My Favorite Movies


  misskimgotitgoinon20's Rating My Rating
1
The Boy With Green Hair (1948,  Unrated)
2
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
3
Imitation of Life (1934,  Unrated)
4
King of New York (1990,  R)
5
Interview with the Vampire (1994,  R)
6
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple
I READ THE BOOK WHEN I WAS 18 AND STILL LOVE TO WATCH THE MOVIE. EXCEPTIONAL
7
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I HAVE WATCHED THIS SO MANY TIMES IT MUST TRULY BE MY FAVORITE
8
The Langoliers (1995,  PG-13)
9
La Guerre du Feu (Quest for Fire) (The War of Fire) (1981,  R)
10
The Incredible Mr. Limpet (1964,  G)
11
Cornbread, Earl and Me (1974,  Unrated)
12
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
NOT THE RUN OF THE MILL
13
Set It Off (1996,  R)
14
Old Yeller (1957,  G)
15
Five on the Black Hand Side (1973,  Unrated)
16
Fame (1980,  R)
17
Friday (1995,  R)
18
Next Friday (2000,  R)
19
Friday After Next (2002,  R)
20
Freaky Friday (2003,  PG)
21
Mandingo (1975,  R)
22
Soylent Green (1973,  PG)
23
The Bad Seed (1956,  Unrated)
24
Imitation of Life (1958,  Unrated)
25
Foxes (1980,  R)
26
Hannibal (2001,  R)
27
The Silence of the Lambs (1991,  R)
28
The Cell (2000,  R)
29
White Men Can't Jump (1992,  R)
30
Money Train (1995,  R)
31
Belly (1998,  R)
32
New Jack City (1991,  R)
New Jack City
I can watch this again and again, and I do...LOVE IT!!!!!
33
Hoodlum (1997,  R)
34
Serpico (1973,  R)
35
Bad Boys (1982,  R)
36
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
37
Very Bad Things (1998,  R)
38
Michael Jackson - Moonwalker (1988,  G)
39
Children Shouldn't Play with Dead Things (1972,  PG)
40
Dark City (1998,  R)
41
The Island of Dr. Moreau (1996,  PG-13)
42
Juice (1992,  R)
43
Deep Cover (1992,  R)
44
Mahogany (1975,  PG)
45
The Little Rascals (1994,  PG)
46
Amazing Stories (1994,  Unrated)
47
Scarface (1983,  R)
48
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
49
The Fish That Saved Pittsburgh (1979,  PG)
50
Fight Club (1999,  R)
51
Boiler Room (2000,  R)
52
Joe Dirt (2001,  PG-13)
53
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
54
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
55
Blade - Trinity (2004,  R)
56
Blade (1998,  R)
57
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
58
Blade Runner (1982,  R)
59
Sling Blade (1997,  R)
60
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
61
The Taming of the Shrew (1929,  Unrated)
62
Taming of the Shrew (1983,  Unrated)
63
The Taming of the Shrew (1988,  Unrated)
64
Legends of the Fall (1994,  R)
65
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
66
Rush Hour (1998,  PG-13)
67
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
68
The Terminator (1984,  R)
69
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
70
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
71
Predator 2 (1990,  R)
72
Predator (1987,  R)
73
Girl 6 (1996,  R)
74
Do the Right Thing (1989,  R)
75
She's Gotta Have It (1986,  R)
76
Drop Squad (1994,  R)
77
The Lawnmower Man (1992,  R)
78
The Immortals (,  R)
79
The Bond (Charlie Chaplin in a Liberty Loan Appeal) (1918,  Unrated)
80
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
81
The Shining (1980,  R)
82
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
83
Tilt (1979,  Unrated)
84
James and the Giant Peach (1996,  PG)
85
Devil in a Blue Dress (1995,  R)
86
Fallen (1997,  R)
87
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over (1982,  R)
88
Harlem Nights (1989,  R)
89
Switch (1991,  R)
90
Cocoon (1985,  PG-13)
91
Cocoon 2 - The Return (1988,  PG)
92
Escape to Witch Mountain (1975,  G)
93
Escape to Witch Mountain (1995,  Unrated)
94
The Lion, the Witch, and the Wardrobe (1979,  Unrated)
95
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) (,  G)
96
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
97
Left Behind II - Tribulation Force (2002,  PG-13)
98
Left Behind - The Movie (2001,  PG-13)
99
Black Hawk Down (2001,  R)
100
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
101
Black Mama, White Mama (1972,  R)
102
Groundhog Day (1993,  PG)
103
Scrooged (1988,  PG-13)
104
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
105
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
106
Straw Dogs (1971,  R)
107
GoodFellas (1990,  R)
108
Black Snake Moan (2007,  R)
109
Coming to America (1988,  R)
110
Eve's Bayou (1996,  R)
111
The Caveman's Valentine (2001,  R)
112
Walking Tall (1973,  R)
113
Walking Tall (2004,  PG-13)
114
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
115
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
116
Anne of Green Gables: The Continuing Story (2000,  Unrated)
117
Anne of Green Gables (1934,  Unrated)
118
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
119
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
120
T.J. Hooker: Blood Sport (1986,  Unrated)
121
Unbreakable (2000,  PG-13)
122
A Raisin in the Sun (2008,  Unrated)
123
A Raisin in the Sun (1989,  Unrated)
124
A Raisin in the Sun (1961,  PG)
125
Native Son (1986,  PG)
126
Michael (1996,  PG)
127
The Three Musketeers (1993,  PG)
128
The Three Musketeers (1973,  PG)
129
The 7th Voyage of Sinbad (1958,  G)
130
The Golden Voyage of Sinbad (1973,  G)
131
Sinbad and the Eye of the Tiger (1977,  G)
132
Sinbad of the Seven Seas (1989,  PG-13)
133
Sinbad the Sailor (1947,  Unrated)
134
Sadko (The Magic Voyage of Sinbad) (1953,  PG)
135
Popeye the Sailor Meets Sinbad the Sailor (1936,  PG)
136
Popeye (1980,  PG)
137
Mad Max (1979,  R)
138
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
139
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
140
Tombstone (1993,  R)
141
Curly Sue (1991,  PG)
142
Matilda (1996,  PG)
143
The Jerk (1979,  R)
144
The Legend of Billie Jean (1985,  PG-13)
145
The House Of Usher (1988,  R)
146
Revenge in the House of Usher (1982,  Unrated)
147
La Chute de la maison Usher (The Fall of the House of Usher) (1928,  Unrated)
148
House of Usher (The Fall of the House of Usher) (1960,  Unrated)
149
Weird Science (1985,  PG-13)
150
Knocked Up (2007,  R)
151
White Boyz (2000,  R)
152
The Breaks (1999,  R)
153
Breakin' 2 - Electric Boogaloo (1984,  PG)
154
Breakin' (1984,  PG)
155
Six Degrees of Separation (1993,  R)
156
WALL-E (2008,  G)
157
Requiem for a Dream (2000,  R)
158
Bugsy Malone (1976,  G)
159
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
160
Beloved (1998,  R)
161
The Last King of Scotland (2006,  R)
162
Street Kings (2008,  R)
163
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
164
Platoon (1986,  R)
165
Paper Moon (1973,  PG)
166
Guess Who (2005,  PG-13)
Guess Who
my fav part is when ashton and bernie were dancing together!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments