My Favorite Movies


  MuhMuh's Rating My Rating
1
Melody (1971,  G)
2
Oliver! (1968,  G)
3
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
4
Hamlet (1996,  PG-13)
5
Cannon Movie Tales: Hansel and Gretel (1987,  G)
6
The Third Man (1949,  Unrated)
7
Kenny & Company (1976,  PG)
8
Marty (1955,  Unrated)
9
Cats Don't Dance (1997,  G)
10
Labyrinth (1986,  PG)
11
The Iron Giant (1999,  PG)
12
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
13
Donnie Darko (2001,  R)
14
The Land Before Time (1988,  G)
15
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
16
Help! (1965,  G)
17
Alicja (Alice) (1982,  Unrated)
18
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
19
Harold and Maude (1971,  PG)
20
The Pied Piper (1972,  Unrated)
21
Annie (1982,  G)
22
Pufnstuf (1970,  G)
23
Alice in Wonderland (1985,  Unrated)
24
Wait Until Dark (1967,  Unrated)
25
The Secret Garden (1993,  G)
26
Wings (1927,  Unrated)
27
My Best Girl (1927,  Unrated)
28
Newsies (1992,  PG)
29
Clue (1985,  PG)
30
The Twelve Chairs (1970,  G)
31
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
32
Young Frankenstein (1974,  PG)
33
Cannon Movie Tales: Snow White (1987,  PG)
34
Curly Top (1935,  Unrated)
35
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
36
Playtime (Play Time) (1967,  Unrated)
37
The Wizard of Oz (1939,  G)
38
The Nutcracker Prince (1990,  G)
39
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead (1991,  PG)
40
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
41
The Last Unicorn (1982,  G)
42
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
43
Lassie (2005,  Unrated)
44
Alice in Wonderland (1903,  Unrated)
45
The Mighty (1998,  PG-13)
46
Grey Gardens (1975,  PG)
47
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
48
Cop and a Half (1993,  PG)
49
3 Ninjas - High Noon on Mega Mountain (1998,  PG)
50
Police Academy 4 - Citizens on Patrol (1987,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments