Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  MISSNITCHMANALLWAYSF's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
loved it
2
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
3
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
loved it
4
28 Days Later (2003,  R)
5
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
loved it
6
8 Mile (2002,  R)
8 Mile
loved it
7
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
8
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
loved it
9
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
10
A League of Their Own (1992,  PG)
11
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
12
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
loved it
13
About a Boy (2002,  PG-13)
About a Boy
loved it
14
Accepted (2006,  PG-13)
15
Alien (1979,  R)
16
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
17
American Beauty (1999,  R)
18
American History X (1998,  R)
19
American Pie (1999,  R)
American Pie
lol it was so funny
20
American Pie 2 (2001,  R)
21
American Pie 5: The Naked Mile (2006,  R)
22
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
23
Anger Management (2003,  PG-13)
24
American Wedding (2003,  R)
25
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
26
Baby Boy (2001,  R)
27
Back to the Future (1985,  PG)
28
Back to the Future Part II (1989,  PG)
29
Back to the Future Part III (1990,  PG)
30
Bad Boys (1995,  R)
31
Bad Boys II (2003,  R)
32
Batman (1989,  PG-13)
33
Batman Begins (2005,  PG-13)
34
American Psycho (2000,  R)
35
American Pie Presents - Band Camp (2005,  R)
36
Batman Returns (1992,  PG-13)
37
Beerfest (2006,  R)
38
Because I Said So (2007,  PG-13)
39
Beauty and the Beast (1991,  G)
40
Big Daddy (1999,  PG-13)
41
Big Fish (2003,  PG-13)
42
Big Momma's House (2000,  PG-13)
43
Billy Madison (1995,  PG-13)
44
Black Hawk Down (2001,  R)
45
Blade (1998,  R)
46
Blade - Trinity (2004,  R)
47
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
48
Blade Runner (1982,  R)
49
Blades of Glory (2007,  PG-13)
50
Blazing Saddles (1974,  R)
51
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
loved it
52
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
53
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
54
Bring It On (2000,  PG-13)
55
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
56
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
loved it
57
Caddyshack (1980,  R)
58
Cars (2006,  G)
59
Casino (1995,  R)
60
Casino Royale (2006,  PG-13)
61
Cast Away (2000,  PG-13)
62
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
63
Center Stage (2000,  PG-13)
64
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
loved it
65
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
66
Children of Men (2006,  R)
67
Cinderella (1950,  G)
68
Cinderella Man (2005,  PG-13)
69
City of Angels (1998,  PG-13)
70
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
71
Closer (2004,  R)
72
Clueless (1995,  PG-13)
73
Coming to America (1988,  R)
74
Con Air (1997,  R)
75
Cool Runnings (1993,  PG)
76
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
77
Cry Baby (1990,  PG-13)
78
Cruel Intentions (1999,  R)
79
Date Movie (2006,  PG-13)
80
Dazed and Confused (1993,  R)
81
Dead Poets Society (1989,  PG)
82
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
83
Die Hard (1988,  R)
84
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
85
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
86
Disney's Aladdin (1992,  G)
87
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
88
Dreamgirls (2006,  PG-13)
89
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
90
Drumline (2002,  PG-13)
91
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial
loved it
92
Elf (2003,  PG)
93
Elizabethtown (2005,  PG-13)
94
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
95
Face/Off (1997,  R)
96
Fantastic Four (2005,  PG-13)
97
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
98
Fight Club (1999,  R)
99
Final Destination (2000,  R)
100
Final Destination 2 (2003,  R)
101
Final Destination 3 (2006,  R)
102
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
loved it
103
Finding Neverland (2004,  PG)
104
Forrest Gump (1994,  PG-13)
105
Four Brothers (2005,  R)
106
Freaky Friday (2003,  PG)
107
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (,  Unrated)
108
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
109
Little Nicky (2000,  PG-13)
110
Lord of War (2005,  R)
111
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
loved it
112
Love and Basketball (2000,  PG-13)
113
Lucky Number Slevin (2006,  R)
114
Men in Black (1997,  PG-13)
115
Men in Black II (2002,  PG-13)
116
Man on Fire (2004,  R)
117
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
loved it
118
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
119
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Meet The Fockers
loved it
120
Meet the Parents (2000,  PG-13)
121
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
122
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
123
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
124
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
125
Monsters, Inc. (2001,  G)
126
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
127
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
128
Not Another Teen Movie (2001,  R)
129
Norbit (2007,  PG-13)
130
Night at the Museum (2006,  PG)
131
Next Friday (2000,  R)
132
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
133
National Treasure (2004,  PG)
134
Nacho Libre (2006,  PG)
135
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
136
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
137
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
138
Mulan (1998,  G)
139
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
140
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
141
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
loved it
142
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
143
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
144
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
loved it
145
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
146
Old School (2003,  R)
147
Over the Hedge (2006,  PG)
148
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
149
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
150
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
loved it
151
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
152
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
153
Pitch Black (2000,  R)
154
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
loved it
155
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
156
Pride and Prejudice (2005,  PG)
157
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
158
Pulp Fiction (1994,  R)
159
Queen of the Damned (2002,  R)
160
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
161
Raise Your Voice (2004,  PG)
162
Ray (2004,  PG-13)
163
Red Eye (2005,  PG-13)
164
Remember the Titans (2000,  PG)
165
Rent (2005,  PG-13)
166
Requiem for a Dream (2000,  R)
167
Reservoir Dogs (1992,  R)
168
Resident Evil (2002,  R)
169
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
170
Road Trip (2000,  R)
171
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
172
Rocky (1976,  PG)
Rocky
it was ok not all ways my kind of move
173
Rocky Balboa (2006,  PG)
174
Rocky II (1979,  PG)
175
Rocky III (1982,  PG)
176
Rocky IV (1985,  PG)
177
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance
loved it
178
Rush Hour (1998,  PG-13)
179
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
180
Saving Private Ryan (1998,  R)
181
Saw (2004,  R)
182
Saw II (2005,  R)
Saw II
loved it
183
Saw III (2006,  R)
184
Scarface (1983,  R)
185
Scary Movie (2000,  R)
Scary Movie
loved it
186
Scary Movie 2 (2001,  R)
187
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
188
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
189
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
loved it
190
Scream (1996,  R)
191
Shark Tale (2004,  PG)
192
Seven (Se7en) (1995,  R)
193
Secret Window (2004,  PG-13)
194
Shaun of the Dead (2004,  R)
195
She's All That (1999,  PG-13)
196
She's the Man (2006,  PG-13)
197
Shooter (2007,  R)
198
Shrek (2001,  PG)
199
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2
loved it
200
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
201
Signs (2002,  PG-13)
202
Silent Hill (2006,  R)
203
Sin City (2005,  R)
Sin City
loved it
204
Sixteen Candles (1984,  PG)
205
Sleeping Beauty (1959,  G)
206
Sleepy Hollow (1999,  R)
207
Speed (1994,  R)
208
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man
loved it
209
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
210
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
211
Stand by Me (1986,  R)
212
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
213
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
214
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
it was ok
215
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
216
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
217
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
218
Steel Magnolias (1989,  PG)
219
Step Up (2006,  PG-13)
220
Stick It (2006,  PG-13)
221
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
222
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
223
Super Troopers (2001,  R)
224
Superman Returns (2006,  PG-13)
225
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
226
Take the Lead (2006,  PG-13)
227
Taxi Driver (1976,  R)
228
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
229
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
230
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
231
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
232
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
233
The Break-Up (2006,  PG-13)
234
The Breakfast Club (1985,  R)
235
The Butterfly Effect (2004,  R)
236
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
seen it love it
237
The Color Purple (1985,  PG-13)
238
The Crow (1994,  R)
239
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
240
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
loved it
241
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
242
The Exorcist (1973,  R)
243
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
244
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
245
The Fifth Element (1997,  PG-13)
246
The Godfather (1972,  R)
247
The Godfather, Part II (1974,  R)
248
The Godfather, Part III (1990,  R)
249
The Goonies (1985,  PG)
250
The Green Mile (1999,  R)
251
The Grudge (2004,  PG-13)
252
The Hills Have Eyes (2006,  R)
253
The Holiday (2006,  PG-13)
254
The Hot Chick (2002,  PG-13)
255
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles
loved it
256
The Italian Job (2003,  PG-13)
257
The Lake House (2006,  PG)
258
The Last Samurai (2003,  R)
259
The Lion King (1994,  G)
260
The Little Mermaid (1989,  G)
261
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard
loved it
262
The Lord of the Rings (1978,  PG)
263
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
264
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
seen it love it
265
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
266
The Lost Boys (1987,  R)
267
The Mask (1994,  PG-13)
268
The Mummy (1999,  PG-13)
269
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
270
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
271
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
loved it
272
The Pacifier (2005,  PG)
273
The Passion of the Christ (2004,  R)
274
The Patriot (2000,  R)
275
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
276
The Princess Bride (1987,  PG)
277
The Princess Diaries (2001,  G)
278
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
279
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
280
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
loved it
281
The Ringer (2005,  PG-13)
282
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
283
The Sandlot (1993,  PG)
284
The Shining (1980,  R)
285
The Silence of the Lambs (1991,  R)
286
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
287
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
288
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
289
The Sound of Music (1965,  G)
290
The Village (2004,  PG-13)
291
The Waterboy (1998,  PG-13)
292
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
293
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
294
The Wizard of Oz (1939,  G)
295
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
loved it
296
Thirteen (2003,  R)
297
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
298
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
seen it love it
299
Tombstone (1993,  R)
300
Tommy Boy (1995,  PG-13)
301
Top Gun (1986,  PG)
302
Toy Story (1995,  G)
303
Training Day (2001,  R)
304
Transformers (2007,  PG-13)
305
Troy (2004,  R)
306
True Romance (1993,  R)
307
Underworld (2003,  R)
308
Underworld: Evolution (2006,  R)
309
Uptown Girls (2003,  PG-13)
310
V for Vendetta (2006,  R)
311
Van Helsing (2004,  PG-13)
312
Vanilla Sky (2001,  R)
313
Walk the Line (2005,  PG-13)
314
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds
loved it
315
Wayne's World (1992,  PG-13)
316
We Were Soldiers (2002,  R)
317
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
loved it
318
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
319
What a Girl Wants (2003,  PG)
320
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
321
White Chicks (2004,  PG-13)
White Chicks
loved it
322
Wild Hogs (2007,  PG-13)
323
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
324
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
325
Without A Paddle (2004,  PG-13)
326
X-Men (2000,  PG-13)
327
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
328
X2 (2003,  PG-13)
329
XXX (2002,  PG-13)
330
You Got Served (2004,  PG-13)
331
You've Got Mail (1998,  PG)
332
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
333
27 Dresses (2008,  PG-13)
334
The Wedding Dress (2001,  Unrated)
335
27 Missing Kisses (2000,  Unrated)
336
Devil in a Blue Dress (1995,  R)
337
The Dress Code (Bruno) (2000,  PG-13)
338
The Prince and Me (2004,  PG)
339
The Prince and Me 2 (2005,  PG)
340
If You Love Me, Follow Me (Qui m'aime me suive) (2000,  Unrated)
341
Under the Cherry Moon (1986,  PG-13)
342
Prince for a Day (The Prince and the Pizza Boy) (1995,  Unrated)
343
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) (2000,  R)
344
¡Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) (1990,  NC-17)
345
The Crown Prince (2006,  Unrated)
346
The Student Prince (1954,  Unrated)
347
In Memory of Me (In memoria di me) (2007,  Unrated)
348
Love Me Or Leave Me (1955,  Unrated)
349
The Little Prince (1974,  G)
350
The Lost Prince (2003,  Unrated)
351
Prince Among Slaves (2008,  Unrated)
352
Kiss Me in the Rain (Maire Rakkaudella) (2006,  Unrated)
353
Save the Last Dance for Me (2001,  Unrated)
354
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
355
The Kiss of the Vampire (Kiss of Evil) (1963,  Unrated)
356
The Last Kiss (L'Ultimo bacio) (2002,  R)
357
Over Her Dead Body (2008,  PG-13)
358
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) (2006,  R)
359
The Rising Dead (,  Unrated)
360
Day of the Dead (,  Unrated)
361
Dead Man's Girl (2007,  Unrated)
362
Dead Daughters (2007,  Unrated)
363
Dead Giveaway (2005,  Unrated)
364
Dead Moon Rising (2007,  Unrated)
365
Rising Dead (2007,  Unrated)
366
2 ou 3 Choses que je Sais d'Elle (Two or Three Things I Know About Her) (1967,  Unrated)
367
Two or Three Things I Know About Him (,  Unrated)
368
Love + Hate (2005,  Unrated)
369
Hate Crime (2005,  R)
370
She Hate Me (2004,  R)
371
How About You (2008,  Unrated)
372
Les Choses de la vie (The Little Things in Life) (These Things Happen) (1970,  Unrated)
373
Grease (1978,  PG)
374
Grease 2 (1982,  PG)
375
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006,  PG)
376
Snow Buddies (2008,  Unrated)
377
Snow White (1916,  Unrated)
378
Snow Dogs (2002,  PG)
379
Buddies (,  Unrated)
380
Air Buddies (2006,  PG)
381
First Snow (2007,  R)
382
Snow White (1996,  G)
383
Snow Day (2000,  PG)
384
Snow Queen (2002,  Unrated)
385
Space Buddies (2009,  G)
386
Black Snow (Ben ming nian) (1990,  Unrated)
387
Snow White and the Three Stooges (1961,  G)
388
Snow White and the Seven Dwarfs (1937,  G)
389
Cannon Movie Tales: Snow White (1987,  PG)
390
The Snow Queen (1957,  Unrated)
391
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) (1997,  R)
392
Snow White: The Fairest of Them All (2002,  Unrated)
393
White Fang 2: Myth of the White Wolf (1994,  PG)
394
Shoot 'Em Up (2007,  R)
395
The Covenant (2006,  PG-13)
396
My Little Pony: The Movie (1986,  G)
397
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
398
Bedazzled (1967,  PG)
399
Bedazzled (2000,  PG-13)
400
Secondhand Lions (2003,  PG)
401
How She Move (2008,  PG-13)
402
Val Lewton: The Man in the Shadows (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments