My Favorite Movies
Give list a short description
| MoeLati's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Friday (1995, R) |
|
| 2 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 3 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 4 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 5 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 6 |
The Departed (2006, R) |
|
| 7 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
| 8 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 9 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 10 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 11 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 12 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 13 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 14 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 15 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 16 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 17 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
| 18 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 19 |
Eragon (2006, PG) |
|
| 20 |
The Bourne Ultimatum (2007, PG-13) |
|
| 21 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 22 |
Shooter (2007, R) |
|
| 23 |
Next (2007, PG-13) |
|
| 24 |
Freedom Writers (2007, PG-13) |
|
| 25 |
Crash (2004, R) |
|
| 26 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 27 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 28 |
The Goonies (1985, PG) |
|
| 29 |
Primal Fear (1996, R) |
|
| 30 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 31 |
The Bone Collector (1999, R) |
|
| 32 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 33 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 34 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 35 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 36 |
Harsh Times (2006, R) |
|
| 37 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 38 |
Underworld (2003, R) |
|
| 39 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 40 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 41 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 42 |
TMNT: Teenage Mutant Ninja Turtles (2007, PG) |
|
| 43 |
The Power of One (1992, PG-13) |
|
| 44 |
Gabriel (2007, Unrated)
An insightful, dark movie on the struggles between light and dark. I loved this little indie flick because it was simple, yet intriging for me. Besides, Andy Whitfield is so beautiful you can't help but feel glued to the screen. But a bit of a warning, the movie is a slow start and so a bit tedious; it does get a sort of flow after awhile, so you need to be a bit paitent. I did think that there was room for improvement with the dialogue as I think the mystery it was to bring up, left you just a bit too mystified that I got my better half to see it again with me. :D |












































