My Favorite Movies


  MissAislingVee's Rating My Rating
1
Dead Poets Society (1989,  PG)
2
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
:D:D:D!!
3
Hook (1991,  PG)
Hook
I first watched this film when I was really wee! N I still love it! <3!
4
Gremlins (1984,  PG)
5
Matilda (1996,  PG)
6
Hocus Pocus (1993,  PG)
7
The Sound of Music (1965,  G)
8
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
9
Labyrinth (1986,  PG)
10
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
This is one of my fave films o all time! lol! x
11
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
I love This film it's amazing and so sweet! =D! x
12
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
I <3 this film! x
13
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
14
Ghost (1990,  R)
15
FernGully - The Last Rainforest (1992,  G)
16
The Notebook (2004,  PG-13)
17
The NeverEnding Story (1984,  PG)
18
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
19
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
20
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
21
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
love it =D
22
Finding Neverland (2004,  PG)
23
A Simple Wish (1997,  PG)
24
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
I love it!!
26
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
27
Chicago (2002,  PG-13)
28
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
29
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
30
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
Great Great Film
31
Evita (1997,  PG)
32
High School Musical (2006,  Unrated)
33
Grease (1978,  PG)
34
Shrek (2001,  PG)
35
Shrek 2 (2004,  PG)
36
Good Will Hunting (1997,  R)
37
West Side Story (1961,  Unrated)
38
Gone With the Wind (1939,  G)
39
The Breakfast Club (1985,  R)
40
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
41
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
42
Gypsy (1962,  Unrated)
43
My Fair Lady (1964,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments