My Favorite Movies


  MovieGeek13's Rating My Rating
1
Amadeus (1984,  R)
Amadeus
Beautiful, wonderfully acted and consistently watchable. This is a biopic that ventures deep into the inner thoughts of characters and how their desires motivate their actions.
2
Avatar (2009,  PG-13)
Avatar
One of the best cinematic experiences I've ever had. Beautiful, old fashioned storytelling woven around stunningly creative visuals. Simply astonishing.
3
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves)
The greatest of all Italian neo-realist films. It's completely heartbreaking. Never would you think that such a (not quite so) mundane thing like getting one's bike stolen could sink someone to the lowest end of poverty. "To think if I had my bicycle, how much I would be making today." This quote brought tears to my eyes.
4
Casablanca (1943,  PG)
Casablanca
Casablanca is the reason you go to movies: to see a wonderful story that absorbs and makes you forget you are watching a film. Will forever be remembered as the greatest achievement to ever come out of the Hollywood studio system.
5
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump
Tom Hanks gives an outstanding performance, creating one of the most unique, inspiring, and wonderful characters the cinema has ever produced.
6
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
Perfect, ingenious storytelling. The perfect gangster picture and one of the best films ever made.
7
Inglourious Basterds (2009,  R)
Inglourious Basterds
Quentin Tarrantino's fantastic interpretation of WWII is exactly how that war should have played out; with every Nazi scumbag getting what's coming to them.
8
Rachel Getting Married (2008,  R)
9
Unforgiven (1992,  R)
Unforgiven
A dark, hard-boiled, profoundly honest re-imagining of the western genre as well as a brilliant meditation on the brutality and everlasting quality of violence. Moving, disturbing, and deeply poetic.
10
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments