My Favorite Movies


  MrsVorm18272669's Rating My Rating
1
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
2
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Click to Rate
3
Anger Management (2003,  PG-13)
Click to Rate
4
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
5
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
6
Beerfest (2006,  R)
Click to Rate
7
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
8
Blade (1998,  R)
Click to Rate
9
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Click to Rate
10
Blade - Trinity (2004,  R)
Click to Rate
11
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
12
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Click to Rate
13
Blow (2001,  R)
Click to Rate
14
Braveheart (1995,  R)
Click to Rate
15
Caddyshack (1980,  R)
Click to Rate
16
Casino Royale (2006,  PG-13)
Click to Rate
17
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Click to Rate
18
Click (2006,  PG-13)
Click to Rate
19
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
20
Con Air (1997,  R)
Click to Rate
21
Crank (2006,  R)
Click to Rate
22
Crash (2004,  R)
Click to Rate
23
Die Hard (1988,  R)
Click to Rate
24
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
Click to Rate
25
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
26
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
Click to Rate
27
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
28
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
29
Eragon (2006,  PG)
Click to Rate
30
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Click to Rate
31
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
32
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
33
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
34
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
35
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
36
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
37
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
38
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
39
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
40
Girl, Interrupted (1999,  R)
Click to Rate
41
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
42
Gone in 60 Seconds (2000,  PG-13)
Click to Rate
43
Good Will Hunting (1997,  R)
Click to Rate
44
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
45
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
46
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
47
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
48
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
49
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
50
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
51
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
52
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
53
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
54
Hook (1991,  PG)
Click to Rate
55
Hot Fuzz (2007,  R)
Click to Rate
56
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate
57
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
58
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
59
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
60
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
61