My Favorite Movies


  miller4saggers's Rating My Rating
1
Elf (2003,  PG)
Elf
FAVE OF ALL TIME.WILL FARRELL IS GOD IN MY EYES!
2
Ella Enchanted (2004,  PG)
Ella Enchanted
My fave film i think atm. Its amazin n d Prince is HOOt so funny!!!!!!!!!!!!
3
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
My fave eva i think....i always watch dis n it neva gets old.Jim Carey at his best role eva....dis film is truely his greatest.I LOVE IT!
4
The Ringer (2005,  PG-13)
The Ringer
I pissd myself at this.He acts like hes retarded n so do alot of other actors.Mst of d ppl in dis r actually nt retarded in real life.Dis is bloody awsome!!!!
5
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
I love dis n am buyin asap. D music n moves r wicked n i think i liked dis bta den no.1 *shock*
6
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday
Was amazin,made me cry, wat a bril rom-com,1 of d best...also sooo funny!
7
Employee of the Month (2006,  PG-13)
Employee of the Month
So funny,alot bta den i fort it wud b...gd comedy!
8
X2 (2003,  PG-13)
X2
Pyro, Iceman n Wolverine <3 hehe Nah fave of all comic book films...actually ALL Xmen rock...
9
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
One of my faves sooo funny
10
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
OMG,I LOVE IT!!!!!!!!
11
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
1 of my favourites eva <333333
12
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
LOVE IT! If u havent sin d 1st 1 it doesnt matter as theres a catch up bit at d beginning bt i love it !
13
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy
1 of d best films eva made... <3
14
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
15
Happy Feet (2006,  PG)
16
Click (2006,  PG-13)
Click
I cried soooo much and will b buyin this! WATCH IT PPL! Was such a shock n 2 c Sandler in a sad role was wicked!
17
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
Sister Act 2: Back in the Habit
1 of my faves eva hahahahahahaha dis is genius I LOVE WHOOPI!
18
Old School (2003,  R)
Old School
One of my fave films eva wid wicked cast. So funny!
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Love it!
20
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
1 of d best films EVER made !!!!!
21
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
Happy Gilmore
He is a legend! As is his Grandma in dis film!
22
Bewitched (2005,  PG-13)
Bewitched
Haha great film, one of my faves.. <333333333333
23
Ice Age (2002,  PG)
Ice Age
Hehe i love dis n numba 2 is fab! Sid is amazin n d story is comical
24
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Just Like Heaven
I cried watchin dis.I ws wid Martyn.Lol.Dis film ima get cus its really gd n gd story.You dnt no wats happenin wid her.
25
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
The Stepford Wives
1 of my faves, i relised wat a gd actress Kimdan ws afta dis..Brilliant!
26
In Her Shoes (2005,  PG-13)
In Her Shoes
Love dis film.Am getn dis 2.I love d story n you cnt help bt feel bad 4 both sisters in different ways.Am buyin it.
27
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
Love it,nt as gd as 1st bt Andrews' sings!
28
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
I love it and cant w8 until numba 2! Lucus Grabeel has d most amazin voice n Zac Efron, d boys out shine d girls.
29
Shrek 2 (2004,  PG)
30
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
31
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
I bought dis asap wen it cameout, i didnt care d price...im stil confused on wat 1 is bta outa d series tho..
32
Underworld (2003,  R)
Underworld
Love dis film n no. 2
33
The Longest Yard (2005,  PG-13)
34
Shrek (2001,  PG)
Shrek
Hehe d greatest anamation eva!
35
The Prince and Me (2004,  PG)
The Prince and Me
1 i brought 4 my collection n which i adore - my dream <3333 I love it n d Prince is hunky lol
36
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
Dis films really gd.I have it n its soooo funny.
37
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Truely a great film! D legends 2getha wid Ben Stillers comical wife agen hu joined him in Zoolanders.D unicorns haha n i lv Vaughn n Long <3
38
Envy (2004,  PG-13)
Envy
I saw this agesss ago n now hv it....today funny...its 1 of dem films that d 2 top actors made on d side i think lol... VAPOORISE! I think ppl shud c this jst 4 d horse n arrow scene lmfao
39
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I LOVEEEEE DIS SOOOO MUCH <333333333 d music is amazing !
40
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
*ur soooo vain* hehe i love it,a truely gr8 chick flick!
41
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Legally Blonde
Love it.Is Teen Flick heaven for d average gurl
42
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
LOVE IT!
43
Ice Princess (2005,  G)
Ice Princess
I love dis, every girl shud c it.Nt 1 4 d boys, i cried wen i first saw it n watch it often...Brill!
44
White Chicks (2004,  PG-13)
45
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
46
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Probs my fave musical eva! Ewans' voice gives me chills,he is amazin n Kidman is such a brilliant actress
47
Kicking & Screaming (2005,  PG)
Kicking & Screaming
I love WILL!!!!!! My fave actor eva. Dis is sooooo funny hw he shouts n screams. Slapstick is bak in d form of Farrell!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
48
Just Friends (2005,  PG-13)
49
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries
1 of my all time faves. Every gurls dream. Julie Andrews is bk! Lol. Get d tissues out!
50
Big Daddy (1999,  PG-13)
Big Daddy
I love dis,Sandler agen!
51
Be Cool (2005,  PG-13)
Be Cool
I enjoyed this...d cast is amazin n its gd how every1 links 2getha...enjoyable film,c it if eva u get a chance...
52
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Dis film sooo gd.Steve Carell is 1 of ma favourite actors.Hes sooooo funny.Lol.
53
Beauty Shop (2005,  PG-13)
Beauty Shop
I loved dis film n wna buy it...betta den Barber Shop !
54
The Wild (2006,  G)
The Wild
Lol...i lved dis n am gna buy it, nt like Madagascar like i thought at all...lved it..watch it..
55
Bring It On (2000,  PG-13)
Bring It On
Hehe, a old fave of mine.I know all d routines minus me doin flips.I loved it n will always feel dis way hehe
56
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde
Shes a wicked actress n soo pretty *cow* liked d 1st 1 beta tho...bt her m8 in dis is soooo funny
57
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men
D bestest comic book film series eva ! ICEMAN = SEX GOD!
58
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
59
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
D best book eva written lol Film ws ok...DRACO MALFOY=YUM!
60
Chicago (2002,  PG-13)
Chicago
1 of d best musicals eva 2 cum 2 d big screen n d cast was cast perfectly! 10/10
61
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
Haha 'Im a cool mom' Love it...funny film! Nt just 4 d girls!
62
Just Married (2003,  PG-13)
Just Married
Liked it alot actually. These two really have d comedy factor n a spark between em. Damn u Demi!!!
63
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
64
Honey (2003,  PG-13)
Honey
Is amazin,d dancin,i wish i cud like dat...
65
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
Confessions of a Teenage Drama Queen
Haha Classic, she is me, bt mre OTT thank god...gd actress tho. Lvn d music frm dis n d hott guy!
66
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
I love dis film soooooooooooooooo much.I loved it n cried like a baby
67
Barbershop (2002,  PG-13)
68
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
Lol....enjoyed this alot n wna buy it!
69
Bringing Down The House (2003,  PG-13)
70
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
Is amazin...really get in2 d story ere...i cudnt w8 til 3!
71
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
What a trilogy,give us d hobbit.D endn on dis ws crud bt soon discovered y it ws like dat wen numba 2 came out.My BF loves dis hehe
72
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
73
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
DISNEY!!!!!!!!!!!
74
Disney's Aladdin (1992,  G)
Disney's Aladdin
Anotha fave! I fancied Aladin all my childhood lol :P
75
Cinderella (1950,  G)
76
Sleeping Beauty (1959,  G)
Sleeping Beauty
Amazing bt sooo 2d lol
77
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
78
Léon (The Professional) (1994,  R)
Léon (The Professional)
Wat an amazing film! really gd storyline n d actors performances r amazing 10 outa 10!
79
High School Musical 2 (2007,  G)
80
Popstar (2005,  PG)
Popstar
I love this, so cute, predictable buh stil <3 HE IS THE SEX!
81
Rent (2005,  PG-13)
Rent
OMG BEST FILM IVE EVA SEEN! BESTMUSICAL EVA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments