My Favorite Movies


  MisterRay190493874's Rating My Rating
1
20,000 Leagues Under The Sea (1954,  G)
2
Antz (1998,  PG)
3
The Final Countdown (1980,  PG)
4
Stargate (1994,  PG-13)
5
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
7
Hook (1991,  PG)
8
Congo (1995,  PG-13)
9
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
10
National Treasure (2004,  PG)
11
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
12
Star Trek IV - The Voyage Home (1986,  PG)
13
Star Trek V - The Final Frontier (1989,  PG)
14
Loose Cannons (1990,  R)
15
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
16
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
18
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
20
Outbreak (1994,  R)
21
Superman II (1981,  PG)
22
Superman III (1983,  PG)
23
Superman Returns (2006,  PG-13)
24
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
25
Fantastic Four (2005,  PG-13)
26
Real Genius (1985,  PG)
27
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
28
Willow (1988,  PG)
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
30
Allan Quatermain and the Lost City of Gold (1986,  PG)
31
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) (1990,  R)
32
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
33
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
34
Project A (1983,  PG-13)
35
The Medallion (2003,  PG-13)
36
First Blood (Rambo: First Blood) (1982,  R)
37
Rambo: First Blood Part II (1985,  R)
38
Rambo (Rambo IV) (2008,  R)
39
Stardust (2007,  PG-13)
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
41
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
42
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
43
Transformers (2007,  PG-13)
44
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
45
Atlantis - The Lost Empire (2001,  PG)
46
The Road to El Dorado (2000,  PG)
47
Sinbad - Legend of the Seven Seas (2003,  PG)
48
Disney's Aladdin (1992,  G)
49
Aladdin and the King of Thieves (1999,  G)
50
Chill Factor (1999,  R)
51
Space Cowboys (2000,  PG-13)
52
Disorderlies (1987,  PG)
53
The Fifth Element (1997,  PG-13)
54
Back to the Future (1985,  PG)
55
Back to the Future Part II (1989,  PG)
56
Back to the Future Part III (1990,  PG)
57
Coming to America (1988,  R)
58
Cool Runnings (1993,  PG)
59
Face/Off (1997,  R)
60
Finding Nemo (2003,  G)
61
I Am Legend (2007,  PG-13)
62
Ice Age (2002,  PG)
63
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
64
Independence Day (1996,  PG-13)
65
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
66
Jurassic Park (1993,  PG-13)
67
King Kong (2005,  PG-13)
68
Madagascar (2005,  PG)
69
Night at the Museum (2006,  PG)
70
Rocky III (1982,  PG)
71
Rocky IV (1985,  PG)
72
Rocky Balboa (2006,  PG)
73
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
74
Shark Tale (2004,  PG)
75
Signs (2002,  PG-13)
76
Sleepy Hollow (1999,  R)
77
Snakes on a Plane (2006,  R)
78
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
79
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
80
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
81
The Goonies (1985,  PG)
82
The Last Samurai (2003,  R)
83
The Lord of the Rings (1978,  PG)
84
The Patriot (2000,  R)
85
The Terminator (1984,  R)
86
The Truman Show (1998,  PG)
87
The Village (2004,  PG-13)
88
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
89
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
90
Born in East L.A. (1987,  R)
91
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
92
Boat Trip (2003,  R)
93
Blast! (2003,  R)
94
Blades of Glory (2007,  PG-13)
95
Blade - Trinity (2004,  R)
96
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
97
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
98
Beneath Loch Ness (2001,  PG-13)
99
Bend It Like Beckham (2003,  PG-13)
100
Below (2002,  R)
101
Be Cool (2005,  PG-13)
102
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
103
Batman & Robin (1997,  PG-13)
104
Batman Begins (2005,  PG-13)
105
The Longest Yard (2005,  PG-13)
106
Lord of War (2005,  R)
107
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
108
Lost Horizon (1937,  Unrated)
109
The Astronaut's Wife (1999,  R)
110
The Astronaut Farmer (2006,  PG)
111
Assault on Precinct 13 (2005,  R)
112
Assassins (1995,  R)
113
The Aviator (2004,  PG-13)
114
Batman (1989,  PG-13)
115
Bad Company (2002,  PG-13)
116
The Ant Bully (2006,  PG)
117
Anger Management (2003,  PG-13)
118
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
119
Babes in Toyland (1961,  Unrated)
120
Beverly Hills Cop III (1994,  R)
121
Apocalypto (2006,  R)
122
Lucky Number Slevin (2006,  R)
123
Mac and Me (1988,  PG)
124
Air Bud - Seventh Inning Fetch (2001,  G)
125
Air Bud - World Pup (2001,  G)
126
Alexander (2004,  R)
127
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
128
King Solomon's Mines (1985,  PG-13)
129
Alone in the Dark (2005,  R)
130
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid (2004,  PG-13)
131
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D (2005,  PG)
132
300 (2007,  R)
133
9/11 (2002,  Unrated)
134
Collateral Damage (2002,  R)
135
Collateral (2004,  R)
136
Cloverfield (2008,  PG-13)
137
Cliffhanger (1993,  R)
138
The Client (1994,  PG-13)
139
City Slickers (1991,  PG-13)
140
City Slickers 2 - The Legend of Curly's Gold (1994,  PG-13)
141
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
142
The Christmas That Almost Wasn't (1966,  G)
143
Chain Reaction (1996,  PG-13)
144
The Cave (2005,  PG-13)
145
Catwoman (2004,  PG-13)
146
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
147
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
148
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
149
Brother Bear (2003,  G)
150
Broken Arrow (1996,  R)
151
Brewster's Millions (1985,  PG)
152
The Seeker (2005,  Unrated)
153
No Country for Old Men (2007,  R)
154
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
155
At War with the Army (1950,  G)
156
Daddy Day Care (2003,  PG)
157
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
158
Coronado (2003,  PG-13)
159
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
160
The Core (2003,  PG-13)
161
Constantine (2005,  R)
162
Conspiracy Theory (1997,  R)
163
The Condemned (2007,  R)
164
Hero Wanted (2008,  Unrated)
165
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) (2007,  R)
166
Mega Snake (2007,  R)
167
Jumper (2008,  PG-13)
168
Witless Protection (2008,  PG-13)
169
The Ruins (2008,  R)
170
Hudson Hawk (1991,  R)
171
The Bucket List (2007,  PG-13)
172
Vantage Point (2008,  PG-13)
173
Fool's Gold (Fools Gold) (2008,  PG-13)
174
The Mist (2007,  R)
175
The Game Plan (2007,  PG)
176
The Golden Compass (2007,  PG-13)
177
Dave (1993,  PG-13)
178
Date Movie (2006,  PG-13)
179
The Dark Crystal (1982,  PG)
180
Daredevil (2003,  PG-13)
181
Damnation Alley, (Survival Run) (1977,  PG)
182
Meet the Spartans (2008,  PG-13)
183
The Eye (2008,  PG-13)
184
Dot and The Kangaroo (1981,  G)
185
Doom (2005,  R)
186
Doogal (2006,  G)
187
Domino (2005,  R)
188
Dinosaur (2000,  PG)
189
Deuce Bigalow: European Gigolo (2005,  R)
190
10,000 B.C. (2008,  PG-13)
191
Detonator (Death Train) (1993,  R)
192
Demolition Man (1993,  R)
193
Delta Force 2 - Operation Stranglehold (The Colombian Connection) (1990,  R)
194
Deep Impact (1998,  PG-13)
195
Decoys (2004,  R)
196
D.E.B.S. (2004,  PG-13)
197
Deathwatch (2002,  R)
198
Fever Pitch (The Perfect Catch) (2005,  PG-13)
199
Faith Rewarded: The Historic Season of the 2004 Boston Red Sox (2004,  Unrated)
200
Epic Movie (2007,  PG-13)
201
Evolution (2001,  PG-13)
202
Evan Almighty (2007,  PG)
203
Escape from L.A. (1996,  R)
204
Escape from New York (1981,  R)
205
End of the Spear (2006,  PG-13)
206
Encino Man (1992,  PG)
207
Elektra (2005,  PG-13)
208
Edison (Edison Force) (2006,  R)
209
Eddie (1996,  PG-13)
210
Dungeons & Dragons (2000,  PG-13)
211
Doctor Dolittle (1967,  G)
212
Double Team (1997,  R)
213
George and the Dragon (Dragon Sword) (2004,  PG)
214
Garfield: A Tail of Two Kitties (2006,  PG)
215
The Fugitive (1993,  PG-13)
216
Freaky Friday (2003,  PG)
217
The Fog (2005,  PG-13)
218
The Fog (1979,  R)
219
Flushed Away (2006,  PG)
220
Flightplan (2005,  PG-13)
221
Flight of the Phoenix (2004,  PG-13)
222
Flight of the Navigator (1986,  PG)
223
Flicka (2006,  PG)
224
First Knight (1995,  PG-13)
225
Firewall (2006,  PG-13)
226
Finding Neverland (2004,  PG)
227
Final Destination 2 (2003,  R)
228
The Final Cut (2004,  PG-13)
229
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
230
G.I. Joe: The Movie (1987,  G)
231
Godzilla (1998,  PG-13)
232
The Haunting (1999,  PG-13)
233
Head of State (2003,  PG-13)
234
Hidalgo (2004,  PG-13)
235
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
236
A History of Violence (2005,  R)
237
Holes (2003,  PG)
238
The Great Locomotive Chase (1956,  Unrated)
239
Hollywood Homicide (2003,  PG-13)
240
Hoodwinked (2005,  PG)
241
Hostage (2005,  R)
242
House of the Dead 2: Dead Aim (All Guts No Glory) (2006,  R)
243
The Ice Pirates (1984,  PG)
244
I, Robot (2004,  PG-13)
245
The Hunted (2003,  R)
246
Hulk (2003,  PG-13)
247
House of Wax (2005,  R)
248
Lethal Weapon (1987,  R)
249
The Last Unicorn (1982,  G)
250
Little Man (2006,  PG-13)
251
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
252
Jackass - The Movie (2002,  R)
253
The Island (2005,  PG-13)
254
The Indian in the Cupboard (1995,  PG)
255
The Incredibles (2004,  PG)
256
In Search of the Castaways (1962,  G)
257
I Spy (2002,  PG-13)
258
K-PAX (2001,  PG-13)
259
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
260
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
261
King of the Lost World (2005,  R)
262
Kingdom of Heaven (2005,  R)
263
The Shadow (1994,  PG-13)
264
The Sentinel (2006,  PG-13)
265
See No Evil (2006,  R)
266
The Scorpion King (2002,  PG-13)
267
Sahara (2005,  PG-13)
268
R.V. (RV) (Runaway Vacation) (2006,  PG)
269
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
270
Spider-Man (2002,  PG-13)
271
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
272
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
273
Simone (S1m0ne) (2002,  PG-13)
274
Silent Trigger (1996,  R)
275
Silent Hill (2006,  R)
276
Short Circuit (1986,  PG)
277
Second in Command (2006,  R)
278
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002,  G)
279
Soldier (1998,  R)
280
Solaris (2002,  PG-13)
281
Snake Eyes (1998,  R)
282
Star Trek - Insurrection (1998,  PG)
283
Star Trek - First Contact (1996,  PG-13)
284
Star Trek Generations (1994,  PG)
285
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
286
The Legend of Zorro (2005,  PG)
287
Krull (1983,  PG)
288
Kronk's New Groove (2005,  G)
289
Jumanji (1995,  PG)
290
Joseph - King of Dreams (2000,  Unrated)
291
Kangaroo Jack (2003,  PG)
292
Suburban Commando (1991,  PG)
293
Stealth (2005,  PG-13)
294
Superman (1978,  PG)
295
Superman IV - The Quest for Peace (1987,  PG)
296
The Ewok Adventure (Caravan of Courage) (1984,  G)
297
Ewoks: The Battle for Endor (1985,  Unrated)
298
The Super Mario Bros. (1990,  PG)
299
Supergirl (1984,  PG)
300
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
301
Troy (2004,  R)
302
Treasure Planet (2002,  PG)
303
The Time Machine (2002,  PG-13)
304
Timeline (2003,  PG-13)
305
Time Bandits (1981,  PG)
306
Treasure Island (1950,  PG)
307
The Last Boy Scout (1991,  R)
308
Lady in the Water (2006,  PG-13)
309
V for Vendetta (2006,  R)
310
Unstoppable (9 Lives) (2004,  R)
311
Transporter 2 (2005,  PG-13)
312
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
313
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd (2003,  PG-13)
314
Trading Places (1983,  R)
315
Total Recall (1990,  R)
316
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
317
Farce of the Penguins (2007,  R)
318
Twin Dragons (1999,  PG-13)
319
The Tuxedo (2002,  PG-13)
320
True Lies (1994,  R)
321
United 93 (2006,  R)
322
The Spaceman and King Arthur (Unidentified Flying Oddball) (1979,  G)
323
Underworld (2003,  R)
324
The Wild (2006,  G)
325
The Weather Man (2005,  R)
326
Waterworld (1995,  PG-13)
327
The Water Babies (Slip Slide Adventures) (1978,  Unrated)
328
War of the Worlds (2005,  PG-13)
329
Hg Wells War of the Worlds (2005,  Unrated)
330
WarGames (War Games) (1983,  PG)
331
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
332
Walking Tall (2004,  PG-13)
333
Volcano (1997,  PG-13)
334
Virtuosity (1995,  R)
335
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006,  R)
336
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
337
The Ten Commandments (1956,  G)
338
Zathura (2005,  PG)
339
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
340
XXX (2002,  PG-13)
341
World Trade Center (2006,  PG-13)
342
Into the Blue (2005,  PG-13)
343
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
344
Taxi (2004,  PG-13)
345
Tango & Cash (1989,  R)
346
Syriana (2005,  R)
347
Swiss Family Robinson (1960,  G)
348
Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993,  PG)
349
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
350
Tears of the Sun (2003,  R)
351
Team America - World Police (2004,  R)
352
The Philadelphia Experiment (1984,  PG)
353
Philadelphia Experiment 2 (1993,  PG-13)
354
Over the Hedge (2006,  PG)
355
Mission To Mars (2000,  PG)
356
Moon 44 (,  R)
357
Mr. Nanny (1993,  PG)
358
National Lampoon's Thanksgiving Family Reunion (National Lampoon's Holiday Reunion) (2004,  PG-13)
359
National Security (2003,  PG-13)
360
National Lampoon's Van Wilder (Party Liaison) (2002,  R)
361
Jackie Chan's The Myth (,  Unrated)
362
The Ninth Gate (1999,  R)
363
Norbit (2007,  PG-13)
364
Meatballs (1979,  PG)
365
Merlin's Apprentice (2006,  PG)
366
The Messengers (2007,  PG-13)
367
Minority Report (2002,  PG-13)
368
The Pacifier (2005,  PG)
369
Pathfinder (2007,  R)
370
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
371
Robots (2005,  PG)
372
Rhinestone (1984,  PG)
373
Marksman (2005,  R)
374
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
375
The Marine (2006,  PG-13)
376
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
377
The Matrix Reloaded (2003,  R)
378
Maverick (1994,  PG)
379
Masters of the Universe (1987,  PG)
380
The Rundown (Welcome to the Jungle) (2003,  PG-13)
381
The Running Man (1987,  R)
382
Racing Stripes (2005,  PG)
383
Red Heat (1988,  R)
384
Red Dawn (1984,  PG-13)
385
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
386
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
387
Ratatouille (2007,  G)
388
Man of the Year (2006,  PG-13)
389
My Science Project (1985,  PG)
390
Mysterious Island (1961,  Unrated)
391
The NeverEnding Story II - The Next Chapter (1991,  PG)
392
New Police Story (San ging chaat goo si) (2006,  R)
393
The New World (2005,  PG-13)
394
Next (2007,  PG-13)
395
Nick of Time (1995,  R)
396
The Quiet (2006,  R)
397
Pirates of Treasure Island (2006,  Unrated)
398
Conan the Destroyer (1984,  PG)
399
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
400
The Polar Express (2004,  G)
401
Popeye (1980,  PG)
402
Poseidon (2006,  PG-13)
403
The Postman (1997,  R)
404
The Prince of Egypt (1998,  PG)
405
Conan the Barbarian (1982,  R)
406
Last Action Hero (1993,  PG-13)
407
Rambo III (1988,  R)
408
Spy Game (2001,  R)
409
Mulan (1998,  G)
410
Mulan II (2005,  G)
411
The Forbidden Kingdom (2008,  PG-13)
412
The Love Guru (2008,  PG-13)
413
Iron Man (2008,  PG-13)
414
The Happening (2008,  R)
415
The Scorpion King 2: Rise of a Warrior (2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments