My Favorite Movies

  moshedyan600's Rating My Rating
1
Saw II (2005,  R)
Saw II 4.0 Stars
My FAV SAW movie!
Click to Rate
2
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men 3.5 Stars
I LOVE X-Men!
Click to Rate
3
All The King's Men (2006,  PG-13)
All The King's Men 4.5 Stars
Sean Penn is SUPERB as usual!
Click to Rate
4
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 5.0 Stars
My Fav X-Men Movie!
Click to Rate
5
Men in Black II (2002,  PG-13)
Men in Black II 5.0 Stars
Very Funny movie!
Click to Rate
6
I, Robot (2004,  PG-13)
I, Robot 4.0 Stars
Really good movie... makes you wonder what's in our future!
Click to Rate
7
Halloween (1978,  R)
Halloween 5.0 Stars
Excellent movie!
Click to Rate
8
Halloween H2O (1998,  R)
Halloween H2O 5.0 Stars
I LOVE Halloween movies!
Click to Rate
9
Halloween II (1981,  R)
Halloween II 5.0 Stars
This movie is SO underrated!
Click to Rate
10
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
Halloween 4: The Return of Michael Myers 5.0 Stars
This was also underrated!!! Very good!
Click to Rate
11
Prom Night (1980,  R)
Prom Night 4.0 Stars
I actually liked this movie, LOL! It was good!
Click to Rate
12
Hello Mary Lou: Prom Night II (,  R)
Hello Mary Lou: Prom Night II 3.5 Stars
This is also a cult favorite!
Click to Rate
13
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
The Long Kiss Goodnight 5.0 Stars
Very good movie... Gena Davis & Sam Jackson are AWESOME!
Click to Rate
14
Kiss of Death (1995,  R)
Kiss of Death 3.5 Stars
I LOVE Nick Cage as a bad guy, LOL!
Click to Rate
15
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow 4.5 Stars
Jake Gyllaahall... Need I say more? LOL... really good movie. Dennis Quaid was great too!
Click to Rate
16
Friday the 13th (1980,  R)
Click to Rate
17
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
Click to Rate
18
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
Click to Rate
19
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Dreamgirls 4.0 Stars
EXCELLENT!
Click to Rate
20
Coming to America (1988,  R)
Coming to America 5.0 Stars
such a funny movie!
Click to Rate
21
Jackie Brown (1997,  R)
Jackie Brown 4.5 Stars
I LOVE this movie... God bless Quientin Tarantino, Pam Grier, & Sam Jackson.
Click to Rate
22
The Five Heartbeats (1991,  R)
The Five Heartbeats 5.0 Stars
Highly recommended movie!
Click to Rate
23
Saw III (2006,  R)
Saw III 3.5 Stars
Another good one!
Click to Rate
24
Saw (2004,  R)
Saw 3.5 Stars
Really good movie!
Click to Rate
25
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump 5.0 Stars
One of these most INSPIRATIONAL well thought out movies of our time!!!!
Click to Rate
26
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Click to Rate
27
Night of the Living Dead (1990,  R)
Click to Rate
28
300 (2007,  R)
300 4.0 Stars
Great Movie... Gerard Butler is HOTTT!!!!
Click to Rate
29
Smokin' Aces (2007,  R)
Smokin' Aces 4.5 Stars
LOOOOOOOOOOOOOVE this movie!!!! Action PACKED!
Click to Rate
30
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 4.0 Stars
Great movie!
Click to Rate
31
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
Excellent movie!
Click to Rate
32
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back 5.0 Stars
Mercilessly HILARIOUS!!!!
Click to Rate
33
Dogma (1999,  R)
Dogma 5.0 Stars
OMG... I really ENJOYED this film!
Click to Rate
34
Citizen Kane (1941,  PG)
Citizen Kane 5.0 Stars
EXCELLENT FILM!!!! CLASSIC!
Click to Rate
35
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
The Incredible Hulk 4.5 Stars
FANTASTIC MOVIE... Definitely worth seeing & MUCH BETTER than the first one!
Click to Rate
36
I Can Do Bad All By Myself (,  Unrated)
I Can Do Bad All By Myself 4.0 Stars
ALL of Tyler Perry's movies & plays are awesome and this one is no different! Fantastic play!
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments