My Favorite Movies
| mirflanagan's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 2 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
|
| 3 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2000, PG) |
|
|
| 4 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 5 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 6 |
Dances With Wolves (1990, PG-13) |
|
|
| 7 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
|
| 8 |
Enemy at the Gates (2001, R) |
|
|
| 9 |
U.S. Marshals (1997, PG-13) |
|
|
| 10 |
Gridiron Gang (2006, PG-13) |
|
|
| 11 |
Con Air (1997, R) |
|
|
| 12 |
Hotel Rwanda (2005, PG-13) |
|
|
| 13 |
Hannibal (2001, R) |
|
|
| 14 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
|
| 15 |
Hannibal Rising (2007, R) |
|
|
| 16 |
Saw (2004, R) |
|
|
| 17 |
Syriana (2005, R) |
|
|
| 18 |
Captivity (2007, R) |
|
|
| 19 |
Pocahontas (1995, G) |
|
|
| 20 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
|
| 21 |
Charlotte's Web (2006, G) |
|
|
| 22 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
|
| 23 |
Psycho (1960, R) |
|
|
| 24 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 25 |
The Fugitive (1993, PG-13) |
|
|
| 26 |
Pearl Harbor (2001, PG-13) |
|
|
| 27 |
Fracture (2007, R) |
|
|
| 28 |
The Last King of Scotland (2006, R) |
|
|
| 29 |
Out of Time (2003, PG-13) |
|
|
| 30 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 31 |
Whale Rider (2003, PG-13) |
|
|
| 32 |
Not Without My Daughter (1991, PG-13) |
|
|
| 33 |
Michael Clayton (2007, R) |
|
|
| 34 |
The Kingdom (2007, R) |
|
|
| 35 |
Reign Over Me (2007, R) |
|
|
| 36 |
We Own the Night (2007, R) |
|
|
| 37 |
My Left Foot (1989, R) |
|
|
| 38 |
The Boxer (1997, R) |
|
|
| 39 |
Brief Encounter (1945, Unrated) |
|
|
| 40 |
Along Came a Spider (2001, R) |
|
|
| 41 |
High Crimes (2002, PG-13) |
|
|
| 42 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 43 |
Amistad (1997, R) |
|
|
| 44 |
Kiss The Girls (1997, R) |
|
|
| 45 |
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2004, G) |
|
|
| 46 |
Dreamcatcher (2003, R) |
|
|
| 47 |
The Phantom of the Opera (1989, R) |
|
|
| 48 |
The Guardian (2006, PG-13) |
|
|
| 49 |
This Christmas (2007, PG-13) |
|
|
| 50 |
Primrose Path (1940, Unrated) |
|
|
| 51 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
|
| 52 |
Cold Mountain (2003, R) |
|
|
| 53 |
Celtic Woman (2005, Unrated) |
|
|
| 54 |
Michael Collins (1996, R) |
|
|
| 55 |
In America (2002, PG-13) |
|



