My Favorite Movies


  musicrules123's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
2
Underworld (2003,  R)
Underworld
an awesome movie
3
Twilight (2008,  PG-13)
Twilight
The book was awesome and i was sure the movie wasnt going to be that good but it was so much better than i expected it to be providing that i was attempting to not compare it to the book. Robert Pattinson did a good job as Edward although i don't find him attractive at all. The actors playing the characters of Emmett and Alice matched my images of them from the book exactly. Overall a great movie though i wouldnt recommend reading the book before watching the movie as comparably it is a little disappointing.
4
A Walk to Remember (2002,  PG)
5
V for Vendetta (2006,  R)
6
Blade - Trinity (2004,  R)
7
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
8
Blade (1998,  R)
9
Juno (2007,  PG-13)
10
Speed (1994,  R)
Speed
ths is a kool movie
11
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
rely gud dancing
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
14
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
this movie is awsum!
15
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
17
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
rely gud
18
The Italian Job (2003,  PG-13)
19
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
20
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
21
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
22
The Legend of Zorro (2005,  PG)
The Legend of Zorro
so much action! love it!
23
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
24
National Treasure (2004,  PG)
25
Georgia Rule (2007,  R)
26
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
a beautiful love story and a romance that couldnt be - it makes me cry every time. Leonardo DiCaprio and Kate Winslet are great in this movie. Very good effects!
27
Speak (,  PG-13)
28
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor
sad but awsum movie!
29
The Wedding Date (2005,  PG-13)
30
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Just Like Heaven
reese witherspoon is such a gud actor! luv this movie
31
Transformers (2007,  PG-13)
Transformers
heaps gud better than i thought it was going to be
32
King Arthur (2004,  PG-13)
King Arthur
love this movie!
33
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
34
The Crow (1994,  R)
35
The Notebook (2004,  PG-13)
36
X2 (2003,  PG-13)
37
Bridge to Terabithia (2007,  PG)
Bridge to Terabithia
v gud but sad
38
The Proposal (2009,  PG-13)
39
Underworld: The Rise of the Lycans (2009,  R)
40
Dead Poets Society (1989,  PG)
41
Underworld: Evolution (2006,  R)
42
Horse Feathers (1932,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments