My Favorite Movies

  Milan113's Rating My Rating
1
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds 5.0 Stars
Awesome, there are many "alien attack" movies, but this one is talking about a family wich is really innovating, its maybe the most realistic of them
Click to Rate
2
Cirque du Soleil - Varekai (2003,  Unrated)
Cirque du Soleil - Varekai 5.0 Stars
INCREDIBLE!!!!!!
Click to Rate
3
Cirque du Soleil - Midnight Sun (2004,  Unrated)
Cirque du Soleil - Midnight Sun 5.0 Stars
Amazing, i just cant belive how incredible the Cirque du Soleil is, when you really get into the music and the amazing acts you just can imagine as a story.
Click to Rate
4
Cirque du Soleil - La Nouba (,  Unrated)
Cirque du Soleil - La Nouba 5.0 Stars
AMAZING!!!
Click to Rate
5
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 5.0 Stars
Great!!, one of the Best!!!
Click to Rate
6
The Matrix Reloaded (2003,  R)
The Matrix Reloaded 5.0 Stars
EXELLENT!!!
Click to Rate
7
The Matrix Revolutions (2003,  R)
The Matrix Revolutions 5.0 Stars
great trilogy!
Click to Rate
8
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
The Mask of Zorro 4.0 Stars
Pretty funny!
Click to Rate
9
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 5.0 Stars
ONE OF THE BEST!!!!!
Click to Rate
10
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
11
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
12
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
NicE!!!
Click to Rate
13
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 4.0 Stars
OMG!, so sad!
Click to Rate
14
Billy Elliot (2000,  R)
Billy Elliot 4.0 Stars
have a lection!
Click to Rate
15
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream 5.0 Stars
OMG!, is the most intensive and deppressing movie i ever seen, i got shocked after i saw it.
Click to Rate
16
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 5.0 Stars
Simple, funny, and Yann Tiersen maked a Amazing Job doing its music, i just like this movie so much
Click to Rate
17
The Prince of Egypt (1998,  PG)
The Prince of Egypt 5.0 Stars
i don't know why other flixters rate it bad!, because i just can't believe how amazing this movie is!, nice poetic phrases, music, as special effects too!, i just got amused!
Click to Rate
18
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
Mission: Impossible III 5.0 Stars
This is really the best of MI trillogy!, perfect acting, perfect story, as special effects too, this goes all together and makes shine this movie
Click to Rate
19
The Devil's Backbone (Espinazo del diablo, El) (2001,  R)
The Devil's Backbone (Espinazo del diablo, El) 4.5 Stars
Another (older) movie of Guillermo, this was a representation of ghosts, in an amazing realistic way, and a sad kids-war story makes this movie incredible.
Click to Rate
20
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage) 5.0 Stars
Bravo again for Guillermo!, this movie really scared me, you can really feel that sense of creepy desperation having you tense all the movie, its just awesome!.
Click to Rate
21
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) (2006,  R)
Pan's Labyrinth (El Laberinto del Fauno) 5.0 Stars
Excellent movie!, i love the way of direction of Guillermo del Toro, is a little sadistic tho, but hes a grear Artist.
Click to Rate
22
Immortal Beloved (1994,  R)
Immortal Beloved 5.0 Stars
absolutely amazing!, very strong movie and dramatic scenes makes this movies one of the best, Gary Oldman is the best actor to do as Beethoven, there is no doubt about it, this movie shines by itself for the acting and the awesome music of Ludwig Van Beethoven.
Click to Rate
23
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 4.5 Stars
Good!, nice unique style, acting as music as well.
Click to Rate
24
The Lion King (1994,  G)
The Lion King 5.0 Stars
Probably the best of Disney's classics, adding the nice story, the quality of Disney animation, and of course, the amazing music that we all be remember for ever, all that makes this movie one of the best.
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments