My Favorite Movies
| mircowilhelm's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) (1968, PG-13) |
|
| 2 |
The Thin Red Line (1999, R) |
|
| 3 |
Monty Python's Life of Brian (1979, R) |
|
| 4 |
Ronin (1998, R) |
|
| 5 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 6 |
Cidade de Deus, (City of God) (2003, R) |
|
| 7 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 8 |
Psycho (1960, R) |
|
| 9 |
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922, Unrated) |
|
| 10 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 11 |
Syriana (2005, R) |
|
| 12 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 13 |
Analyze This (1999, R) |
|
| 14 |
Shaun of the Dead (2004, R) |














