My Favorite Movies
so yeah, these are my favourite movies (: there are probably more, but i'm just too lazy to add them ;)
| musicxfreakx4xlife's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Interview with the Vampire (1994, R) |
|
| 2 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 3 |
National Treasure: Book of Secrets (2007, PG) |
|
| 4 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
| 5 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 6 |
A Knight's Tale (2001, PG-13) |
|
| 7 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 8 |
Disney's Aladdin (1992, G) |
|
| 9 |
Anastasia (1997, G) |
|
| 10 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 11 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 12 |
Death at a Funeral (2007, R) |
|
| 13 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 14 |
Elektra (2005, PG-13) |
|
| 15 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 16 |
Flicka (2006, PG) |
|
| 17 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 18 |
Grease (1978, PG) |
|
| 19 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 20 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 21 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 22 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005, PG)
i finally saw it!!! oh alan rickman was so funny in this!!! and so was bill bailey (he was the whale, just in case you didn't know)...it sounds like something he would've said, like what the whale said wasn't even scripted!!! i love this movie (and the book) cause it is so funny and quirky!!! zooey deschanel was great in this movie!!! john malkovich plays a really good bad guy |
|
| 23 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 24 |
The Illusionist (2006, PG-13) |
|
| 25 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 26 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 27 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
| 28 |
Made of Honor (2008, PG-13) |
|
| 29 |
Meet the Robinsons (2007, G)
haha this movie is hilarious!!! especially the bowler hat guy, "i know!!! i'll turn him into a duck!!! yes, yes, it's so eeevil!!! wait...i don't know how to do that, and i...i don't really need a duck" haha, and wilbur was cool (: i LOVE this movie, it is so random and funny!!! *rolls eyes* and JB were in it, i know that a lot of people will watch this just for them, when the song came on i was just like dude, can they write anything??? first the ripped off (and destroyed) 'year 3000' and 'what i go to school for' and now 'kids of america' *sigh* |
|
| 30 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 31 |
Mr. Magorium's Wonder Emporium (2007, G) |
|
| 32 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 33 |
The Mummy Returns (2001, PG-13) |
|
| 34 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 35 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 36 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 37 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (2008, PG) |
|
| 38 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 39 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
| 40 |
Over the Hedge (2006, PG) |
|
| 41 |
The Princess Diaries (2001, G) |
|
| 42 |
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004, G) |
|
| 43 |
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994, R) |
|
| 44 |
Rat Race (2001, PG-13) |
|
| 45 |
Robin Hood: Prince of Thieves (1991, PG-13)
i love this movie, only thing is it goes for forever!!! and the dvd sometimes jumps!!! some parts of this movie were HILARIOUS haha. me and my friends were quoting the sherrif (alan rickman) haha and will (christian slater). speaking of alan rickman, he was excellent in this movie!!! he plays a great bad guy (: and will scarlett<333 some of the fight scenes in this were so awesome!!! love it!!! |
|
| 46 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13)
i actually really like this movie...shocking i know, it's shakespeare lol, but baz luhrmann is an awesome director, and it's a really great contempory telling of romeo & juliet, but all the old engllish does bug me, but with what's going on in this movie, i actually understand the whole play, it's great!!! |
|
| 47 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 48 |
Stardust (2007, PG-13)
love this movie!!! (: it was so funny and really interesting!!! i also love ben barnes, he wasn't in it long...oh well haha. the pirates were awesome and so funny haha. but my favourite part was when the unicorn and billy headbutted lol, i was laughing so much!!! and also "bernard". victoria got what was coming to her haha |
|
| 49 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 50 |
St. Trinian's (2007, PG-13) |
|
| 51 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 52 |
Sydney White (2007, PG-13) |
|
| 53 |
Taking 5 (2008, PG) |
|
| 54 |
The Ron Clark Story (The Triumph) (2006, PG)
this movie is so good, i loved it!!! at first i thought it may be slow moving and boring, but it's matthew perry so i watched it, and it was so worth it...i totally recommend it!!! i was so worried when matthew perry's character got sick, i was like please don't die, i'll be soooo sad if you do...anyways it's a very inspirational story!!! |
|
| 55 |
Urban Legend (1998, R) |
|
| 56 |
Van Helsing (2004, PG-13) |
|
| 57 |
X2 (2003, PG-13) |

























































