
Transformers Cybertron - Robots in Disguise, A New Beginning (2001,  Unrated)
14
Transformers: Five Faces of Darkness (1986,  Unrated)
15
Transformers Energon - The Return of Megatron (2004,  Unrated)
16
Transformers Energon: Shockblast Unleashed (2004,  Unrated)
17
Transformers Energon: Omega Supreme (2004,  Unrated)
18
Face/Off (1997,  R)
19
Broken Arrow (1996,  R)
20
The One (2001,  PG-13)
21
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
22
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
23
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
24
Infernal Affairs II (2003,  PG-13)
25
Infernal Affairs III (Mou gaan dou III: Jung gik mou gaan) (2003,  PG-13)
26
Black Mask (1998,  R)
27
Sakura Wars (1997,  Unrated)
28
Sakura Wars: The Movie (2003,  PG-13)
29
Dragonball Z 5: Tobikkiri no saikyô tai saikyô (Cooler's Revenge) (1991,  Unrated)
30
Black Hawk Down (2001,  R)
31
The Three Musketeers (1993,  PG)
32
Three Amigos! (1986,  PG)
33
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
34
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
35
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) (2005,  PG-13)
36
Goal II: Living the Dream (2007,  PG-13)
37
Ghost Rider (2007,  PG-13)
38
Spider-Man (2002,  PG-13)
39
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
40
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
41
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
42
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
43
Who Am I? (,  PG-13)
44
Twin Dragons (1999,  PG-13)
45
Rumble in the Bronx (Hung faan aau) (1996,  R)
46
Project A (1983,  PG-13)
47
'A' gai waak juk jaap (Project A, Part II) (Jackie Chan's Project A2) (1991,  PG-13)
48
Mr. Nice Guy (1997,  PG-13)
49
Sing si lip yan (City Hunter) (1993,  PG-13)
50
San wa (The Myth) (2005,  Unrated)
51
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
52
Supercop (Police Story 3) (Ging chaat goo si 3: Chiu kap ging chaat) (1992,  R)
53
Crime Story (1993,  R)
54
Operation Condor (Fei ying gai wak) (Armour of God II) (1991,  PG-13)
55
The Accidental Spy (2002,  PG-13)
56
Rush Hour (1998,  PG-13)
57
Ru jing cha (Rumble in Hong Kong) (1973,  PG-13)
58
Ga li la jiao (Curry and Pepper) (1990,  Unrated)
59
Drunken Master (Jui kuen) (1978,  R)
60
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
61
From Beijing with Love (Gwok chaan Ling Ling Chat) (1994,  Unrated)
62
Hei kek ji wong (The King of Comedy) (1999,  Unrated)
63
Chinese Odyssey Part Two: Cinderella (Sai yau gei: Daai git guk ji - Sin leui kei yun) (1994,  Unrated)
64
Kung Fu Hustle (2005,  R)
65
Sik san (God of Cookery) (1996,  Unrated)
66
Tao xue wei long 2 (Fight Back to School II) (1992,  Unrated)
67
Shi xiong zhuang gui (Shaolin Idiot) (Look Out, Officer!) (1990,  Unrated)
68
Daai laap mat taam 008 (Forbidden City Cop) (1996,  Unrated)
69
Poh waai ji wong (Love on Delivery) (King of Destruction) (1994,  Unrated)
70
King of Beggars (1992,  Unrated)
71
Lawyer Lawyer (Suen sei cho) (1997,  Unrated)
72
Jiu pin zhi ma guan bai mian bao qing tian (Hail the Judge) (1994,  Unrated)
73
Baak bin sing gwan (Sixty Million Dollar Man) (1995,  Unrated)
74
Tao xue wei long zhi long guo ji nian (Fight Back to School III) (1993,  Unrated)
75
Tang Bohu dian Qiuxiang (Flirting Scholar) (Tang Bohu dian Qiuxiang) (1993,  Unrated)
76
Sam sei goon (Justice, My Foot!) (1992,  Unrated)
77
Dou hap (God of Gamblers II) (1991,  Unrated)
78
Du xia II zhi Shang Hai tan du sheng (Back to Shanghai) (God of Gamblers III) (1991,  Unrated)
79
Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box (1995,  Unrated)
80
Tao xue wei long (Fight Back to School) (1991,  Unrated)
81
Lu ding ji II zhi shen long jiao (Royal Tramp II) (1992,  R)
82
Lu ding ji (Royal Tramp) (1992,  R)
83
Jia you xi shi (All's Well, Ends Well) (Family Happiness) (1992,  Unrated)
84
Police Academy (1984,  R)
85
Police Academy 2 - Their First Assignment (1985,  PG-13)
86
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
87
Police Academy 4 - Citizens on Patrol (1987,  PG)
88
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach (1988,  PG)
89
Police Academy 6 - City Under Siege (1989,  PG)
90
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
91
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
92
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
93
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
94
The Rock (1996,  R)
95
Shu dan long wei (High Risk) (Meltdown) (1995,  R)
96
Yiu sau dou si (The Wicked City) (1992,  Unrated)
97
Xiao ao jiang hu (Swordsman) (1990,  Unrated)
98
Xin bian yuan ren (To Live and Die in Tsimshatsui) (1994,  Unrated)
99
Bullet in the Head (Die xue jie tou) (1990,  Unrated)
100
Ru guo · Ai (Perhaps Love) (2005,  Unrated)
101
Chao ji xue xiao ba wang (Future Cops) (1993,  Unrated)
102
Gong wu (Jiang Hu) (Blood Brothers) (2004,  Unrated)
103
Fong juk (Exiled) (2006,  R)
104
Triad Election (Hak se wui yi wo wai kwai) (2007,  Unrated)
105
Isabella (2006,  Unrated)
106
Election (Hak se wui) (2005,  Unrated)
107
Sam hon (Shiver) (2003,  Unrated)
108
Days of Being Wild (A Fei zheng chuan) (1990,  Unrated)
109
Ashes of Time (1994,  Unrated)
110
Yan tsoi gong wu (A Mob Story) (2007,  Unrated)
111
Gau ngao gau (Dog Bite Dog) (2006,  Unrated)
112
Daai si gin (Breaking News) (2006,  Unrated)
113
A.V. (Qing chun meng gong chang) (2005,  Unrated)
114
Mak dau sin sang (Escape from Hong Kong Island) (2004,  Unrated)
115
Maai hung paak yan (You Shoot, I Shoot) (2002,  Unrated)
116
Chin wong ji wong 2000 (The Tricky Master) (1999,  Unrated)
117
Keung gaan 3: Ol yau waak (Raped by an Angel 3: Sexual Fantasy of the Chief Executive) (1998,  Unrated)
118
Zhong Guo zui hou yi ge tai jian (Lai Shi, China's Last Eunuch) (1988,  Unrated)
119
Le Grand Voyage (2005,  Unrated)
120
Die Weisse Massai (The White Massai) (2005,  Unrated)
121
Sha po lang (S.P.L.) (Kill Zone) (2005,  Unrated)
122
Clean (2005,  R)
123
The White Dragon (2004,  Unrated)
124
Wong gok hak yau (One Night in Mongkok) (2004,  Unrated)
125
Yee do hung gaan (Inner Senses) (2002,  Unrated)
126
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
127
The Soong Sisters (1997,  Unrated)
128
Chinese Ghost Story (1987,  Unrated)
129
Divergence Eve:Beginning of the End (,  Unrated)
130
San cha kou (Divergence) (2005,  R)
131
The Punisher (2004,  R)
132
Punisher: War Zone (2008,  R)
133
Dong jing gong lüe (Tokyo Raiders) (2000,  PG-13)
134
Chi Bi (Red Cliff) (2009,  R)
135
Zhou Yu's Train (2004,  PG-13)
136
Full Time Killer (,  R)
137
God of Gamblers (1989,  Unrated)
138
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
139
Speed (1994,  R)
140
The Lake House (2006,  PG)
141
Chain Reaction (1996,  PG-13)
142
Constantine (2005,  R)
143
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
144
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
145
The Net (1995,  PG-13)
146
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
147
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
148
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood (2002,  PG-13)
149
Demolition Man (1993,  R)
150
The Specialist (1994,  R)
151
Judge Dredd (1995,  R)
152
Assassins (1995,  R)
153
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
154
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
155
Rambo III (1988,  R)
156
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
157
Tango & Cash (1989,  R)
158
Cobra (1986,  R)
159
WWE: D-Generation-X (,  Unrated)
160
Back to the Future (1985,  PG)
161
Back to the Future Part II (1989,  PG)
162
Back to the Future Part III (1990,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments