My Favorite Movies


  mustangsally72's Rating My Rating
1
American History X (1998,  R)
American History X
Shockingly good!
2
The Matrix (1999,  R)
3
Oldboy (2005,  R)
4
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
5
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
6
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
Absolutely beautiful storytelling and cinematography!
7
Garden State (2004,  R)
8
Lost In Translation (2003,  R)
9
Zoolander (2001,  PG-13)
10
Batman Begins (2005,  PG-13)
11
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) (2005,  R)
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior)
Absolutely breathtaking!
12
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Matt Damon delivers!
13
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Hilarious
14
Juno (2007,  PG-13)
Juno
Terribly witty and charming!
15
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
The Royal Tenenbaums
Quirky and funny!
16
Manhattan (1979,  R)
17
The Notebook (2004,  PG-13)
18
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Awesome!
19
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
20
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction
Awesome story line w/great acting
21
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
Mesmerizing!
22
The Shawshank Redemption (1994,  R)
23
Malcolm X (1992,  PG-13)
Malcolm X
Powerful
24
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
25
The Silence of the Lambs (1991,  R)
26
August Rush (2007,  PG)
August Rush
Romeo & Juliet meets Oliver Twist story with less tragedy and more of the feel-good stuff...simply magical!
27
Pink Floyd - The Wall (1982,  R)
28
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
29
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Just beautiful
30
Friday Night Lights (2004,  PG-13)
31
The Incredibles (2004,  PG)
32
Ratatouille (2007,  G)
Ratatouille
Not surprising that this comes from the geniuses at Pixar! Amazing animation and the story is fresh and original
33
Center Stage (2000,  PG-13)
34
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Audrey Tautou is adorable
35
Harold and Maude (1971,  PG)
36
Leaving Las Vegas (1995,  R)
37
Being There (1979,  PG)
38
Peaceful Warrior (2006,  PG-13)
39
Slumdog Millionaire (2008,  R)
40
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
41
City of Angels (1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments