My Favorite Movies


  mrsqmarty13's Rating My Rating
1
Legends of the Fall (1994,  R)
2
Cold Mountain (2003,  R)
3
Joe Dirt (2001,  PG-13)
4
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
5
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd (2003,  PG-13)
6
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Your mom goes to college!
7
The Notebook (2004,  PG-13)
8
28 Days Later (2003,  R)
28 Days Later
So Creepy....I love it!
9
Jeepers Creepers (2001,  R)
10
Troy (2004,  R)
11
Cube (1998,  R)
12
300 (2007,  R)
13
Scarface (1983,  R)
14
The Usual Suspects (1995,  R)
15
Happy Accidents (2001,  R)
16
Sleepers (1996,  R)
17
Ali G Indahouse - The Movie (2004,  R)
18
Superstar (1999,  PG-13)
Superstar
Your Birthmark Looks Like Sh!t.
19
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
You think she pulls over just anyone, make a MOOve.
20
The Lost Boys (1987,  R)
21
Event Horizon (1997,  R)
22
Gladiator (2000,  R)
23
Snatch (2001,  R)
Snatch
It's for me Ma.
24
Kung Fu Hustle (2005,  R)
25
White Chicks (2004,  PG-13)
26
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
i just love the end of this movie, the butterflies. GREAT!
27
Mystic River (2003,  R)
28
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
yeaah ROY!
29
The Skeleton Key (2005,  PG-13)
The Skeleton Key
not at all what i expected, so much better. i am in love with this movie. i watch it over and over and don't tire of it.
30
My Family (1995,  R)
My Family
this is one of my all time favs.
31
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
32
Underworld (2003,  R)
33
Underworld: Evolution (2006,  R)
34
Crash (2004,  R)
Crash
Fantastic
35
Shaun of the Dead (2004,  R)
36
Taking Lives (2004,  Unrated)
37
American Me (1992,  R)
American Me
classic
38
Grease (1978,  PG)
Grease
LOve, Love, LOve!
39
Untamed Heart (1993,  PG-13)
40
The Godfather (1972,  R)
41
The Godfather, Part II (1974,  R)
42
The Godfather, Part III (1990,  R)
43
Girl, Interrupted (1999,  R)
44
Pay It Forward (2000,  PG-13)
Pay It Forward
This one made me cry.
45
Interview with the Vampire (1994,  R)
46
Seven (Se7en) (1995,  R)
47
Pitch Black (2000,  R)
48
Secondhand Lions (2003,  PG)
Secondhand Lions
So funny and heart=warming.
49
Monsters, Inc. (2001,  G)
50
Original Sin (2001,  R)
51
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
52
Spy Game (2001,  R)
53
The Departed (2006,  R)
54
American Beauty (1999,  R)
55
Toy Story (1995,  G)
56
Toy Story 2 (1999,  G)
57
City of Angels (1998,  PG-13)
58
Bed of Roses (1995,  PG)
59
The Green Mile (1999,  R)
60
Reservoir Dogs (1992,  R)
61
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
62
Grandma's Boy (2006,  R)
63
Finding Nemo (2003,  G)
64
The Order (2002,  R)
65
The Devil's Rejects (2005,  R)
66
The Patriot (2000,  R)
67
Matchstick Men (2003,  PG-13)
68
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
69
Cinderella (1950,  G)
Cinderella
My favorite princess story.
70
The Breakfast Club (1985,  R)
71
Wrong Turn (2003,  R)
72
Resident Evil (2002,  R)
73
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
74
Shrek (2001,  PG)
75
Elf (2003,  PG)
76
A Time to Kill (1996,  R)
77
The Others (2001,  PG-13)
78
Cabin Fever (2002,  R)
79
Hostel (2006,  R)
80
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
81
Flushed Away (2006,  PG)
82
Sleeping Beauty (1959,  G)
83
While You Were Sleeping (1995,  PG)
84
Only You (1994,  PG)
85
Trash (No Fear) (Nobody's Children) (1999,  Unrated)
Trash (No Fear) (Nobody's Children)
I love Jeremy sisto in this, but then again I love him in anything he's in. The story drew me in, kept me wanting to know what happened next. I love that.
86
Mobsters (1991,  R)
87
Zoolander (2001,  PG-13)
88
Gremlins (1984,  PG)
89
Lilo & Stitch (2002,  PG)
90
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Dodgeball - A True Underdog Story
Nobody Makes Me Bleed My Own Blood.
91
Desperado (1995,  R)
92
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
93
The Pianist (2002,  R)
94
Schindler's List (1993,  R)
95
3000 Miles to Graceland (2001,  R)
96
Titanic (1997,  PG-13)
97
Shooter (2007,  R)
98
Léon (The Professional) (1994,  R)
99
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
100
The Shawshank Redemption (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments