My Favorite Movies


  missinguall123's Rating My Rating
1
Love Actually (2003,  R)
Love Actually 5.0 Stars
I will never ever get tired of this movie! If you love romantic comedies then you have to watch this!
Click to Rate
2
The Hours (2002,  PG-13)
The Hours 5.0 Stars
Wow..this was an amazing movie and Meryl Streep, Julianne Moore and Nicole Kidman gave awe-inspiring performances.
Click to Rate
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 5.0 Stars
This is my favourite HP movie!
Click to Rate
4
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 5.0 Stars
****SPOILERS****
First of all, i have to say that it was faithful to the book even though so much had to be cut out. I mean, the book is practically 800 pages long, it would have been a 4 hour long movie if they had kept in everything.
The battle scene at the end was visually stunning, but i would have liked to see more actual combat between the DA and the Death Eaters other than the Death Eaters just randomly apparating in front of wherever the DA ran. In short, the battle scene was too short.
I thought Imelda Staunton was AMAZING as Umbridge. She seemed so sweet at the beginning but she was so EVIL inside. She was exactly as i imagined Umbridge to be and i found the detention scene really awful. And i thought the part where she slapped Harry was brilliant, even though it wasn't in the book.
Helena Bonham Carter was also BRILLIANT, but it was unfortunate that she was hardly in the movie. She was also exactly as i imagined her, but i did find it annoying that during the final battle, she was just flying around instead of actually fighting.
Sirius' death scene was not how i imagined as all and i think it wasn't handled as well as it could of been. Because of that, i found Trelawney's sacking scene sadder than Sirius' death scene. And yes, i did nearly cry at the sacking scene. :P
Daniel Radcliffe was so much better in this film! I was really surprised at how well he played an angry and misunderstood Harry.
The Occlumency scenes with Snape were really really good and also even funny. However, i was pretty sad that Snape's Worst Memory was practically 10 seconds long..
All in all, it was a good fun to watch and i loved how so much of the dialogue was straight from the book.
This is definitely in the top 2 of the Potter movies!
Click to Rate
5
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets 5.0 Stars
One of the best out of the series!
Click to Rate
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) 5.0 Stars
The first movie was an awesome start to the series!
Click to Rate
7
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
I absolutely loved it!!
Click to Rate
8
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada 5.0 Stars
I told you Meryl Streep would get an Oscar nomination!!
Click to Rate
9
Chocolat (2000,  PG-13)
Chocolat 5.0 Stars
It was a beautful film and the acting was very very good!
Click to Rate
10
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music 5.0 Stars
Just THE BEST Julie Andrews movie ever made!!! The music is absolutely wonderful!
Click to Rate
11
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
ONE OF THE BEST MOVIES EVER MADE IN THE HISTORY OF MOVIES!
Click to Rate
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
Pirates 2 was even better than the awesome 1st one!
Click to Rate
13
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 3.5 Stars
Could have been better. I loved the characterisation and the humour but it was way too rushed...
Click to Rate
14
A Room With A View (1985,  Unrated)
A Room With A View 5.0 Stars
An absolutely wonderful film!
Click to Rate
15
Driving Lessons (2006,  PG-13)
Driving Lessons 5.0 Stars
A wonderfully poignant movie that had wonderful acting from Rupert Grint, Laura Linney and in particular, Julie Walters!
Click to Rate
16
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Dreamgirls 5.0 Stars
Wow...it was a really fantastic movie and the songs were great!
Click to Rate
17
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Sense and Sensibility 5.0 Stars
One of my favourite movies ever!
Click to Rate
18
Billy Elliot (2000,  R)
Billy Elliot 5.0 Stars
This really was a great movie...
Click to Rate
19
Nanny McPhee (2006,  PG)
Nanny McPhee 4.0 Stars
One of the funniest films i've seen all year with a wonderful performance from the brilliant Emma Thompson!!
Click to Rate
20
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 4.0 Stars
Loved it!
Click to Rate
21
Howards End (1992,  PG)
Howards End 5.0 Stars
One of Emma Thompson's best! Helena Bonham Carter was brilliant as well!
Click to Rate
22
Keeping Mum (2005,  R)
Keeping Mum 5.0 Stars
Hilarious! I will never get tired of Maggie Smith! This is definitely british comedy at it's best!
Click to Rate
23
Finding Neverland (2004,  PG)
Finding Neverland 5.0 Stars
Ok..i admit! I cried! Beautiful movie...
Click to Rate
24
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries 4.5 Stars
Love this movie! It always makes me crack up! Julie Andrews and Anne Hathaway are brilliant together!
Click to Rate
25
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 4.5 Stars
A really awesome, action-packed movie!
Click to Rate
26
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Ice Age 2: The Meltdown 4.5 Stars
This was so hilarious! I loved it even more than the first one!
Click to Rate
27
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet 5.0 Stars
A sweet and hilarious movie. I had a great time watching it!
Click to Rate
28
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 5.0 Stars
It was a really great movie!
Click to Rate
29
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story 5.0 Stars
This is one of the most hilarious comdies i've ever seen...
Click to Rate
30
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 4.5 Stars
I'll watch anything with Johnny Depp and this movie was great!
Click to Rate
31
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow 5.0 Stars
This movie is awesome! One of my favourite Johnny Depp movies!
Click to Rate
32
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera 5.0 Stars
This is such a beautiful adaptation! I never get tired of all the amazing songs and choreography!
Click to Rate
33
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
The Sixth Sense 5.0 Stars
Wow..this was an awesome movie..i don't even know how to say how good it was!
Click to Rate
34
Becoming Jane (2007,  PG)
Becoming Jane 5.0 Stars
It was fantastic! I absolutely loved it and Anne Hathaway was really good!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments