My Favorite Movies


  moroka86's Rating My Rating
1
Jaws (1975,  PG)
Jaws
a must watch movie. i really hope that there will be a remake of this film by using the latest technology even though the film from year 1975 is already good.
2
Raising Helen (2004,  PG-13)
Raising Helen
a great movie that grow in you. i really love kate hudson in this movie.
3
Ishq (Romance) (1998,  Unrated)
Ishq (Romance)
the best hindi movie..ever :)
4
Yeolliji (Now and Forever) (2006,  Unrated)
Yeolliji (Now and Forever)
the best korean movie..ever
5
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
brilliant movie...i enjoy watching it from the beginning to the end. Sandra Bullock plays the role as the detective very well.
6
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
one of the best movie in term of CGI effect. I really enjoy this movie from the beginning to the end. the story line is good although it is not as good as its effect. :)
7
300 (2007,  R)
300
with the great effect of blood and totally awesome war..this is one of the best movie i have seen. I think it is even better than Alexander The Great and Troy.
8
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
9
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
10
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
not as good as the 1st and 2nd part of the trilogy. it seem like to be a spoiler for the rest of the story in term of plot. :(
14
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta
inspiring movie..i like the idea of freedom!
15
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
one of the best romantic movie i have ever seen. it is very brilliant with great story telling. this movie shows how the true love is.
16
X-Men (2000,  PG-13)
17
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
18
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
19
Spider-Man (2002,  PG-13)
20
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
21
The Goonies (1985,  PG)
22
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
23
Enemy at the Gates (2001,  R)
Enemy at the Gates
this movie reminds me of the PC game 'Call of Duty 2" since the location and name of patriots used in this movie are similar to that of in the game. it is quite good story with good theme; patriotism.
24
King Kong (2005,  PG-13)
25
Predator (1987,  R)
26
Titanic (1997,  PG-13)
27
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
28
Shrek (2001,  PG)
29
Shrek 2 (2004,  PG)
30
A Walk to Remember (2002,  PG)
31
Batman Begins (2005,  PG-13)
32
Gladiator (2000,  R)
33
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
34
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
35
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
36
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
37
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
38
The Hills Have Eyes (2006,  R)
39
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007,  R)
40
The Exorcist (1973,  R)
41
Critters (1986,  PG-13)
42
Saw (2004,  R)
43
Saw II (2005,  R)
44
Saw III (2006,  R)
45
White Chicks (2004,  PG-13)
46
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
47
Underworld (2003,  R)
48
Underworld: Evolution (2006,  R)
49
The Hot Chick (2002,  PG-13)
50
Ice Age (2002,  PG)
51
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
52
Van Helsing (2004,  PG-13)
53
Final Destination (2000,  R)
54
Final Destination 2 (2003,  R)
55
Final Destination 3 (2006,  R)
56
Happy Feet (2006,  PG)
57
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
58
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
59
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
60
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
61
School of Rock (2003,  PG-13)
62
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Fantastic Four
this movie which is adapted from the marvel comic is quite good (since I'm a fan of marvel characters). but i dont see any chance that this movie can fight with x-men or spiderman as my top list.
63
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007,  PG)
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
the movie is nice but not great. all i can say is that i enjoy the effect used in this movie but not the plot. everything seems to be concerned on silver surfer. i don't see the fantastic four as the heroes.
64
Nacho Libre (2006,  PG)
65
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
66
Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995,  G)
67
Kuch Kuch Hota Hai (1998,  Unrated)
68
The Green Mile (1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments