My Favorite Movies


  MrsJohnTaylor's Rating My Rating
1
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman
This is such a lovely movie, I absolutely love it!!!!! I love the way that Edward is scared of heights, but still climbs up a ladder to get Vivian, so romantic and my favourite movie.
2
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Bridget Jones's Diary
This movie is so funny!!!! Uncle Geoffrey makes me laugh and Bridget's introduction to Mr Titspervert is hilarious. One of my fave rom-coms.
3
Working Girl (1988,  R)
Working Girl
Absolutely love this movie!!! The hair is hilarious and it has Harrison Ford in it!! which makes it an amazing film. One of my favourite romantic comedies.
4
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
What Lies Beneath
i loved this movie!!! i must have seen it like 30-40 times!!! harrison ford and michelle pfeiffer are great in this movie.
5
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
Sleeping with the Enemy
I had been wanting to watch this film for ages and then watched it when it came on the t.v. I absolutely loved it and thought that it was really thrilling and enjoyable and there was the right amount of suspense in there to keep you on the edge of your seat because I wasn't sure what Julia Roberts' husband was going to do next.
6
Cocktail (1988,  R)
Cocktail
I really don't understand why everyone hates this movie, i thought it was amazing and thought tom cruise was really good in it. I think that it has a good romantic storyline with a mix of drama and humor.
7
The Bodyguard (1992,  R)
The Bodyguard
I love Kevin Costner
8
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
Ghost Busters (Ghostbusters)
Ghostbusters is amazing!!!!
9
Patriot Games (1992,  R)
Patriot Games
I love anything with Harrison Ford in. But this film was especially good.
10
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
11
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves
Kevin Costner is hot.
12
Witness (1985,  R)
Witness
This is Harrison Ford's best performance and his best movie, it's amazing.
13
He's Just Not That Into You (2009,  PG-13)
He's Just Not That Into You
This film was great and I can't wait for it to be released on DVD.
14
Fatal Attraction (1987,  R)
Fatal Attraction
Even though I thought this was good, it wasn't as thrilling as I expected it to be. I think it's probably slighty overrated, bit similar to Sleeping with the Enemy.
15
Six Days, Seven Nights (1998,  PG-13)
Six Days, Seven Nights
This film was quite funny.
16
Frantic (1988,  R)
Frantic
This movie was a good thriller, Harrison Ford was amazing in it as usual.
17
Sex and the City (2008,  R)
Sex and the City
This movie was good, it's not really the type of movie i could watch over and over though.
18
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
21
Labyrinth (1986,  PG)
Labyrinth
I love Labyrinth, it is probably the best kids movie of the 1980's.
22
Spice World (1998,  PG)
Spice World
I love the Spice Girls. This movies amazing and I love it so much I re-bought it on DVD when it came out on 10th anniversary edition. A must for all TRUE Spice Girls fans. (like me)
23
When Harry Met Sally (1989,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments