My Favorite Movies


  1. mpghoul1973
  2. mike

For as long as i can remember ive been obsessed with film. These lists of favorites are in no particular order. Also because alot of my lists have films that have poped up on other lists of mine, ive edited most of my lists so that they arent containing the same films every time. So be sure to check out all of my lists. They all contain films i consider favorites!!

  mpghoul1973's Rating My Rating
1
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
Bring Me the Head of Alfredo Garcia 5.0 Stars
Warren Oats takes the front in Peckinpahs modern day western. Possibly my fav. Peckinpah film.
Click to Rate
2
Aguirre, the Wrath of God (1972,  Unrated)
Aguirre, the Wrath of God 5.0 Stars
Herzog and Kinski's masterpeice. Dreamy and unsettling. Kinski is so intense to watch. One of my all time favorite films. Geurilla filmmaking at its best. Herzog risks his life and the life of his crew to bring about this beautiful film.
Click to Rate
3
Venus in Furs (1969,  R)
Venus in Furs 5.0 Stars
Venus in Furs could easily be considered Franco's best film. It is breath takingly beautiful. The film has a surreal quality to it, that it evokes a haunting emotion that stays with you. There are some shots that may be the best in any Franco film. The Manfred Mann ultra cool jazz score is incredible. Maria Rohm is so freaking gorgous here. She's been in alot of Franco films but the impression she leaves you with in Venus in Furs is part of that haunting feeling you take away. She's fantastic here. And so is James Darren. Klaus Kinski has a small important role. I would like to say he was under used here, he's only in a couple scenes, but hes not. The story sticks with the characters its supposed to stick with.
This is as good as any of Francos best. And it is now a struggle for me to choose an absolute favorite Franco film. But this is a leading candidate!
Click to Rate
4
The Great Silence (Il Grande silenzio) (1968,  Unrated)
The Great Silence (Il Grande silenzio) 5.0 Stars
Possibly the best spaghetti western outside of the Leone bunch. Sergio Corbucci injects this film full of dread and unpredictable resolutions. The setting is so unique to the spaghetti western climate. It all takes place in a blizzard ravaged mountain village. The snow cover territory adds a touch of surreal beauty.
The ever reliable Klaus Kinski is as intense in the role of the bounty hunter, Loco, as he is with his roles in Herzog films. Jean-Louis Tritignant has to carry his role as the great mercenary known as Silence without ever speaking a single word or cry. Amazing on his part, for he brings alot to the character of Silence. I love how he shoots peoples thumbs off. Great concept. The Great Silence also benifits from having the talents of Ennio Morricone and Bruno Nicholi score the film. The score is perfect. The main theme is so freakin cool. I have to get my filthy paws on a copy of it A.S.A.P!!!
With an ending that left my jaw dropping to the floor, The Great Silence has fast become one of my all time favorite films. Highly recommended!!!!!
Click to Rate
5
There Will Be Blood (2007,  R)
There Will Be Blood 5.0 Stars
If i had to think of one word to describe this film it would probably be 'sinister'. Even the score has a sinister sound. But one thing is for sure! There Will Be Blood is P.T. Andersons masterpeice! His directing ability has jumped many leaps above were he was before..and he was definatly no slouch before. In Fact i have pretty much loved all of his past films from Hard 8 to Punch Drunk Love. (Although the latter is a love hate relationship.) But it seems like the long time he took off between Punch Drunk and this was spent mentally honing his directing skills. This film is sure to give P.T. all the creative freedom he needs for future projects. This film is fucking amazing! Daniel Day-Lewis owns the best actor Oscar in my opinion. If he doesnt win.. there will be blood! Iam pretty sure this film will have haters of the ending. But Like No Country For Old Men, i think the ending is fucking perfect. And there couldnt be two better films to duke it out at this years big Hollywood political event..the Oscars.
Films dont get much more perfect than this. I think i can honestly say this is the best movie ive seen in a year! And ive seen alot of great films.
Click to Rate
6
Le Doulos (1962,  Unrated)
Le Doulos 5.0 Stars
Le Doulos is fucking amazing. It may be my favorite Noir yet. Its a 1962 French film but wears its allegiance to American Film Noir proudly on its sleeve. The b&w photography is gorgeous. Its new wave Euro flair gives this one an edge in comparison to most of the American Film Noir's that i have seen.
Le Doulos is full of some of France's more unique looking actors. Serge Reggiani is almost the spitting image of Rowan Atkinson. It was hard to not think it everytime i saw him.
The violence is almost shocking at times. Theres a great scene were a car is driven off a rocky cliff...in one take we see it plummet over the ledge, smash against the rocks below and as it impacts a body flies out of it 35 feet into the air. Unbelievable. I was cheering loudly in the theatre i saw it in.
Great dialogue, action, twists and turns and double crosses.
Click to Rate
7
Dawn of the Dead (1979,  R)
Dawn of the Dead 5.0 Stars
Probably the only epic horror film ever made. Incredibly intelligent as you watch the societal breakdown starting with the poor in ghettos. Total comic book horror with a realistic touch. screw the remake. The original had a genius like Mr. Romero behind it.
Click to Rate
8
Vampyres (1974,  R)
Vampyres 5.0 Stars
Highly erotic vampire film about to Vampire lovers who bring men home to their castle, fuckem and then kill them. My fav. lesbian vampire film! Highly recommended!
Click to Rate
9
Blue Velvet (1986,  R)
Blue Velvet 5.0 Stars
words cant describe this Lynch masterpeice. Scary, funny, sad.
Click to Rate
10
Raging Bull (1980,  R)
Raging Bull 5.0 Stars
RAging Bull is one of Scorsese's best films. Next to Taxi Driver it might be his best. Ditto w/ DeNiro. This film is like watching the greatest ballet take place on a mine feild. Its so well done. The camera work and editing is dazzling! The musical score just adds that air of class to a film about a very non-classy character. LaMotta is a freakin animal full of anger and jealousy. And pity the poor bastard who LaMotta takes it out on.
And Pesci is without a doubt the best supporting player in the buisness! Ild love to see these three guys do One more movie together.
American cinema at its finest!
Click to Rate
11
The Wild Bunch (1969,  R)
The Wild Bunch 5.0 Stars
The greatest western ever made. And the ultimate "mans" film. Peckinpah created a film were theres no hope for the outlaw....so why not go out in a hail of bullets!
Click to Rate
12
The Tenant (1976,  R)
The Tenant 5.0 Stars
My favorite Polanski "horror" film. Watching Polanski, who cast himself in the lead, go through his mental breakdown is unsettling. And when he's at his peak into madness Polanski the director uses some really simple perspective shoots that leave you totally amazed. This film is truly a magnifecent ride into madness. Chockfull of looney characters. Brilliant filmmaking. Polanski at his finest!
Click to Rate
13
Kill, Baby, Kill (Operazione paura) (1966,  PG)
Kill, Baby, Kill (Operazione paura) 5.0 Stars
Another beautiful film from Bava. Well paced and great story. My personal fav. in the Bava library.
Click to Rate
14
Female Trouble (1974,  R)
Female Trouble 5.0 Stars
This is John Waters at his tasteless best! Divine plays Dawn Davenport. Teenage deliquent who runs away from home and turns to a life of crime, after not receiving a pair of shoes with ChaCha heels on Christmas day.
This film is sooo wrong on many levels. I love it!!
Click to Rate
15
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
Der Name der Rose (The Name of the Rose) 5.0 Stars
Ozes atmosphere. I cant beleive i missed out on this film for sooo many years.
Click to Rate
16
The French Connection (1971,  R)
The French Connection 5.0 Stars
70's grit at its finest. My all time favorite action film.
Click to Rate
17
Alucarda (1975,  Unrated)
Alucarda 3.5 Stars
Great spanish film has Bloody nuns on fire!
Click to Rate
18
Midnight Cowboy (1969,  R)
Midnight Cowboy 5.0 Stars
One of the greatest "New" Hollywood films. Hoffamn is so incredible as the limp legged "Ratso" Rico Rizzo. Incredible acting on Hoffamns part. He creates a sleazy sympathetic character. Its great the releationship that builds between the two characters. The other being Voight's hustling cowboy.
Midnight Cowboy is by far one of the finest films ever made.
Click to Rate
19
The Revenge of Frankenstein (1958,  Unrated)
The Revenge of Frankenstein 5.0 Stars
Picks up directly at the moment Curse ended. Were the doctor (Cushing) escapes the gulliotine. Three years later we find the good doctor working in a hospital ward for the poor and homeless. Cushing no longer plays Dr.Frankenstein, and in theis case ..Dr. Stein, with the obssessive personality of Curse. Cushings Doctor in this film is very much sly and reserved.
The "monster" this time out is actually a cripple who volunteers his brain, so he can live with out the pity of his old body.
This film was at one time my favorite in the series. The creature, Karl, is such a sad character. The human drama of Revenge really sets it apart from the rest.
Click to Rate
20
Let Sleeping Corpses Lie(Non sideve profanare ilsonno deimorti)(The Living Dead at Manchester Morgue (1974,  R)
Let Sleeping Corpses Lie(Non sideve profanare ilsonno deimorti)(The Living Dead at Manchester Morgue 5.0 Stars
Possibly the best film to be directly inspired by Night Of The Living Dead.
Click to Rate
21
Last Tango in Paris (1987,  NC-17)
Last Tango in Paris 5.0 Stars
Brando is a lost soul in this, possibly the greatest film ever. highly erotic and powerful story.
Click to Rate
22
I'm Not Scared (2003,  R)
I'm Not Scared 4.0 Stars
Haunting Italian film. One scene in paticular made me jump soo high, and thats not easy to do. And its not even a horror film!
Click to Rate
23
Don't Look Now (1973,  R)
Don't Look Now 5.0 Stars
An awsome British attempt at the Italian Giallo! Awsome performance by Sutherland. Fantastic direction by Nicolas Roeg. He makes Venice an eerie city of mazes. And gives the film one of the creepiest endings ever!!
Click to Rate
24
Hard Times (1975,  PG)
Hard Times 5.0 Stars
The greatest Bronson film. A real mans movie.
Click to Rate
25
What Have You Done to Solange? (1972,  R)
What Have You Done to Solange? 5.0 Stars
Ultra sleazy Giallo. One of my all time favorites.
A teacher who is having an affair investigates a crime his lover witnessed as he was trying to put the moves on her.
Click to Rate
26
Marathon Man (1976,  R)
Marathon Man 4.0 Stars
They dont make films like this anymore. "is it safe?"
Click to Rate
27
Black Sabbath (1964,  Unrated)
Black Sabbath 5.0 Stars
Awsome film from Bava. The Wurdulake is gothic horror at its best. And The Drop of Water segment is sooo freakin scary!
Click to Rate
28
Quills (2000,  R)
Quills 5.0 Stars
Jeffery Rush could be the next Vincent Price!
Fantastic movie.
Click to Rate
29
Straw Dogs (1971,  R)
Straw Dogs 5.0 Stars
Hoffman and George play a couple who move to a small English village were George grew up. Fantastic film. Hoffmans the outsider and his marriage is falling apart. Awsome climax to an alreadty awsome film. In the running for my fav. Peckinpah film.
Click to Rate
30
Eyes Without a Face (,  Unrated)
Eyes Without a Face 5.0 Stars
unbeleivable piece of cinamatic art!
Click to Rate
31
Onibaba (1965,  Unrated)
Onibaba 5.0 Stars
Beautiful! Fantastic film about a mother and her daughter in law who turn into predators in 16 or 17 century Japan. They kill soldiers who stumble into their territory, to sell their weapons and armor for food. The film takes a supernatural turn and becomes a very scary story. Some of the most beautiful cinamatography ever.
Click to Rate
32
Sei donne per l'assassino (Blood and Black Lace) (Six Women for the Murderer) (1965,  Unrated)
Sei donne per l'assassino (Blood and Black Lace) (Six Women for the Murderer) 5.0 Stars
Blood and Black Lace is a freakin masterpeice! Mario Bava fills this film with vivid colors and beautiful sets. He was a perfectionist, and it shows. He not only handled the direction of the film, he also did the lighting and set designs. He is truly an underrated Director, and thats a big understatment. He influenced everyone from Dario Argento to Francis Ford Coppola. And his name should be mention along with names like Hitchcock, Welles, Coppola, Lynch and any other respected known film director.
Blood and Black Lace is not the first Giallo film. But it is the film which kicked off the Giallo Boom in the 60's and 70's. Yet no other Giallo film it influenced matches the same quality Blood and Black Lace offers. Highly recommended to those who appreciate film as an art form. Its a breath taking film. As gorgeous as it is sleazy and sadistic.
Click to Rate
33
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou 5.0 Stars
Might be my fav. Anderson film? Willam Defoe is halarious! Steller cast!
Click to Rate
34
Hitch Hike (1978,  Unrated)
Hitch Hike 5.0 Stars
Maybe the best trash film ever made. David Hess is his usual Psycho. Franco Nero is the bitter alcohalic writter who picks Hess up. Hess takes Nero and Neros wife (Corinne Clery) hostage. SLEAZY!
Click to Rate
35
Get Carter (1971,  R)
Get Carter 5.0 Stars
Ultra-cool film has Michael Caine playing a gangster who goes home to investigate the events surrounding his brothers death.
The final act were Carter is on the war path is awsome. In my top 20 films of all time!
Click to Rate
36
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver 5.0 Stars
"some day a real rain is gonna come down and wash all the scum away" In my top five films of all time.
Click to Rate
37
The Emperor of the North Pole (1973,  PG)
The Emperor of the North Pole 3.5 Stars
Ernest Borgnine plays a sadistic train conducter. Marvin plays a hard as nails hobo determined to ride Borgnines train.
Click to Rate
38
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Night of the Living Dead 5.0 Stars
Night Of The Living Dead has the best opening setup for a horror film, ever! It sets the mood perfectly.
What can be said about this film that hasnt already been said. It a perfect film from start to finish. Horror doesnt get much better than this and neither does film for that matter.
Click to Rate
39
The Curse of Frankenstein (1957,  Unrated)
The Curse of Frankenstein 5.0 Stars
The first film in Hammers Frankenstein series. Curse is basically a meat and potatoes version of the Shelly classic. And the first film to kick of the trade mark gothic horror Hammer studios were known for.
Peter Cushing really bites into his role as the obsessive Baron Frankenstein. And Christopher Lees Monster is truely scary! The first time we actually see him is one of the most frightning scenes in a horror film.
Hammer horror is more than just horror films. They had a dose of class and sophistication to them. And their whole series of Frankenstein films staring Cushing were the best.
Click to Rate
40
Frankenstein Must Be Destroyed (1969,  PG-13)
Frankenstein Must Be Destroyed 5.0 Stars
Cushing decent into madness is at its peak! Great shot in the film were a woman is forced to hide a body and the local authorities show up.
Click to Rate
41
Frankenstein and the Monster from Hell (1974,  R)
Frankenstein and the Monster from Hell 5.0 Stars
solid final entry. Only get the dutch import. It includes the infamouse vein in mouth scene missing for ever.
Click to Rate
42
Andy Warhol's Frankenstein (Flesh for Frankenstein) (1974,  R)
Andy Warhol's Frankenstein (Flesh for Frankenstein) 3.0 Stars
Andy Warhol had nothing to do with this film! Udo Keir plays a great Dr. Frankenstein. Bloody and perverted!
Click to Rate
43
Young Frankenstein (1974,  PG)
Young Frankenstein 5.0 Stars
Wilder basically wrote the film. And its his love for the series that shows through making this one of the greatest homages to Frankensteins Universal outings. One of my all time fav. comedies!