My Favorite Movies


  mimmie2's Rating My Rating
1
The Rock (1996,  R)
The Rock
Two of my favorite Actors, Sean Connery and Nicolas Cage.
2
The Untouchables (1987,  R)
The Untouchables
What a cast, Sean Connery, Kevin Costner,Robert DeNiro, and Andy Garcia. What more could you ask for?
3
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Just having John Travolta in it makes it one of my favorites. I love it when they do the dance contest.
4
The Last Boy Scout (1991,  R)
The Last Boy Scout
Two Great Stars Bruce Willis and Damon Wayans. I loved the action, one liners and of course, the special effects. I could watch this more over and over.
5
Rocky (1976,  PG)
Rocky
I am a big Rocky fan, I've even seen Rocky Balboa it was well done. There is not a Rocky movie I haven't liked.
6
Rocky Balboa (2006,  PG)
Rocky Balboa
This movie was so well done. It made it all the better because they showed Rocky as having aged and made it more realistic.
7
XXX (2002,  PG-13)
XXX
Vin Diesel was awsome. The special effects were unbelievable. I became a fan the first time I saw this movie.
8
A Man Apart (2003,  R)
A Man Apart
Vin Diesel was absolutely great. Although there was plenty of action to this movie it also showed more determination and, I dare to say a softer side with his wife. This is a great movie that can be enjoyed by both men and women.
9
Hannibal (2001,  R)
Hannibal
Anthony Hopkins, one of the best actors gets totally into his parts and makes you feel like your right there.
10
Hannibal Rising (2007,  R)
Hannibal Rising
I didn't think Anthony Hopkins could become any more frighting. Hannibal Rising definitely made me jump a few times and I don't frighten easily.
11
Con Air (1997,  R)
Con Air
This movie also has three great actors, Nicholas Cage, John Cusak and John Malkovich. Great Anction WHAT A RIDE!!.
12
Payback (1999,  R)
Payback
This movie staring Mel Gibson, Chris Christopherson, Lucy Lieu and more. This is a movie about a guy who is a career criminal who gets shot by thugs who are supposed to be his friends. Once he heals from his wounds he's back to take his money no matter what he has to do. If you remember some of the 1970's hoist movies you'll love this. Even if your too young to remember you'll still love this movie and find yourself cheering for (Porter) Gibson.
13
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
Staring Gena Davis and Samuel L. Jackson. Gena Davis was supposed to be killed but didn't die. Lost her memory. Things become more complicated. Jackson tries to help her find out about herself. This only leads to trouble for both of them. Great action flick with lots of twists and turns.
14
The Running Man (1987,  R)
The Running Man
Arnold Schwarzenegger is really good in this movie. This movie is about a game he becomes involved with unintentionally. It's a game nobody can survive. If you like a lot of action this is a great movie to watch.
15
Clear and Present Danger (1994,  PG-13)
Clear and Present Danger
Harrison Ford plays CIA agent. He ends up trying to find out who killed one of the President's friends. Lots of action.
16
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
When a Man Loves a Woman
Andy Garcia and Meg Ryan are great in this movie. It's a story about a woman who has a drinking problem, and the problems it causes in the home and in the marriage. It also is about how she finally got to the point where she goes into recovery, Gets her life and marriage back togethor. I don't think this is necessarily a "Chick Flick" I think anyone could enjoy this.
17
For the Boys (1991,  R)
For the Boys
Bette Midler and James Caan star in this movie. As you might have guessed they were working with the USO and entertaining the Troops in both the Vietnam War and also in World War II. Bette is Dixie Leonard a USO singer. Mames Caan was a song and Dance man. It's a Romantic Comedy that I think anyone would enjoy, especially if the like the music from the WW II era.
18
Beaches (1988,  PG-13)
Beaches
Okay, THIS IS A CHICK FLICK. Bette Midler and Barbara Hershey star in this flim. It's about two girls who became friends and remained friends throughout thier lives. It's a must see for any woman.
19
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Patrick Swayze and Jennifer Gray star in this movie. The first time I saw it I was mesmerized by the stars, the 50"s music and of course the dancing (always wanted to be a dancer.) I have watched this movie at least a hundred times. Come to think of it, As soon as I'm done I'm going to watch it again. A must see.
20
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
I thought it was a great movie. The special affects were great. It wasn't just a kids movie It showed how everyone needed to work together to make everything work. It was also somewhat sad towards the end. I would recommend it to any one.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments