My Favorite Movies
ALL IN ALL - GREAT!!!
| MovieGeekFeed's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 2 |
Nickelback: The Road to Success (2004, Unrated)
Canadian four-piece band Nickelback is a true Cinderella story and one of the biggest groups around. But behind the "overnight success" is a solid record of hard work -- from their early days as a quirky bar band to their current status as masters of anthemic heavy rock. This eponymous disc tells the story of Nickelback's long haul to success via exclusive interviews and footage from throughout the band's trajectory. |
|
| 3 |
Linkin Park: Conspiracy Theory (2004, Unrated)
Linkin Park fans will thrill at this documentary that goes behind the scenes and reveals the truth about the biggest Nu Metal band around. You'll learn how Linkin Park was discovered, where they came from and what makes them so successful. All these answers and more can be found on this fascinating DVD, the first-ever documentary about one of the hottest groups on the music scene. Includes exclusive interviews. |
|
| 4 |
I Am Legend (2007, PG-13)
'My name is Robert Neville. I am a survivor living in New York City. I am broadcasting on all AM frequencies. I will be at the South Street Seaport everyday at mid-day, when the sun is highest in the sky. If you are out there... if anyone is out there... I can provide food, I can provide shelter, I can provide security. If there's anybody out there... anybody... please. You are not alone.'' |
|
| 5 |
Twister (1996, PG-13) |
|
| 6 |
Dead Silence (2007, R)
was very excited to see "Dead Silence". The previews hawked it to be a scarefest, but in essence, it's really no more than a cheesy horror movie with decent production values but terrible acting. |
|
| 7 |
Fast and Furious (2009, PG-13)
This movie is action packed from the beginning to the end. The stunts and visuals of thie movie are amazing. I thought the movie had all the goods. It was funny in parts, had action, and hot cars and hot men. My friend and I left feeling that our $8 was well spent. I think that this one is almost better than the first movie. I would encourage anyone who ones a fun night out at the movies to go and see this movie. |
|
| 8 |
The Incredibles (2004, PG)
|
|
| 9 |
Facing the Giants (2006, PG)
|
|
| 10 |
My Bloody Valentine (1981, R)
All I can say is wow. Went opening night, and absolutely loved this movie. The 3-d aspect was awesome. It actually looked like you were in the movie itself! This movie has everything a horror fan could want. Sex, and gore, and lot's of it. It was a graphic movie and make me queezy a couple of times. lol Hopefully the movie studios will realize how popular this was, and decide to make more horror movies in 3-d in the near future. It was truly an amazing experience, but to get the realization of it definently sit in the front. I sat in the second row. And the ending was left open for a sequel...We'll see how that goes. |
|
| 11 |
GoodFellas (1990, R)
This is not like the typical crime movie. The criminals and gangsters in here are not superheroes like many other movies in this genre make them to be. These people are down to earth who dont know any other way to live other than cut the corners and take short cuts. The characters in Goodfellas are not good fellas at all; they only look at their own benefits, and care nothing about others. The much declared love and care for one another in the group, these good wills are only evident during good times. When things go sour, everyone looks after their own behinds and nobody else's. Wifes and kids dont mean anything to them, they are only for cover-ups and convenience purposes. Partners? Good if they dont screw you up. And if they do? Whack them, only dead man can be trusted. And if you are going to get whacked? Volunteer for the police's witness protection program and screw your ex-mates. The gangster world is nothing romantic and honorable, and everything about business and self-interest. |
|
| 12 |
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001, PG-13)
J.R.R. Tolkien's The lord of the rings is probaly the book of XX century: loved by a lot of people. Tolkien himself said that will be impossible to translate his masterpiece on the screen. It was true becouse in the book there are a lot of enormous battles, fantastic places and strange creatures. It was really impossible! |
|
| 13 |
The Score (2001, R)
The Score is a really good movie I like it because I tend to be into movies that have like some action in it plus I have always had a little thing for Edward Norton so you know it just came to me. Ok the reason whey I think you should see this movie is due because it has great action and I learned a lot from this movie plus I think that Edward Norton did an excallent job on acting because in the movie in order to get what they are trying to score at he has to gain the trust of these security gards which he did and excellent job at. He pretends he is autistic I can't spell that but the disease is called Miled Retardation which it is very hard to act like that. |
|
| 14 |
The Chronicles of Riddick (2004, Unrated)
New worlds, new races, intergalactic planet destruction. Star Wars? No, I don't think so. New sci-fi thriller that will set the trend for the 22nd century? |
|
| 15 |
Valiant (2005, G)
I personally enjoyed this better than the overrated Madagasgar. To be sure, it is not up to the "creators of Shrek" label but it is good clean fun which does not overstay its welcome. In fact, at 76 minutes, its runtime is just about right. Still, I could not help feeling that there was something missing. The age of musical cartoons has gone and if the script doesn't deliver a laugh a minute then the movie starts to drag. I think this could have been a terrific movie, but as is it is still a good, albeit not great, summer faire. |
|
| 16 |
The Godfather (1972, R)
Based on the novel of the same name by Mario Puzo and directed by Francis Ford Coppola, with screenplay by Puzo and Coppola. The film stars Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton and James Caan. The story spans ten years from late 1945 to 1955 and chronicles the life of the Corleone crime family. |
|
| 17 |
Sahara (2005, PG-13)
First and foremost, you must understand there is absolutely no way possible for anybody to fit all the details from a book into a movie. With that said, if you go to this movie very skeptical(as I did), you will probably leave very happy, and very amused. If you are expecting everything that was in the book, you will probably be dissapointed. |
|
| 18 |
Blade Runner (1982, R)
This powerful film makes a great impact on the Cult Film world. It uses a futuristic story to explain the complex theories of existence and help go even far beyond. Edward James Olmos has a great quote in this movie when he says, "It's too bad she won't live. But then again, who does?" That quote sums up this powerful, moving sci that shows little reflections of other movies of the time period, but more characteristics of a great film. |
|
| 19 |
Blade - Trinity (2004, R)
Blade Trinity is a wonderful movie but takes a different path then the first two. The director throws in tons of humor in this one which directs attention from what the first two had: bloody vampire slayings. If you are looking for a good action flick with humor thrown in, Blade Trinity is definitly for you. But if you want the hard as steel, Wesley Snipes kick ass, kind of movie that Blade is known for, hit up blockbuster. |
|
| 20 |
Empire of the Sun (1987, PG) |
|
| 21 |
Minority Report (2002, PG-13)
In the near future criminals are arrested before they commite murders, Precrime led by John Anderton (Tom Cruise) uses three people which have psychic powers and can see future murders these are called Precogs. Anderton totally believes in the system and had joined it due to the death of his son, at the start of the film as we enter his apartment it is blatent that he ain't taking the death well due to the drugs, the mess. One day though what seems like just another murder turns out to be him comiting the murder, he of course believe this to be the anoying fed hanging around the place (Colin Farrel) messing around with things. The story develops quite well and for me had a good twist near the end which totally changed the movie around. The acting is good what there is of it, the film mostly relies on stunts, special effects etc which is what the movie is about and is done well but there are some good moments in the movie. It is well directed with some brilliant camera angles, Steven Spielberg has created a very nice and intersted science fiction film based on the Philip K. Dick short story. The film has a very washed out effect with lack of colour and alot of blue, the similar effect has been used in this movie as was used in The Crow were the flashbacks to were Anderton was happy with his son are in colour and the present day is really washed out. Overall a good sci-fi film, even though I've heard people say it's slow I personally didn't find it slow down at all. |
|
| 22 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 23 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 24 |
Death Race (2008, R) |
|
| 25 |
Night of the Living Dead (1968, Unrated)
This near perfect movie is only flawed by the terrible acting which sometimes adds to the scariness and not in a good way. Pretty much following the original storyline from the 1968 movie, it only has a few minor/major character adjustments. Namely the main character Barbara is no longer doomed to sit on the couch babbling about her lost brother, Johnny. She is now transformed into a strong heroine who seems to have more of a backbone than the other characters. Also there are some survivors this time around, as well. |
|
| 26 |
Child's Play (1988, R)
Wanna play? Those two little words have struck fear into the minds of people like no other phrase. There is nothing creepier than the idea of something as innocent and as sweet as a little boy's doll being able to grab a household item and take your life away. That's exactly the part of your mind that this story taps into. The thing that makes this movie so good is that it does not have to rely on gallons and gallons of blood or girls swimming nude in the lake while doing drugs to make it a classic. The storyline, and of course Chucky himself, make this one of the best horror movies of all time. Enjoy! |
|
| 27 |
Equilibrium (2002, R)
I first watched this movie after I was hooked by reading the info on it on my digital cable. It said Post- Apocalyptica and I was very interested in those kind of movies such as 12 Monkeys. I had no idea really what to expect throughout the whole movie because I had never seen the movie advertised or anything. |
|
| 28 |
The Last of the Mohicans (1992, R)
I love this film, a deeply stirring story about the new world, the lingering pride of the old society, the resiliant livelihood of the frontiers men and the perishing people of the native American continent. |
|
| 29 |
The Green Mile (1999, R)
An excellent film, it manages to be touching without being over-sentimental. Tom Hanks is brilliant in his role, and, as usual, manages to bring warmth to the character he plays. |
|
| 30 |
The Shawshank Redemption (1994, R)
The Shawshank Redemption is the best movie ever made. It has everything a movie can want. The direction is absolutely stunning with the debut of Frank Darabont. Every scene means something and every shot just by the environment can give you chills. The acting is top-notch. With Morgan Freeman leading the pack in his best performace since Seven. Tim Robbins at his best also. And every single supporting member is superb. The story is amazing and there is not a movie better. You need to buy this movie no matter what. |
|
| 31 |
Escape from Alcatraz (1979, PG)
This movie is about the Frank Morris and Anglin brothers escape from Alcatraz prison. To this day, nobody knows what exactly happened. This movie has potential, but it was lost. Clint Eastwood does a decent job, but this is not one of his better projects. There are several slow parts. Overall, not bad, but I have seen better. |
|
| 32 |
Breakdown (1997, R)
I love this movie. First of all, the movie is packaged very well. You can also relate very well to the movie. Which makes the movie that much better. Kurt Russell is awesome in this movie. It's a movie that almost everyone will like. For the women, a strong plot, a lot of drama, and a story of a husband trying to find his wife. For the men, some good action scenes and never knowing what's going to happen next. This first time I watched this movie I had no idea how it would end. All and all an awesome movie. A great rent for anyone. |
|
| 33 |
Treasure Planet (2002, PG)
The story is relevant to adults and children alike. The humor is fantastic David Hyde-Pierce is deplorable..I mean adorable. The message is good and the way the animation pulls you into the story and characters is magical. If you want to be whisked away by a movie like you wood a book with comical characters and very touching scenes of how a meaningful friendship can form between two individuals that should be at ends with each other, watch this movie. It is fun, fantastic and timeless. I also love the creative play on Treasure Island. |
|
| 34 |
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922, Unrated)
Few will ever remember this movie, and that is due to the simple fact that it's a silent film and the title says nothing of "dracula". However, those who are interested in watching a good horror film should try to get their hands on this. |
|
| 35 |
Gone With the Wind (1939, G)
Gerald: Do you mean to tell me, Katie Scarlett O'Hara, that Tara - that land doesn't mean anything to you? Why, land's the only thing in the world worth working for, worth fighting for, worth dying for, because it's the only thing that lasts. |
|
| 36 |
Apocalypse Now (1979, R)
Terminate with extreme prejudice. |
|
| 37 |
Up (2009, PG)
I always have high standards when it comes to a Pixar film, and they once again surpassed my expectations and delivered a truly inspired film full of comedy, adventure, heart-warming moments, and never a dull moment. This is by far one of the best movies I have seen for quite a long time. Do yourself a favor and see this show. Even worth seeing 2nd and 3rd times. The animation is absolutely breathtaking! |
|
| 38 |
2001: A Space Odyssey (1968, G)
Usually, when I write a review, I try to make it considerably long, in order to give my full opinion of the direction, acting, story, etc. But this is something I simply can't do with this movie because 2001 is not meant to be taken in the literal sense. Acting and storyline take a far lesser importance, in this movie because it is an allegory. Rather than telling you what my interpretation of this movie was, I will allow you to discover that for yourself. |
|
| 39 |
The Magnificent Ambersons (1942, Unrated)
|
|
| 40 |
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) (2009, PG)
Having thoroughly enjoyed Ice age and Ice age 2, and considering the sequels of movies this year have been somewhat of a let down, i was holding my breath for this one. |
|
| 41 |
Close Encounters of the Third Kind (1977, PG)
|
|
| 42 |
The Messengers (2007, PG-13)
Within the first five minutes, the only thing keeping me in the theatre was a desire to see who played the little boy. That held true throughout the rest of the movie as well. |
|
| 43 |
3:10 to Yuma (2007, R) |
|
| 44 |
Aliens in the Attic (2009, PG)
OK, I'll be honest. The first time I saw this preview, I said "Never in a million years am I seeing that movie" When me and my friend made a bet (I lost) we had to see the movie. I found myself loving every second of the movie! Especially with the mind control remotes! The most entertaining family movie of the summer by far! |
|
| 45 |
The Great Debaters (2007, PG-13)
The movie is a fast two hours of great drama. It is a good story about being black in 1930s rural Texas where they lynch blacks just because they are. |
|
| 46 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R)
The film is about a girl, Ofelia, whose mom gets married to a military leader in Spain during a civil war. The Captain wants a boy child to carry on his manhood genes, and therefore only cares about impregnating his wife and ignoring the little girl brat. Eventually the wife gets pregnant, and now wifey can just make sure the new baby is OK. During all this, Ofelia is reading a magic book that does magic things. |
|
| 47 |
District 9 (2009, R)
Late summer is typically dumping grounds for forgettable blockbuster wannabes and never-weres (see: G.I. Joe), but this August is a bit different. With A Perfect Getaway working surprisingly well last week and Inglorious Basterds coming soon, audiences have a variety of quality choices to choose from. But it's District 9 that will likely emerge as the out-of-left-field winner, a slick sci-fi action-drama out of South Africa with few recognizable actors and a budget of only $30 million. |



































































