My Favorite Movies
don't expect nothing from me, ok? it's only some movies i like, ok?
| moonrivers's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Casablanca (1943, Unrated)
does she love him, or that other guy...was she for real back then in paris, did she really love him or...or...just who the fuck is victor lazlo anyway? she lets him know, but he is all too human and insists on hearing the stupid words as well...and it's not until he lies to himself that he "gets it", when he says, "it doesn't take much to see that..." when in fact it's taken him, well, since paris to see. we never really KNOW if anyone ever loves us...we have to trust, and this is maybe the only hollywood movie that leaves us with that...making it perfect. |
|
| 2 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 3 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated)
bill holden is the new blood of hollywood forced to condescend to entertain one of old hollywood's legends, and lawdy, lawdy, lawdy, how does one tolerate the egotistical ol' shrew? it's the point of view bill wilder only seems to endorse... |
|
| 4 |
The Bride of Frankenstein (1935, Unrated) |
|
| 5 |
The Blues Brothers (1980, R)
the greatest musical ever made!...and i mean it this time...well, it'll do until one better comes along! unlike the musicals of old in this one nobody looks as if they're trying to get you to like them too hard, and there's the biggest selling point. of course i could mention a cast to die for, music to live for and a car chase so outrageous (in a musical? a car chase? say it ain't so!) you will wear out the rewind button on yer own memory. nobody in this film ever topped this film...EVEN the talented MR. SPIELBERG |
|
| 6 |
King Kong (1933, Unrated) |
|
| 7 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
| 8 |
A Hard Day's Night (1964, G)
the film that made guitar music cool to the public at large ("...aren't all musicians really just nerds...") and the english, too ("...aren't all of those limeys just fag fucks?..."), if that were possible. the whole world grew it's hair long and men heard a sound few have ever heard live: a woman screaming like she meant it...a dream come true. the gifts of this film are many and varied, but individual as fingerprints to all who see it. untouchable. |
|
| 9 |
The Searchers (1956, Unrated)
the side of the duke nobody wants to see, the side that's mad at you! lil marion morrison drops the nice guy next door bit and shows us the duke all the pantywaist liberals really knew was there all along...and the big guy refuses to back down (doh! so what else is new?!), even when it burns him up, too...ouch. the closest the duke comes to method actin' in my book, and brother, is it ever goin' to be a bumpy ride! the duke's ugliest is simply his best. |
|
| 10 |
The Quiet Man (1952, Unrated)
a classic. period. john ford opens wide the doors for irish tourism with this sentimental visit to a place that never was. maybe the duke's best (oh, waitaminnut, i forgot..."the searchers")...but this one will make you smile. maureen o'hara really just about steals the movie (...from the duke?!? yep.) lovin' the malarkey she's slingin around...you'll want to beat her w/a stick, too. "the priorities must be observed at all times..." |
|
| 11 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG)
the movie that modern actors stand on...in this corner: brando puts his foot dead into "established acting traditions'" arse and wiggles his toes. and in the opposing corner, "established acting traditions'" lone hero, a very frightened vivien leigh, who puts up a very good fight but futile...futile (and the fight only might've cost her her sanity, no less!). brando is vesuvius in this, and practically every actor since looks as if they are only copying this ugly mug, who made ugly beautiful. w/o this performance, there is no pacino, no deniro, no walken, or half a hundred or so actors, or even the latest contender christian bale (omigod! isn't he english?!? yep, and a shakespearian-trained creation, go figure, but everybody recognises plutonium once they see it) |
|
| 12 |
Some Like It Hot (1959, Unrated)
r u kiddin me? untouchable. curtis in that scene w/marilyn as the hottest-woman-in-the-galaxy-in-this-millenia claiming in his best cary grant that "i don't feel anything" after one of her kisses in one of the sexiest scenes ever filmed...i squirm just to remember it...! jack lemmon, too, and why not? just a great film |
|
| 13 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 14 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R)
excellent writing, unconventional directing, shifting points of perspective towards a hallucinatory feel, herky jerky camera work and a first rate cast combine for an honest depiction of both the fragility of our tenderest heart connections and the brutal savagery of our emotionally charged breakups. carrey, for once, is either directorially restrained or shows self-restraint to deliver the jimmy stewart in this that he always wanted to be...and, he's right, he's really brilliant at it. and kate winslet amply proves that helena bonham carter's not the only one who knows her way around emotionally damaged types. but all of these words are simply a flimsily constructed intellectual mask hiding my absolute love for this work, an intricate anti-valentine valentine for lovers. 5 stars. |
|
| 15 |
Dracula (1931, Unrated) |
|
| 16 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 17 |
Captain Blood (1935, Unrated)
michael curtiz slices to the heart of every adventure lover everywhere with a film with more derring-do than has been done at anytime (until danny kaye's "court jester"). errol flynn and olivia de havilland are little remembered anymore but you can see their definitive DNA in any of george lucas' first 3 outings of the star wars franchise. you think derring-do is easy? nobody's done it better (harrison ford comes close, but that's all) for SEVENTY YEARS, pilgrim, and that blah, blah, blah of the carribean is only a pale, pale imitation. watch the preview clip and feel chills run up yer lousy stupid jello of a backbone! HERE'S FOR REVENGE!!! |
|
| 18 |
It's a Wonderful Life (1946, Unrated) |
|
| 19 |
It Happened One Night (1934, Unrated) |
|
| 20 |
Bringing Up Baby (1938, Unrated)
"i caughn't give you anything but looove, baby!" long before i knew anything about androgeny (and i still don't know anything about it), these folks were stretching the boundaries of thought as to just who is it we really are before, and after, somebody else tells us who we really are, and doing it with rapier sharp wit. man, how i wish these filmic creations were real and closefriends of mine! |
|
| 21 |
The Day the Earth Stood Still (1951, G) |
|
| 22 |
Duck Soup (1933, Unrated) |
|
| 23 |
Night of the Living Dead (1968, Unrated) |
|
| 24 |
Arsenic and Old Lace (1944, Unrated)
archie leach goes to doubletake heaven (eh? i didn't know there was one of those...there IS one of those!?!) as the nephew of two "pixelated" aunties with a peculiar solution to societal ills in their basement...it's madness, madness, madness and teddy roosevelt (of THE roosevelts, don't you know) to the rescue while lil ray massey and pete lorre drop by later on to even up ol' adolescent wrongs and do particularly sleazy enough to make robert blake blush. |
|
| 25 |
Being There (1979, PG) |
|
| 26 |
The Exorcist (1973, R)
i saw this when it first came out, after standing in the rain for about an hour in line on a very cold day i finally got in to see the only film i've ever seen in my life that had people leaving the theater on a cold rainy day, had them sick in the aisles, had them screaming in terror, had me in fear for my very life ("could i even make it out of the theater? what was this on the screen? what was it doing to these people? what was it doing to all of us???)...and for the first time i glimpsed the power of film to tap into the dreamtime...the realtime...and i was small before it... |
|
| 27 |
White Heat (1949, Unrated) |
|
| 28 |
McCabe & Mrs. Miller (1971, R)
moody, atmospheric, altman draws one of the best western communities ever seen on film, the good, the bad, and the ugly, w/o the over-the-top music score to drown out the bare nakedness of existence. one of his best in my book simply because nobody seems to try to put in an oscar worthy performance...a film much like the the old and beat up doll a child might carry around too, too long... |
|
| 29 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 30 |
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995, R) |
|
| 31 |
Catch-22 (1970, R)
what if no one on the planet ever really connected to anyone else, but only pretended to in order to get what they wanted? it's a question to think about, but i'm not doing that cause i'm busy or something. |
|
| 32 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 33 |
Mon Oncle (My Uncle) (1958, Unrated) |
|
| 34 |
The Hunchback of Notre Dame (1939, Unrated) |
|
| 35 |
High Noon (1952, Unrated)
once there was an old story of a guy who loved his friends and loved 'em a lot, and when they were in trouble he decides to help 'em out some, only they are scared. they would rather be miserable and suffer they choose it unbelievably, rather than to help him help them...and so they leave him alone. they leave him... |
|
| 36 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 37 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 38 |
Dirty Rotten Scoundrels (1988, PG)
what's a little chicanery 'tween friends? makes life more interestin', it does, doesn't it? it could be hypothesized that the movie is REALLY about the competition between the two dominant schools of world acting traditions, british and american...a bit of friendly ear-pulling, you dirty rotten scoundrel! |
|
| 39 |
M (1931, Unrated) |
|
| 40 |
I Want to Live! (1958, Unrated) |
|
| 41 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 42 |
Superman (1978, PG) |
|
| 43 |
The Thing (1982, R) |
|
| 44 |
Wuthering Heights (1939, Unrated)
my only excuse for having missed on this classic for sooo very many years is that i thought it only a "chick flick". whatta maroon, shame on me. with great writing, direction, and acting par excellence (olivier is to die for - and kathy does, merle oberon's death scene is stroke for stroke gloria swanson's last scene in "sunset boulevard", and flora robson finally gets some r-e-s-p-e-c-t in a movie!) by the entire cast, this old story hinged upon class warfare ("we're better than you!" "no you're not!" yah-hoo! ah luv it!) is as fresh as the day they thunk it. |
|
| 45 |
Lord of the Flies (1963, Unrated)
a story about some little people on a little planet (not far from wherever you are now), and how they learned how to love one another by banding together and killing whomever was dumb enough to stand in their way...sound familiar?...no, it's not your grade school homeroom, it's some brit kids on a island! chilling in the implications that we possibly aren't nice people. |
|
| 46 |
North to Alaska (1960, Unrated) |















































moonrivers posted 567 days ago
hey stupid man! why not "caberet"? why not "citizen kane"? "the seven samurai"? why not "red river", mr.john wayne fan? i don't like you and i think you be stupid!