My Favorite Movies
| mondoben's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dawn of the Dead (1979, R) |
|
| 2 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 3 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 4 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 5 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 6 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 7 |
Videodrome (1983, R) |
|
| 8 |
Dead Alive (Braindead) (1993, R) |
|
| 9 |
The Shining (1980, R) |
|
| 10 |
Evil Dead 2 (1987, R) |
|
| 11 |
Psycho (1960, R) |
|
| 12 |
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954, Unrated) |
|
| 13 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |













