My Favorite Movies
| mmg32242's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Pushing Tin (1999, R) |
|
| 2 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 3 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 4 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 5 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 6 |
Casino (1995, R) |
|
| 7 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
| 8 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 9 |
Chicago (2002, PG-13) |
|
| 10 |
Collateral (2004, R) |
|
| 11 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
| 12 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 13 |
Crash (2004, R) |
|
| 14 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
| 15 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 16 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 17 |
Fargo (1996, R) |
|
| 18 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 19 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 20 |
Hotel Rwanda (2004, PG-13) |
|
| 21 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 22 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 23 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 24 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 25 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 26 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 27 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
| 28 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 29 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 30 |
Scarface (1983, R) |
|
| 31 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 32 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 33 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 34 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 35 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 36 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 37 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 38 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 39 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 40 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 41 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 42 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 43 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 44 |
Training Day (2001, R) |
|
| 45 |
Tombstone (1993, R) |
|
| 46 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 47 |
Music of the Heart (1999, PG) |
|
| 48 |
Mad Money (2008, PG-13) |
|
| 49 |
Waiting to Exhale (1995, R) |
|
| 50 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 51 |
The Edge (1997, R) |
|
| 52 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 53 |
Heat (1995, R) |
|
| 54 |
In the Heat of the Night (1967, Unrated) |
|
| 55 |
Body Heat (1981, R) |
|
| 56 |
The Brave One (2007, R) |
|
| 57 |
Silverado (1985, PG-13) |
|
| 58 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 59 |
Unfaithful (2002, R) |
|
| 60 |
Down in the Delta (1998, PG-13) |
|
| 61 |
How Stella Got Her Groove Back (1998, R) |
|
| 62 |
John Q (2002, PG-13) |
|
| 63 |
Disappearing Acts (2000, R) |
|
| 64 |
Instinct (1999, R) |
|
| 65 |
As Good As It Gets (1997, PG-13) |
|
| 66 |
Woman Thou Art Loosed (2004, R) |
|
| 67 |
American Gangster (2007, R)
A very informative movie,being that it was base on a true story, and I lived in New york at the time, I saw first hand the effects the drugs had on those who choose to use it.I did not look at Frank Lucas as a Hero, because I wasn't a part of that circle, but I saw what it did to the drug addicts, they were hooked and did anything to anyone in order to get the money for a fix. |
|
| 68 |
A Time to Kill (1996, R) |
|
| 69 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 70 |
Sling Blade (1997, R) |
|
| 71 |
The Good Shepherd (2006, R) |
|
| 72 |
My Big Fat Greek Wedding (2002, PG) |







































































