My Favorite Movies


  mkwillia's Rating My Rating
1
Fight Club (1999,  R)
2
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
3
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
4
Pulp Fiction (1994,  R)
5
Reservoir Dogs (1992,  R)
6
Super Troopers (2001,  R)
7
National Lampoon's Senior Trip (1995,  R)
8
Magnolia (1999,  R)
9
Rent (2005,  PG-13)
10
Chicago (2002,  PG-13)
11
The Truman Show (1998,  PG)
12
Cry Baby (1990,  PG-13)
13
Hairspray (1988,  PG)
14
Pecker (1998,  R)
15
Clerks II (2006,  R)
16
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
17
Clerks (1994,  R)
18
Dogma (1999,  R)
19
Mallrats (1995,  R)
20
Austin Powers - International Man of Mystery (1997,  PG-13)
21
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999,  PG-13)
22
Sideways (2004,  R)
23
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
24
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
25
Bowling for Columbine (2002,  R)
26
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
27
Roger & Me (1989,  R)
28
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
29
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills (1996,  Unrated)
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills
This documentary really highlights the social injustice and ignorance that exists in this small town. It is very powerful and thought-provoking.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments