My Favorite Movies


  mizdippyblonde's Rating My Rating
1
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
wot can i say it is just an awesome film with every1 shoul c
2
Street Fighter II: The Animated Movie (1996,  Unrated)
Street Fighter II: The Animated Movie
a must c for any street fighter or beat em up fans. amazing graphics and fight scenes. nothing like the awful film from hollywood. its worth watching even if it it is just for the fight scene between ryu and sagat
3
Final Fantasy VII - Advent Children (2006,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
love it!!!! A must see for any Final Fantasy fan. This is set two years after the events of FF7 and has all your favourite characters for the game. Amazing graphics and breathtaking fight scenes. That being said I do have to admit the storyline is not great and if you haven't played the game you would be thinkin WTF alot. But I still think it is awesome
4
Akira (1988,  R)
Akira
landmark film. a must c.
5
Perfect Blue (1999,  R)
Perfect Blue
watch it now
6
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force) (1996,  R)
Kôkaku kidôtai (Ghost in the Shell) (Shell Mobile Force)
anybody that has seen this film will understand why it is 1 of my faves
7
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
Ghost Busters (Ghostbusters)
this is my oddly is my feel good movie. this goes on when ever i've had a stressful day
8
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
A greatly scripted and thought out film with great direction and performances thoughout. A inique film that has you watching all the way to the end
9
Enter the Dragon (1973,  R)
Enter the Dragon
CLASSIC
10
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
11
Hero (2004,  PG-13)
Hero
one of the most beautifully shoot films i have ever seen
12
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
a total blockbuster. i remember going to c it at the cinema and being amazed at the dinosaurs. bless i was only 13
13
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) (1985,  Unrated)
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D)
loved it for its time good animation as well as a cracking storyline
14
Vampire Hunter D - Bloodlust (2001,  R)
Vampire Hunter D - Bloodlust
still a good film animation better than the first but not as good a storyline
15
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead
the best zombie film ever. not just about zombies but also bout how people deal in the most extreme of situations
16
Day Watch (Dnevnoi Dozor) (2007,  R)
Day Watch (Dnevnoi Dozor)
Ok not as good as Night Watch but still an fantastic film that is well worth a look
17
Sin City (2005,  R)
Sin City
Wow, Great storylines, great casting great directing. There is nothing wrong with this film, The team of Frank Miller and Robert Rodriguez is great, they couldn't have made such a great film without each other
18
Ninja Scroll (1995,  Unrated)
Ninja Scroll
A true anime classic from strat 2 finish with well written characters and great animation there is nothing that is at fault on this masterpiece
19
Dragon: The Bruce Lee Story (1993,  PG-13)
Dragon: The Bruce Lee Story
A great biography on the life of Bruce Lee. This film is based on this wife Linda's book and is done very well although some parts have changed such as Bruce Lee lived in Seattle not San Fransico as in the film. This film can be enjoyed by any1 u don't need 2 b a kung fu fan 2 like this film as it is about his life as a whole not just his film career
20
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium
I loved this film. Set in a post world war 3 are it is great from start 2 finish with a great story and acting by all involed and Christain Bale good as always. Comparing this with the Matrix isn't right as this film stands own its own 2 feet and has more in common with 1984. The gun battles are original and stylish. It is a shame that this did get overshadowed by the Matrix as it is far better than both of the sequels put together. A must watch
21
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
This is a great film by Kubrick and 1 of my favourites. Although it is over 30 years it still looks good today. This is due to the genius of Kubrick himself and is even more fantastic considering the low budget he had. This is disturbing, dark and violent masterpiece that is also intrigueing and a work of art. Malcolm MacDowell was perfectly cast as Alex the violent leader of a gang of droogs who once is imprisoned is subjected to a nasty form of behavior-modification therapy. The question is was he cured or not. He says "I was cured" but it is up to you to decide how that is meant
22
Full Metal Jacket (1987,  R)
Full Metal Jacket
Full Metal Jacket is yet another amazing film from Stanley Kubrick and is proberly my favourite of his. This film starts with a group of Marines facing the experence of boot camp and then on to the horrors of the Vietnam War. Unlike most Vietnam film the battle scenes are set mainly in urban areas with half demolished building instead of the jungle. R Lee Embry gives a memorable performance as Gunnery Sergeant Hartman. There is even a few well pieces funny moments as well
23
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
Night Watch (Nochnoi Dozor)
Wow. This is a amazing film from Russia. Set in modern day Moscow this is about the supernatural armies of Light and Dark (good and evil) and the battles they have and will face. This is stylish and gritty and don't let the idea of subtitles be a put of as this does deserve a look at
24
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
This is one of the better known films by Hayao Miyazaki and Studio Ghilbi. I loved the film the first time I watched it. This film has a strong enviromental message and also deals with love, war and respect. This also has a darker side to it compaired to western animation. This broke records in Japan and it is easy to see why
25
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
An amazing masterpiece and a perfect end to a landmark trilogy. This fully deserved all 11 oscars it recieved. In my opinion the best of all the films. Great acting again by every member of the cast. Viggo Mortensen was born to play Aragon, i don't think anyone could have brought the character to the big screen like he did.
26
Invasion of the Body Snatchers (1978,  PG)
Invasion of the Body Snatchers
A good film that maintains the creepyness of the 1956 version. This is classic 70's sci-fi which nothing has been able to compete with since. Well worth watching still even 20 years later.
27
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) (2008,  Unrated)
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration)
Ok as a massive fan of Resident Evil (the games that is not the live action Hollywood crap) I really enjoyed this film. This follows the plot line of the games and is set 7 years after the Raccoon City Incident and unites Leon S Kennedy and Claire Redfield. Yes the plot is daft and some of the voice acting was laughable but that didn't stop it being fun. Although you have played the games to enjoy it

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments