My Favorite Movies
I love all these movies. Go cry to your mommmy about your insults like "Oh! those movies suck!" Cuz I don't give a crap!
| MovieManiac415's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
| 2 |
The Breakfast Club (1985, R)
OMG!!!!! That rebel guy... John, right?? Anyway, he is SSSOOOOOOO hot!!!!!!!! I just wanna hug him and kiss him!!!!!!!!!!!! Gosh!!!!!!! |
|
| 3 |
Penelope (2006, PG)
This was fricken awesome!!!! It really teaches that if you be yourself, people will like you. |
|
| 4 |
Some Kind of Wonderful (1987, PG-13)
I totally love this movie!! It's definitely one of the best 80s movies out there. It has the basic love triangle story, but it also has a great cast and some great humor. |
|
| 5 |
Cry Baby (1990, PG-13) |
|
| 6 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 7 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG)
I would kill to have a boyfriend like Ferris! Or even just a friend! He is like a total mastermind! |
|
| 8 |
Atonement (2007, R) |
|
| 9 |
Chances Are (1989, PG)
Loved this movie. It was sooooo funny!! I couldn't stop laughing!! This was seriously pure genius. |
|
| 10 |
Now and Then (1995, PG-13)
This movie was sooooo much different than I thought it would be!! I would've never thought that a movie could have such a great cast. I mean, I know pretty much every lead actor in this, and that doesn't happen to me often! |
|
| 11 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 12 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13)
Ugh...I'm like...DISGUSTED by how marvelous this movie was!!! Who would have ever thought of making a movie about having to deal with a mentally-retarded brother AND a dangerously overweight mother? I loved this movie. I wish I could watch it a million times in one day, but unfortunately, there aren't that many hours in a day. ^_^ |
|
| 13 |
WarGames (War Games) (1983, PG) |
|
| 14 |
St. Elmo's Fire (1985, PG-13)
SO awesome!!! I have to watch it again some time. I didn't get to watch the full movie when I was in the good mood, and when there was silence. |
|
| 15 |
Sixteen Candles (1984, PG)
GREAT movie!!! Yet another classic from The Brat Pack. I can't wait to get it on DVD!!! If I ever do... |
|
| 16 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
| 17 |
Heidi (1937, G) |
|
| 18 |
A Little Princess (1995, G) |
|
| 19 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 20 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 21 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 22 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 23 |
Footloose (1984, PG) |
|
| 24 |
Digging To China (1998, PG) |
|
| 25 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 26 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 27 |
Pretty in Pink (1986, PG-13)
This was SOOOO good!!!!! I want to watch it overand over again!!! It had SUCH a nice ending!! |
|
| 28 |
Heaven Help Us (Catholic Boys) (1985, R)
Great movie. I had no idea how harsh teachers could really be... I mean, come on! Is it even possible for a teacher to have done those things? That one teacher was like one of those people in old times that whipped prisoners and threw them into dungeons... |
|
| 29 |
Becoming Jane (2007, PG)
LOVED it!!! James McAcoy and Anne Hathaway are GREAT co-stars!! This movie was so great!! I can't believe Jane Austen's life was that rough. But, it she hadn't gone through all that, we wouldn't have the 6 best English novels written by a woman... |
|
| 30 |
The Parent Trap (1998, PG) |
|
| 31 |
Wanted (2008, R) |
|
| 32 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 33 |
The Brave (1997, Unrated)
The only thing I have to say about this movie it, I was completely wrong on how good this movie was going to be. I thought this movie was about a tribe of indians, but, boy...was I way off!! |
|
| 34 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 35 |
Martian Child (2007, PG) |
|
| 36 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 37 |
Love Actually (2003, R)
I loved this movie!! At first, I started watching this because of Keira Knightley, but then a whole bunch of other great actors/actresses came on camera, and I toally forgot she was in it until another one of her scenes came up. |
|
| 38 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
| 39 |
Black and Blue (1999, Unrated) |
|
| 40 |
Death Sentence (2007, R) |
|
| 41 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 42 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 43 |
Only the Lonely (1991, PG-13) |
|
| 44 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 45 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 46 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 47 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 48 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 49 |
Mask (1985, PG-13) |
|
| 50 |
Pride and Prejudice (2005, PG) |
|
| 51 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 52 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 53 |
The Beach (2000, R)
The parts that I saw were very sad. I know,its weird for me to put a movie onto my favorite movies without seeing the whole thing, but I saw a little more that half of it, so I think I saw enough of it to say it was good. |
|
| 54 |
License to Wed (2007, PG-13) |
|
| 55 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 56 |
The Lake House (2006, PG) |
|
| 57 |
The Man in the Moon (1991, PG-13) |
|
| 58 |
No Reservations (2007, PG) |
|
| 59 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 60 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 61 |
Starter for Ten (Starter for 10) (2006, PG-13) |
|
| 62 |
Blades of Glory (2007, PG-13) |





























































