My Favorite Movies
| Mooseman29446350's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 2 |
The Crow (1994, R) |
|
| 3 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 4 |
Requiem for a Dream (2000, R) |
|
| 5 |
Big Money Hustlas (1999, Unrated) |
|
| 6 |
Beavis and Butt-Head Do America (1996, PG-13) |
|
| 7 |
Memento (2000, R) |
|
| 8 |
Sin City (2005, R) |
|
| 9 |
Man on the Moon (1999, R) |
|
| 10 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 11 |
Office Space (1999, R) |
|
| 12 |
Groundhog Day (1993, PG) |
|
| 13 |
Super Troopers (2001, R) |
|
| 14 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 15 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 16 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 17 |
Shades of Gray (2005, Unrated) |
|
| 18 |
Oldboy (2005, R) |
|
| 19 |
Troy (2004, R) |
|
| 20 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 21 |
Children of Men (2006, R) |
|
| 22 |
Inside Man (2006, R) |
|
| 23 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 24 |
Old School (2003, R) |
|
| 25 |
Silent Hill (2006, R) |
|
| 26 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 27 |
Tommy Boy (1995, PG-13) |
|
| 28 |
The New World (2005, PG-13) |
|
| 29 |
Kids (1995, NC-17) |
|
| 30 |
The Cell (2000, R) |
|
| 31 |
Training Day (2001, R) |
|
| 32 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 33 |
Jesus Camp (2006, PG-13) |
|
| 34 |
1408 (2007, PG-13) |
|
| 35 |
Crank (2006, R) |



































