My Favorite Movies
My Picks For Top 100 Movies of All Time.
| mooneyhead2000's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 2 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 3 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
| 4 |
Scarface (1983, R) |
|
| 5 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 6 |
Rear Window (1954, PG) |
|
| 7 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 8 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 9 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 10 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 11 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 12 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 13 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 14 |
Alien (1979, R) |
|
| 15 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 16 |
The Hangover (2009, R) |
|
| 17 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
| 18 |
Night of the Living Dead (1968, Unrated) |
|
| 19 |
American History X (1998, R) |
|
| 20 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 21 |
Silkwood (1983, R) |
|
| 22 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 23 |
Do the Right Thing (1989, R) |
|
| 24 |
Marley & Me (2008, PG) |
|
| 25 |
The Insider (1999, R) |
|
| 26 |
Serpico (1973, R) |
|
| 27 |
Rosemary's Baby (1968, R) |
|
| 28 |
Tropic Thunder (2008, R) |
|
| 29 |
Pineapple Express (2008, R) |
|
| 30 |
There's Something About Mary (1998, R) |
|
| 31 |
Eraserhead (1977, Unrated) |
|
| 32 |
The Birds (1963, PG-13) |
|
| 33 |
[Rec] (2007, R) |
|
| 34 |
Friday the 13th (1980, R) |
|
| 35 |
Halloween (1978, R) |
|
| 36 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 37 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 38 |
Candyman (1992, R) |
|
| 39 |
Stir Crazy (1980, R) |
|
| 40 |
Heat (1995, R) |
|
| 41 |
...And Justice For All (1979, R) |
|
| 42 |
School Daze (1988, R) |
|
| 43 |
25th Hour (2002, R) |
|
| 44 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 45 |
Aliens (1986, R) |
|
| 46 |
Memento (2000, R) |
|
| 47 |
Cabin Fever (2002, R) |
|
| 48 |
Lady Sings the Blues (1972, R) |
|
| 49 |
West Side Story (1961, Unrated) |
|
| 50 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 51 |
Sophie's Choice (1982, R) |
|
| 52 |
Shopgirl (2005, R) |
|
| 53 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 54 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 55 |
Kramer vs. Kramer (1979, PG) |
|
| 56 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 57 |
Mean Streets (1973, R) |
|
| 58 |
The Thing (1982, R) |
|
| 59 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 60 |
Ordinary People (1980, R) |
|
| 61 |
Bad Boys (1982, R) |
|
| 62 |
Stripes (1981, R) |
|
| 63 |
Hamburger Hill (1987, R) |
|
| 64 |
Platoon (1986, R) |
|
| 65 |
The Pope of Greenwich Village (1984, R) |
|
| 66 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 67 |
Gremlins (1984, PG) |
|
| 68 |
Close Encounters of the Third Kind (1977, PG) |
|
| 69 |
The Graduate (1967, PG) |
|
| 70 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 71 |
Carrie (1976, R) |
|
| 72 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 73 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 74 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 75 |
Unforgiven (1992, R) |
|
| 76 |
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) (1978, R) |
|
| 77 |
Psycho (1960, R) |
|
| 78 |
You've Got Mail (1998, PG) |
|
| 79 |
Wolf Creek (2005, R) |
|
| 80 |
Jeepers Creepers (2001, R) |
|
| 81 |
Jeepers Creepers 2 (2003, R) |
|
| 82 |
The Pianist (2002, R) |
|
| 83 |
Along Came Polly (2004, PG-13) |
|
| 84 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 85 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 86 |
Salem's Lot (1979, PG) |
|
| 87 |
Poltergeist (1982, PG) |
|
| 88 |
The Texas Chainsaw Massacre (1974, R) |
|
| 89 |
The Way We Were (1973, PG) |
|
| 90 |
Hello, Dolly! (1969, G) |
|
| 91 |
An Affair to Remember (1957, Unrated) |
|
| 92 |
A Christmas Story (1983, PG) |
|
| 93 |
An American Werewolf in London (1981, R) |
|
| 94 |
Cujo (1983, R) |
|
| 95 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
| 96 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 97 |
Nightwatch (1998, R) |
|
| 98 |
Kalifornia (1993, R) |
|
| 99 |
Brown Sugar (2002, PG-13) |

































![[Rec]](http://content6.flixster.com/movie/10/52/28/10522876_tmb.jpg)
































































