My Favorite Movies


  Modular16424542's Rating My Rating
1
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
This is my favorite all time movie.
2
Seven (Se7en) (1995,  R)
3
Waking Life (2001,  R)
4
A Scanner Darkly (2006,  R)
5
Slacker (1991,  R)
6
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
7
Rushmore (1998,  R)
8
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
9
Vanilla Sky (2001,  R)
10
Pulp Fiction (1994,  R)
11
Jackie Brown (1997,  R)
12
Reservoir Dogs (1992,  R)
13
Kids (1995,  NC-17)
14
Nacho Libre (2006,  PG)
15
Braveheart (1995,  R)
16
Storybook (1995,  G)
17
Halloween (1978,  R)
18
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
19
Unbreakable (2000,  PG-13)
20
Apocalypse Now (1979,  R)
21
Blade Runner (1982,  R)
22
American Beauty (1999,  R)
23
Dark City (1998,  R)
24
Dazed and Confused (1993,  R)
25
Being John Malkovich (1999,  R)
26
Election (1999,  R)
27
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
What more can be said about this classic?
28
Final Destination (2000,  R)
29
The Old Man and the Sea (1958,  Unrated)
30
Citizen Kane (1941,  PG)
31
Mallrats (1995,  R)
32
Clerks (1994,  R)
33
Chasing Amy (1997,  R)
34
Charlie Wilson's War (2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments