My Favorite Movies


  mtasf1's Rating My Rating
1
Double Indemnity (1944,  Unrated)
Double Indemnity
Fred MacMurray gives me a hard on in this film
A far cry from his turn as the My Three Sons dad
2
Defying Gravity (1997,  Unrated)
Defying Gravity
This is one of the films I appeared in back in the days of my burgeoning stardom
If you can stand watching the rest of the banal dreck between my scenes, I recommend this film. Look for familiar locales filmed in West Hollywood and around USC
3
Grey Gardens (1975,  PG)
Grey Gardens
Edie is my mother, my sister, my daughter-- my sister and my daughter-- no that was Faye Dunaway in Chintatown--- but if anybody is going to play Edith Beale it's certainly won't be Julie Christie
more like Drew Barrymore-- just wait and see
4
The Damned Don't Cry (1950,  Unrated)
5
Dead Ringer (1964,  Unrated)
6
Lady in Cement (1968,  R)
Lady in Cement
Sinister homosexuals chew up the scenery as they clamor for the spotlight afforded to Raquel Welch's hairstyle.
Truly scandalous slithering snakey queens the way fags used to be back in the days before Stonewall. A marvelous treat!
7
Blow (2001,  R)
8
Cookers (2001,  R)
9
Spun (2003,  R)
10
Wigstock - The Movie (1995,  R)
11
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
12
Kiss Me, Guido (1997,  R)
13
Broadway Damage (1997,  Unrated)
14
Jeffrey (1995,  R)
15
Single White Female (1992,  R)
16
The Anniversary Party (2001,  R)
17
Party Girl (1995,  R)
18
Best in Show (2000,  PG-13)
19
Clockwatchers (1998,  PG-13)
20
Muriel's Wedding (,  Unrated)
21
Little Miss Sunshine (2006,  R)
22
Evening (2007,  PG-13)
23
The Stepford Wives (2004,  PG-13)
24
The Rose (1979,  R)
25
Stella (1990,  PG-13)
26
Outrageous Fortune (1987,  R)
27
Troop Beverly Hills (1989,  PG)
28
Dr. T & The Women (2000,  R)
29
Charlie's Angels: The Complete First Season (,  Unrated)
30
Kaleidoscope (1990,  Unrated)
31
Myra Breckinridge (1970,  R)
32
Our Dancing Daughters (1928,  Unrated)
33
The Women (1939,  Unrated)
34
Mildred Pierce (1945,  Unrated)
35
The Star (1952,  Unrated)
36
Flowers in the Attic (1987,  PG-13)
37
Stardust: The Bette Davis Story (2006,  PG)
38
Celluloid Closet, The (,  R)
39
Irma La Douce (1963,  Unrated)
40
Steel Magnolias (1989,  PG)
41
Terms of Endearment (1983,  PG)
42
Hustler White (1996,  Unrated)
43
Valley of the Dolls (1967,  PG-13)
Valley of the Dolls
I have been sporting a tattoo of the word DOLL on my arm since 1996 in homage to this film and the years I tried to embody it
44
Grand Hotel (1932,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments