My Favorite Movies


  1. MsPen
  2. Suzana,

Not listen in any particular order as to favorites, just as they come to mind in this movie-afficionado's memory.

  MsPen's Rating My Rating
1
Awakenings (1990,  PG-13)
Awakenings
Always one of my favorites among his movies; also Robin Williams.
2
The Godfather, Part II (1974,  R)
3
GoodFellas (1990,  R)
4
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
5
Analyze That (2002,  R)
6
Casino (1995,  R)
7
Stardust (2007,  PG-13)
8
Raging Bull (1980,  R)
9
Ronin (1998,  R)
10
A Bronx Tale (1993,  R)
11
The Deer Hunter (1978,  R)
12
Men of Honor (2000,  R)
13
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
14
Cape Fear (1991,  R)
15
Once Upon a Time in America (1984,  R)
16
Godsend (2003,  PG-13)
17
Cop Land (1997,  R)
18
City by the Sea (2002,  R)
19
The Fan (1996,  R)
20
The Mission (1986,  PG)
21
Angel Heart (1987,  R)
22
This Boy's Life (1993,  R)
23
The King of Comedy (1983,  PG)
24
We're No Angels (1989,  PG-13)
25
The Swimmer (1968,  PG)
26
From Here to Eternity (1953,  Unrated)
27
Airport (1970,  G)
28
Local Hero (1983,  PG)
29
Birdman of Alcatraz (1962,  Unrated)
30
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
31
Moses (1975,  Unrated)
32
Atlantic City (1980,  R)
33
The Island of Dr. Moreau (1977,  PG)
34
The Rainmaker (1956,  Unrated)
35
A Child Is Waiting (1963,  Unrated)
36
Come Back, Little Sheba (1952,  Unrated)
37
The Phantom of the Opera (1990,  Unrated)
38
Trapeze (1956,  Unrated)
39
Doubt (2008,  PG-13)
40
Red Dragon (2002,  R)
41
Patch Adams (1998,  PG-13)
42
Cold Mountain (2003,  R)
43
Magnolia (1999,  R)
44
Capote (2005,  R)
45
Scent of a Woman (1992,  R)
46
Flawless (1999,  R)
47
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
48
Amadeus (1984,  R)
49
Dominick and Eugene (1988,  PG-13)
50
Addams Family Values (1993,  PG-13)
51
The Addams Family (1991,  PG-13)
52
Presumed Innocent (1990,  R)
53
Kiss of the Spider Woman (1985,  R)
54
The Panic in Needle Park (1971,  PG)
55
Frankenstein Unbound (1990,  R)
56
Love in the Time of Cholera (2007,  R)
57
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within)
An amazing story about an amazing man.
58
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007,  PG-13)
59
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
60
Muriel's Wedding (1995,  R)
61
The Man with the Golden Arm (1955,  Unrated)
62
Witness for the Prosecution (1957,  Unrated)
63
The Four Seasons (1981,  PG)
64
Nightmare Alley (1947,  Unrated)
65
In Old Chicago (1937,  Unrated)
66
The Eddy Duchin Story (1956,  Unrated)
67
Dennis the Menace (1993,  PG)
68
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
69
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
70
Out to Sea (1997,  PG-13)
71
The Odd Couple II (1998,  PG-13)
72
Earthquake (1974,  PG)
73
The Taking of Pelham One Two Three (The Taking of Pelham 1 2 3) (1974,  R)
74
The Sunshine Boys (1975,  PG)
75
The Laughing Policeman (1973,  R)
76
A New Leaf (1971,  G)
77
Diminished Capacity (2008,  Unrated)
78
The Aviator (2004,  PG-13)
79
Kill Me If You Can (The Caryl Chessman Story) (1977,  Unrated)
80
Glass House (1972,  Unrated)
81
Same Time, Next Year (1978,  PG)
82
Anger Management (2003,  PG-13)
Anger Management
Let's all say it together:
Goos-fa-ba....
83
Meet the Parents (2000,  PG-13)
84
Batman (1989,  PG-13)
85
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
86
The Bucket List (2007,  PG-13)
The Bucket List
Loved it.
87
A Few Good Men (1992,  R)
88
About Schmidt (2002,  R)
89
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
90
Easy Rider (1969,  R)
91
The Little Shop of Horrors (1960,  Unrated)
92
Wolf (1994,  R)
93
Five Easy Pieces (1970,  R)
94
The Postman Always Rings Twice (1981,  PG)
95
Hoffa (1992,  R)
96
Prizzi's Honor (1985,  R)
97
The Last Detail (1973,  R)
98
The Crossing Guard (1995,  R)
99
The Evening Star (1996,  PG-13)
100
Carnal Knowledge (1971,  R)
101
Heartburn (1986,  R)
102
The Terror (The Haunting) (The Castle of Terror) (1963,  PG)
103
On a Clear Day You Can See Forever (1970,  G)
104
The Dark Knight (2008,  PG-13)
105
Hannibal (2001,  R)
106
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
107
Léon (The Professional) (1994,  R)
108
Sid & Nancy (1986,  R)
109
The Scarlet Letter (1995,  R)
110
Immortal Beloved (1994,  R)
111
The Firm (1988,  Unrated)
112
Criminal Law (1989,  R)
113
Chattahoochee (1989,  R)
114
Nobody's Baby (2001,  R)
115
The Silence of the Lambs (1991,  R)
116
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
117
Fracture (2007,  R)
118
Legends of the Fall (1994,  R)
119
Proof (2005,  PG-13)
120
The Elephant Man (1980,  PG)
121
Amistad (1997,  R)
122
Instinct (1999,  R)
123
The Remains of the Day (1993,  PG)
124
Hearts in Atlantis (2001,  PG-13)
125
The Human Stain (2003,  R)
126
Howards End (1992,  PG)
127
The Bounty (1984,  PG)
128
Audrey Rose (1977,  PG)
129
Desperate Hours (1990,  R)
130
The Road To Wellville (1994,  R)
131
Sister Act (1992,  PG)
132
Sister Act 2: Back in the Habit (1993,  PG)
133
Keeping Mum (2006,  R)
134
Ladies in Lavender (2005,  PG-13)
135
Death on the Nile (1978,  PG)
136
A Private Function (1985,  R)
137
Evil under the Sun (1982,  PG)
138
Network (1976,  R)
139
The Magdalene Sisters (2003,  R)
140
Session 9 (2001,  R)
141
On a Clear Day (2006,  PG-13)
142
The Claim (2000,  R)
143
Pet Sematary Two (1992,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments