My Favorite Movies


  1. MrOrange8590
  2. Austin

If you need a description, then you are an idiot.

  MrOrange8590's Rating My Rating
1
Home Alone (1990,  PG)
Home Alone
AWWWW YEEEAAAAHH!! now thats what im talkin about yo
2
Road Trip (2000,  R)
Road Trip
EVEN IF you dont like sex comedies. this is more than that. watch it, then dont laugh, then tell me about it, and let me read your comment, then watch yourself be deleted by me.
3
Halloween (1978,  R)
Halloween
my favorite scary movie of all time. if u wanna know what to watch on halloween, well... its no mystery.
4
Buffalo 66 (1998,  R)
5
Dazed and Confused (1993,  R)
6
Scream (1996,  R)
Scream
probably the funniest horror film ive ever seen. very clever writing. and did i mention Jamie Kennedy?
7
Reservoir Dogs (1992,  R)
Reservoir Dogs
Ok im gonna be fair. If you have seen this, and there wasnt one seen that you loved, and you cant give me a good reason why, then i suggest you delete me.
8
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club
ive seen this more times than any other movie, and only seen it on dvd once. Ive tried to be as cool as Judd's character for years but im just not that cool... if i could give it 100 stars i would, but that would imply that i like other films from the 80's. And i dont... i absolutely loathe them all, the Breakfast club was a needle in a haystack
9
Up in Smoke (1978,  R)
10
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
if you grew up in the 90's and didnt fall in love with ninja turtles way before u liked boobs, then please, for the good of mankind go move to Iowa you turd-faced moron!!! and take Dane Cook with you.
11
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange
there are no words for this movie, you just have to see it.
12
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
13
Freddy Got Fingered (2001,  R)
14
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
This to me is the one movie that never gets old. i could watch it every week. And its a different experience seeing it with other people, than it is by yourself. I wish i loved a woman like he loves his bike.
15
Superbad (2007,  R)
16
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
what the hell happened to my review of this??.... oh well, everyones seen it.
17
Fargo (1996,  R)
18
The Godfather (1972,  R)
19
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
Natural Born Killers
like the acid-trip i never had
20
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
21
The Crow (1994,  R)
22
Batman (1989,  PG-13)
23
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
24
Loser (2000,  PG-13)
Loser
the love story is average i guess but i really watch it for the dumb roomates, they just make this movie. it doesnt matter how pissed i am, i always lose it when Noah says " hey you ever heard of... autism??"
25
Clerks (1994,  R)
26
Ghost World (2001,  R)
27
Killing Zoe (1994,  R)
28
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
definitely has a few flaws, but i still think its a masterpiece... its just people take it too seriously, like it has something new to say.. it doesnt, its just entertainment
29
Good Burger (1997,  PG)
Good Burger
one of the few movies i liked when i was little, and still do.
30
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (1992,  NC-17)
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood)
ill bite anyone who doesnt like this movie.
31
Little Miss Sunshine (2006,  R)
32
The Graduate (1967,  PG)
33
Chasing Amy (1997,  R)
Chasing Amy
1997 was the peak of Kevin Smith's career in my opinion, for many reasons, but mainly because... well actually i dont know it just seems like hes out of ideas... whata great film this is though. for the first time he said screw Jay&silent Bob and made an honest,identifiable, love story... maybe not his best work, but far from his worst.
34
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
35
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
i have never been more wrong about anything in my life. Ive avoided westerns for the last 18 years and for what? Well the only legitimate reason is because i was afraid i would like them and so that would be one more thing to make me country. i HATE REDNECKS.... but i was ignorant for thinking any western would be just as dumb as the ppl i live around. AH! so there is a difference! ppl in the west were un-educated and un-informed in the 1800's. whereas ppl are dumb now because they refuse to believe anything someone with a northern accent has to say. Well a few weeks ago i got the balls to watch a western. And maybe it was fate that i picked something so badass, realistic, and genius so i wouldnt be forever turned-off by the genre. well that badass film was the GOOD, the BAD and the UGLY. it was good because i finally gave it a chance. bad because i waited almost 19 years. and ugly because it was so beautifully ugly.
36
Gummo (1997,  R)
Gummo
There are NO WORDS to describe this film. Man... i just cant do it, its that messed up.
37
SLC Punk (1998,  R)
38
House of 1000 Corpses (2003,  R)
House of 1000 Corpses
ha i watch this like 3 times a year on halloween alone it is the coolest thing Rob ever did right after Thunder kiss '65
39
Friday (1995,  R)
40
Stealing Harvard (2002,  PG-13)
41
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
42
The Departed (2006,  R)
The Departed
almost perfect. i bet old titanic fans didnt know Leo could ACT.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments